'تاجر مرگ' ۲۵ سال به زندان می‌رود

حق نشر عکس AP
Image caption ویکتور بوت ۴۵ ساله و گیاهخوار است و می‌تواند به شش زبان صحبت کند

قاضی یک دادگاه در آمریکا، ویکتور بوت، یک دلال اسلحه را که "تاجر مرگ" نیز خوانده می‌شود، به ۲۵ سال زندان محکوم کرده است.

صدور حکم ۲۵ سال زندان برای ویکتور بوت، انتقاد روسیه را به دنبال داشت و این کشور اعلام کرده است که دادگاه، این حکم را مغرضانه و بدون هیچ پایه و اساسی صادر کرده است.

روسیه این حکم را "سیاسی" خوانده و گفته است که این پرونده، در اولویت روابطش با آمریکا خواهد بود.

ویکتور بوت از افسران شوروی سابق است و ظن آن می‌رود که از دهه ۱۹۹۰ میلادی در مبادله و دلالی اسلحه دست داشته است. اما او تاکید دارد که بی‌گناه است.

در جریان جلسه رسیدگی به پرونده آقای بوت در روز پنجشنبه، پنجم آوریل در دادگاهی در آمریکا، وقتی دادستان گفت که "کشتن آمریکایی‌ها"، دلیل فروش اسلحه از سوی متهم بوده است، آقای بوت که از افسران شوروی سابق است، فریاد زد: "اینها دروغ است".

آقای بوت که ۴۵ سال دارد، در ماه نوامبر گذشته نیز به جرم اقدام برای فروش تسلیحات سنگین به یک گروه مسلح کلمبیایی محکوم شناخته شد.

او در سال ۲۰۰۸ میلادی در بانکوک و در جریان عملیاتی بازداشت شد که در آن، خبرچین‌های آمریکا خود را به جای شورشیان کلمبیایی جا زده بودند.

فعالیت‌های ویکتور بوت الهام‌بخش کارگردان فیلم "ارباب جنگ" بوده است. این فیلم در سال ۲۰۰۵ میلادی و با حضور نیکلاس کیج ساخته شد.

ویکتور بوت برای دو سال در تایلند در بازداشت بود و بعد برای محاکمه به آمریکا مسترد شد.

'خدا واقعیت را می‌داند'

بوت که گیاهخوار است و به ۶ زبان صحبت می‌کند، در پایان جلسه دادگاهش در آمریکا در روز پنجشنبه، پنجم آوریل، وکیلش را در آغوش گرفت و از دور برای همسرش دست تکان داد.

او در جلسه دادگاه به زبان روسی حرف زد و یک مترجم همزمان، اظهارات او را برای حاضران ترجمه می‌کرد.

آقای بوت به قاضی دادگاه گفت که او "هیچوقت به دنبال کشتن هیچکس نبوده است". او اضافه کرد: "خدا می‌داند که این، واقعیت دارد".

پیش از این، صدور حکم دادگاه آقای بوت دو بار عقب افتاده بود، چون وکیل او درخواست کرده بود که وقت بیشتری برای آماده کردن دفاعیه‌اش در اختیار داشته باشد.

آلبرت دایان، وکیل آقای بوت، بعد از صدور حکم روز پنجشنبه، گفت که درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.

حکمی که علیه آقای بوت صادر شده است، تنها به اقدامات او در تایلند برای فروش اسلحه مربوط می‌شود و مقامات رسمی آمریکا گفته‌اند که او به دیکتاتورها و نیروهای پیکارجو در آفریقا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه نیز اسلحه فروخته است.

با این حال، در جریان جلسه رسیدگی به این پرونده، وکیل آقای بوت گفت که او تنها به دنبال فروش دو هواپیمای باری به قیمت ۵ میلیون دلار بوده است.

او گفت: "ویکتور آنها (هواپیماها) را با وعده فروش اسلحه همراه کرده بود و می‌خواست که فقط هواپیماهایش را به فروش برساند."