'ایران به رفع بحران انرژی در تاجیکستان کمک می‌کند'

رحمان و احمدی‌نژاد حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رؤسای جمهور تاجیکستان و ایران کشورهای همدیگر را "شریکان طبیعی" می‌دانند

در حالی که قطع انتقال گاز ازبکستان کارخانه‌های بزرگ صنعتی تاجیکستان را دچار بحران ساخته، ایران وعده کمک سریع به این کشور کرده است.

یک منبع آگاه از سفارت ایران در تاجیکستان به بی‌بی‌سی گفت که پرزیدنت احمدی‌نژاد دستور داده است که کمک اضطراری با شمول مواد سوخت سریعاً تهیه و به تاجیکستان ارائه شود.

همچنین، ایران تصمیم گرفته است که بخشی از هزینه کشیدن لوله گاز از ایران به تاجیکستان را در قلمرو تاجیکستان سرمایه‌گذاری کند.

این منبع افزود که اخیراً رئیس جمهوری تاجیکستان از مقامات ایران برای رفع مشکلات ناشی از پیامدهای زمستان شدید و قطع انتقال گاز از ازبکستان به این کشور کمک کند.

وی گفت: "رئیس جمهور ایران سریعاً به این درخواست واکنش کرده و دستور داد که کمک اضطراری که عمدتاً از انواع مواد سوخت عبارت است، تهیه و ارائه شود."

در پاسخ به این سؤال که آیا دولت ایران آماده است از تاجیکستان حمایت سیاسی نیز کند، این منبع گفت که بروز اختلاف بین تاجیکستان و ازبکستان کار داخلی این دو کشور است.

این منبع افزود: "ولی ما پیوسته از دولت تاجیکستان در هر مسائله‌ای پشتبانی می‌کنیم. این وظیفه ماست."

ضمناً، محمود احمدینژاد، رئیس جمهوری ایران، در پاییز سال گذشته در مراسم راه‌اندازی نیروگاه "سنگتوده-۲" در جنوب تاجیکستان اظهار داشته بود که "امنیت تاجیکستان، امنیت ماست."

سال ۲۰۱۰ نیز، زمانی که ازبکستان در حرکت واگن‌های تاجیکستانی از قلمرو خود محدودیت‌هایی ایجاد کرد، دولت ایران واکنش تندی به این اقدام نشان داد.

مقامات راه آهن ایران در نامه‌ای به همتایان ازبک خود اظهار داشتند که اگر "محاصره اقتصادی" تاجیکستان ادامه‌ یابد، ایران نیز علیه واگن‌های ازبکستانی که از قلمرو ایران عبور می‌کنند، تدابیر مشابهی در پیش خواهد گرفت.

این منبع افزود که ایران همچنین تصمیم گرفته است به حل مشکل گاز وارداتی به تاجیکستان مساعدت کند. وی افزود: "دولت ایران تصمیم گرفت، بخشی از هزینه کشیدن لوله گاز در قلمرو تاجیکستان را که جزئی از خطّ لوله گاز ایران-افغانستان-تاجیکستان است، سرمایه‌گذاری کند."

وی خبر داد که در اواخر هفته گذشته در دوشنبه وزرای خارجه این سه کشور با رئیس بانک اسلامی توسعه دیدار داشتند. در این دیدار تصمیم شده است که بخش دیگر هزینه این طرح را این مؤسسه مالی پرداخت کند.

این منبع افزود که قسمت ایرانی این خط لوله گاز برای استفاده آماده است و تنها کشیدن لوله در قلمرو افغانستان و تاجیکستان لازم است.

در همین حال، منابع شرکت "تاجیک‌ترانس‌گاز" می‌گویند که این شرکت متخصصان آماده‌کننده طرح را موظف کرده است که در مدت کوتاه، طرح کشیدن خط انتقال گاز از شبرغان افغانستان به تاجیکستان را تهیه کنند.

ضمناً، از اول آوریل انتقال، گاز طبیعی از ازبکستان به تاجیکستان متوقف شد. مقامات تاجیکستان مقامات ازبک را به ادامه‌ تلاش‌ها برای "محاصره اقتصادی" این کشور و از این راه مختل کردن ثبات در جامعه این کشور متهم کرده‌اند.

اما جانب ازبکستان این ادعا را بی‌پایه خوانده است.

مطالب مرتبط