منع پخش موعظه و موسیقی 'بلند' در وسایل مسافربری

رادیو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption همه‌روزه مسافران وسایل مسافربری ناچارند موسیقیی پسندیده راننده‌ها را با صدای بلند گوش کنند

گذاشتن موسیقی، رادیو یا موعظه‌های روحانیان با صدای بلند در وسایل مسافربری در تاجیکستان ممنوع شده است.

عبیدالله رحمان‌اف، معاون رئیس پلیس راه تاجیکستان، ضمن تأیید این خبر گفت که برای نقض این مقررات از ۸۰ تا ۱۲۰ سامانی جریمه پیش‌بینی شده است.

به گفته وی، یکی از دلایل وضع این مقررات، تأمین امنیت وسایل مسافربری است، زیرا حواس راننده نباید از صدای بلند موسیقی پریشان شود.

آقای رحمان‌اف افزود که مسافران در سالن وسایل مسافربری دارای روحیه گوناگون هستند و اگر یکی از موسیقی بلند یا آوازخوانی هنرمندی خوشش آید، برای دیگری این امر پسند نیست.

وی افزود: "گذشته از این، زیاد مشاهده می‌شود که رانندگان وسایل مسافربری، بویژه مارشروتکاها (مینیبوس‌ها) موعظه ملاها را با صدای بلند گوش می‌کنند، که این کار به برخی از مسافران خوش نمی‌آید."

به این دلیل، در متن جدید قانون رسیدگی به تخلفات اداری بندی وارد شده است که طبق آن "استفاده از هر گونه وسایل صداپهن‌کنی با صدای بلند" در داخل سالن وسایل مسافربری ممنوع است.

عبیدالله رحمان‌اف می‌گوید که این امر به معنی محدود ساختن حقوق شهروندان نیست و راننده می‌تواند با صدای پست و مناسبی از دستگاه‌های پخش رادیو و موسیقی استفاده کند.

ضمناً، نظر مسافران به مقررات جدید یکسان نیست. نسیبه، یک بانوی دانشجو از شهر دوشنبه، می‌گوید که همه‌روزه با چند مینی‌بوس سفر می‌کند و "از غیر خواهش خود با موعظه برخی از ایشان‌ها" آشنا شده است.

وی گفت: "راننده‌های مینیبوس‌ها این موعظه‌ها را با صدای بلند گوش می‌کنند که عصب کس را ویران می‌کند. چند دفعه مسافران از راننده خواهش کردند که سدایش را پست کند، ولی پاسخ می‌گرفتند، که اگر دوست نداری، از مارشروتکا بیرون شو!"

فردوس، یک ساکن دیگر دوشنبه، می‌گوید که از آوازخوانی بیشتر هنرمندان خوشش نمی‌آید، ولی در مینیبوس‌ها ناچار است همه‌روزه صدای بلند آن‌ها را بشنود.

ولی، برعکس، برخی از جوانان اظهار داشتند که با شنیدن صدای موسیقی سفر آن‌ها با وسایل مسافربری خوشتر می‌گذرد. یک جوان تاجیک که نخواست نامش افشا شود، گفت که از دانشگاه تا منزلش حدود نیم ساعت راه است و در این مدت وی از شنیدن موسیقی فارم یا موعظه‌ها "راحت می‌کنم."

اما یک خانم مسافر بر این نظر است که شنیدن خبر و موسیقی فارم (خوش) ضمن حرکت وسایل مصافربری هیچ بدی ندارد. وی افزود: "مشکل تنها این است که در پی صدای بلند راننده نه همیشه سروقت درخواست منع کردن (نگه داشتن) را می‌شنود."

در همین حال، فعالیت وسایل مسافربری در شهر دوشنبه به موضوع داغی در جامعه تبدیل شده است. صاحب‌نظران می‌گویند که بیشتر راننده‌های مینیبوس‌ها از جمله جوانان هستند و نه از تجربه کافی رانندگی و نه از فرهنگ معاشرت برخوردارند.

در گذشته، پلیس راه تاجیکستان پیشنهاد کرده بود که برای رانندگی وسایل مسافربری تجروبه نه کمتر از پنج‌ساله رانندگی مقرر کرده شود. ولی این پیشنهاد تا حال تصویب نشده است.

گذشته از این، پلیس راه تاجیکستان قصد داشت، کشیدن سیگار و ناس و نصب دی‌وی‌دی در وسایل حمل و نقل را ممنوع سازد. اما این پیشنهاد نیز تا حال تصویب نشده است.