موج جدیدی از پناهجویان سوری به ترکیه رسیده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption در حاشیه تظاهرات ضددولتی پناهجویان سوری در اردوگاه یایلاداغی در منطقه مرزی ترکیه و سوریه

همزمان با هشدار بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به شدت یافتن بحران در سوریه، مقامات مرزی ترکیه اعلام کرده‌اند که از روز چهارشنبه گذشته تاکنون، بیش از دو هزار و ۳۰۰ نفر از مردم سوریه به خاک ترکیه پناه برده‌اند.

پیش از این، بیشترین تعداد ورود پناهجویان سوری به خاک ترکیه در مدت فقط یک روز، در ماه مارس ثبت شده بود. در آن زمان، بیش از یک هزار نفر پناهجو وارد ترکیه شدند، ولی داده‌های اخیر مقامات رسمی ترکیه نشان می‌دهد که تعداد پناهجویانی که از خشونت‌های اخیر در سوریه گریخته‌اند، در دو روز گذشته، به رکورد جدیدی رسیده است.

سازمان ملل متحد از دولت سوریه خواسته است تا "هرچه سریع‌تر" آتش‌بس مورد توافق خود را اجرایی کند.

با این حال، مخالفان دولت اعلام کرده‌اند که نیروهای ارتش سوریه به یکی از مناطق حومه‌ای شهر دمشق، پایتخت سوریه، حمله کرده‌اند.

گزارش شده است که روز پنجشنبه، پنجم آوریل (۱۷ فروردین)، صدای انفجار و تیراندازی در منطقه دوما در حومه دمشق به گوش می‌رسید. مخالفان دولت گفته‌اند که این حمله‌ها نشانگر تشدید خشونت‌ها از سوی دولت سوریه است.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه با اجرای طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، موافقت کرده است.

در چارچوب این طرح صلح، روز دهم آوریل امسال، به عنوان ضرب‌الاجل برای برقراری آتش‌بس در سوریه تعیین شده است.

ولی تاکنون نشانه‌های کمی از علاقه بشار اسد به تبعیت از مفاد طرح صلح وجود داشته است. مخالفان آقای اسد می‌گویند که او به دنبال "کسب زمان برای در اختیار گرفتن کنترل اوضاع" است.

گروهی از نمایندگان سازمان ملل متحد نیز به دمشق رفته‌اند تا امکان اعزام ناظران صلح این سازمان به سوریه را بررسی کنند.

'مناطق جنگی'

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه از بیش از یک سال پیش تاکنون نزدیک به ۹ هزار نفر کشته شده‌اند.

گفته شده است که در این مدت، بیش از ۴۲ هزار نفر از مردم سوریه نیز از این کشور گریخته‌اند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، روز پنجشنبه، پنجم آوریل، گفت که برای اجرای طرح صلح، به بشار اسد اعتمادی ندارد.

او گفت: "او به مردم تیراندازی می‌کند، ولی تظاهر می‌کند در حال خارج کردن نیروهای ارتش (از مناطق مسکونی) است. او نیروهای ارتش را عقب نمی‌کشد، بلکه جامعه بین‌الملل را فریب می‌دهد."

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز گفته است که خشونت‌ها در سوریه روزانه جان افراد بیشتری را می‌گیرد. او از بشار اسد خواست تا "بصیرت و (قدرت) رهبری" خود را به نمایش بگذارد.

آقای بان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: "شهرها و روستاها در حال تبدیل شدن به مناطق جنگی بوده‌اند... حقوق اولیه مردم سوریه همچنان زیر پا گذاشته می‌شود و ... نیاز به کمک‌های بشردوستانه به طور چشمگیری در حال افزایش است."

در چارچوب طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، دولت سوریه باید نیروهای ارتش را تا روز دهم آوریل از مناطق مسکونی خارج کند و به استفاده از تسلیحات سنگین پایان دهد. آتش‌بس کامل در سوریه نیز ۴۸ ساعت بعد از این تاریخ برقرار می‌شود.

کوفی عنان گفته است که انتظار دارد آتش‌بس کامل از ساعت ۶ صبح به وقت محلی روز ۱۲ آوریل در سوریه برقرار شود.

اما نماینده سوریه در سازمان ملل متحد گفته است که تهدید اصلی برای برقراری آتش‌بس، از سوی گروه‌های مسلح مخالف دولت انجام می‌شود. بشار جعفری گفت که این گروه‌ها تحت حمایت قطر، عربستان سعودی و ترکیه هستند.

او همچنین گفت که همزمان با عقب‌نشینی نیروهای ارتش از شهرها، نیروهای پلیس "برای محافظت از غیرنظامیان" به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

مطالب مرتبط