مراسم بیستمین سالگرد جنگ داخلی بوسنی‌‌-‌هرزگوین

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مراسم بیستمین سالگرد آغاز جنگ داخلی در بوسنی‌ - هرزگوین برگزار شده است. در جریان جنگ داخلی بوسنی، اروپا شاهد بدترین جنایات از زمان جنگ جهانی دوم بود.

درگیری در بوسنی - هرزگوین در ماه آوریل سال ۱۹۹۲ میلادی و به دنبال فروپاشی یوگسلاوی سابق آغاز شد.

برآورد می‌شود که در جریان این جنگ ۱۰۰ هزار نفر کشته شدند و نزدیک به نیمی از جمعیت این کشور ناگزیر شدند محل زندگی خود را ترک کنند.

برای بزرگداشت افرادی که در جریان این جنگ چهارساله جان خود را از دست دادند، مراسم متعددی در سراسر این کشور برگزار شده است.

برگزاری کنسرت در سارایوو، پایتخت بوسنی - هرزگوین، اصلی‌ترین مراسمی است که در سالروز جنگ داخلی این کشور برگزار می‌شود. در این مراسم، اعضای یک ارکستر برای هزاران صندلی خالی برنامه اجرا خواهند کرد.

سازمان‌دهنده این کنسرت می‌گوید که ۱۱ هزار و ۵۴۱ صندلی خالی در محل چیده می‌شود که تقریبا برابر با تعداد افرادی است که در طول دوره محاصره طولانی‌مدت سارایوو توسط نیروهای نظامی صرب، کشته شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در مراسم ویژه سارایوو اعضای یک ارکستر برای ۱۱ هزار و ۵۴۱ صندلی خالی برنامه اجرا می‌کنند

در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، سارایوو به مدت سه سال و ۸ ماه در محاصره بود و در شرایطی که جمعیت مسلمان در داخل شهر به سر می‌برد، نظامیان صرب از تپه‌های اطراف، سارایوو را زیر آتش داشتند.

بدترین کشتار و قساوت در جریان جنگ داخلی در بوسنی - هرزگوین در تابستان سال ۱۹۹۵ میلادی در سربرنتیسا رخ داد، زمانی که سازمان ملل متحد این شهر را منطقه امن اعلام کرده بود، ولی نیروهای نظامی صرب بوسنی تحت رهبری ژنرال راتکو میلادیچ با عقب راندن نیروهای تحت امر سازمان ملل متحد از سربرنیستا، هشت هزار مرد و پسربچه مسلمان را از این شهر خارج کردند و به قتل رساندند.

جنگ داخلی در این کشور بین سه گروه صرب، کروات و مسلمان رخ داد.

پیتر سورنسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور بوسنی، می‌گوید که در جریان جنگ، اعتماد و روابط مردم این کشور به راحتی از بین رفت. او گفت که اینها نمی‌تواند به فراموشی سپرده شود یا "پاک شود".

مطالب مرتبط