درخواست کمک برای حل قضیه تاجیکستان و ازبکستان

اسام‌الدین سعیداف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای سعیداف از کشورهای منطقه درخسات کمک برای حل مشکل میان کشورش و ازبکیستان را کرده است

سفیر تاجیکستان در قرقیزستان از کشورهای آسیای میانه‌ درخواست کمک برای حل مشکل در مناسبات کشورش با ازبکستان شد.

بر اساس اطلاع رسانه‌های منطقه‌ای، اسام‌الدین سعیداف، این نظر را در نشست مطبوعاتی مسئولان سفارت در شهر بیشکک، اظهار داشته است.

وی کشورهای منطقه را دعوت کرده است که "برای تنظیم قضیه میان کشورش و ازبکستان کمک کنند."

مشاور سفیر تاجیکستان در قرقیزستان خبر برگزاری نشست را که صبح روز پنج‌شنبه‌ ۵ آوریل دایر شد، تأیید کرد.

آقای سعیداف در این نشست، ضمن پاسخ به سؤال خبرنگاران گفته است که “کشور ازبکستان با این عملش می‌خواهد اوضاع در تاجیکستان را به هم زند.”

آقای سعیداف افزوده است: “ادامه وضعیت اجتماعی و سیاسی که حالا در تاجیکستان به میان آمده است، می‌تواند منجر به بدتر شدن وضع زندگی مردم شده و امکان بروز خطر بحران انسانی در کشور را به وجود آرد.”

آقای سعیداف افزوده است که مقامات تاجیکستان تلاش‌هایی را برای بهبود روابط با ازبکستان کرده و برای رفع مسائل داغ جانب‌ها که برای ساکنان هر دو کشور سودمند هستند، کوشش کرده‌اند.

اما وی گفته است که “دولت ازبکستان، با استفاده از فشارهای اقتصادی و ارتباطاتی، می‌خواهد مقامات دولت تاجیکستان را برای قبول تصمیمات سودمند برای خویش وادار کند.”

اظهارات سفیر تاجیکستان در حالی صدا می‌دهد که سه روز قبل، سفارت تاجیکستان در مسکو نیز با پخش بیانیه‌ای گفته است که هدف ازبکستان از فشار اقتصادی به تاجیکستان به دست آوردن بخشی از قلمرو" تاجیکستان است.

ولی سؤال مطرح این است که آیا اظهار نظرهایی در سفارتخانه‌های تاجیکستان در کشورهای خارجی می‌توانند به عنوان اظهارات رسمی دولت تاجیکستان پذیرفته شوند؟

عده‌ای از کارشینسان مسائل سیاسی می‌گویند که کارمندان دیپلماتیک تاجیکستان می‌توانند در مورد این یا آن مسئله موجوده در کشورشان در خارج اظهار نظر کنند.

ولی به عقیده این صاحب‌نظران، این اظهار نظر نمی‌تواند به عنوان اظهارات رسمی دولت پذیرفته شود.

خدابردی خالق‌نظراف، تحلیلگر در امور سیاسی، می‌گوید: “یعنی که این سفارت‌ها شاید پیشدستی کردند و فکر خود را اظهار کردند. این تنها نشستی بود که برای رسانه‌ها مسائل موجوده را شرح دهند. ولی این نظر اظهارات رسمی که وزارت خارجه اظهار می‌کند نیست.”

آقای خالق‌نظراف این اظهارات را تا اندازه‌ای “شتاب‌زده” خواند و گفت که حل این مسائل تنها به مقامات ذیدخل مربوط است.

وی می‌گوید که برای هر دو کشور نگه داشتر روابط خوب سیاسی، اجتماعی و دوستانه ضرور است، زیرا مردمان ازبک و تاجیک مشترکات زیادی داشته و بهبود زندگی اجتماعی مردمان در دو کشور به همدیگر وابسته بوده است.

در همین حال، طبق گزارش‌های تأیید نشده، تاجیکستان در صدد تأسیس کمیسیون ویژه‌ای برای حل تنش‌ها میان کشورش با ازبکستان شده است.

قبلاً نیز بسیاری از مسائل پیش‌آمده میان ازبکستان و تاجیکستان از طریق کمیسیون‌های ویژه حل می‌شد.

مطالب مرتبط