افزایش فشارها بر دولت سوریه برای اجرای طرح صلح

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption قرار است که دبیر کل سابق سازمان ملل که اکنون مسئولیت این طرح صلح را بر عهده دارد روز ۱۱ آوریل یعنی یک روز پس از پایان مهلت برای آتش بس، به ایران سفر کند تا زمینه های حمایت کشورهای منطقه از طرح خود را بررسی کند

شورای امنیت سازمان ملل متحد از حکومت سوریه خواسته که به سرعت طرح صلح کوفی عنان، فرستاده ویژه این سازمان و اتحادیه عرب را به اجرا بگذارد.

بر اساس این طرح، حکومت سوریه باید تا دهم آوریل (۲۲ فروردین) به عملیات نظامی علیه مخالفان پایان دهد.

طرح آقای عنان همچنین بر عقب نشینی نیروهای نظامی سوریه و ادوات سنگین آنها از مناطق مسکونی و برقراری آتش بس تاکید دارد.

آقای عنان در جلسه سازمان ملل متحد گفت: "اجازه دهید که خونریزی ها هر چه زودتر متوقف شود و گفتگوهای جدی برای برقراری صلح آغاز شود."

او گفته که انتظار دارد در روز دوازهم آوریل (۲۴ فروردین) آتش بس میان دو طرف به طور کامل برقرار شده باشد.

در حالی که دولت سوریه رسما طرح صلح آقای عنان را پذیرفته است اکنون نگرانی ها از پذیرفتن این طرح توسط مخالفان دولت افزایش یافته است.

مخالفانی که از سوی قطر، عربستان سعودی و ترکیه پشتیبانی می شوند.

قرار است که دبیر کل سابق سازمان ملل که اکنون مسئولیت این طرح صلح را بر عهده دارد روز ۱۱ آوریل (۲۱ فروردین) یعنی یک روز پس از پایان مهلت برای آتش بس، به ایران سفر کند تا زمینه های حمایت کشورهای منطقه از طرح خود را بررسی کند.

ارتش سوریه مخالفان دولت را همچنان 'زیر آتش دارد'

همزمان با ورود کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه به دمشق، پایتخت این کشور، مخالفان دولت از آغاز دوباره حمله‌های نظامیان سوری به مناطق مسکونی در بخش‌های مختلف این کشور خبر داده‌اند.

در همین حال ترکیه می گوید شمار کسانی که از سوریه به ترکیه فرار می کنند از دیروز (چهارشنبه، ۴ آوریل، ۱۶ فروردین) به شدت افزاش یافته و ظرف ۲۴ ساعت گذشته، نزدیک به هزار نفر از مردم سوریه وارد خاک ترکیه شده اند.

مخالفان دولت گفته‌اند که چندین شهر از جمله حمص، درعا و منطقه دوما در حومه دمشق، زیر آتش نیروهای ارتش سوریه بوده‌اند.

محمد سعید، یکی از مخالفان دولت در منطقه دوما گفته است که سربازان از افرادی که بازداشت کرده‌اند، به عنوان سپرهای انسانی استفاده می‌کنند.

او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "سربازان در نزدیکی بازار سبزی‌فروشان، پشت سر بازداشت‌شدگان راه می‌رفتند."

مطالب مرتبط