جنگنده آمریکایی روی منطقه مسکونی سقوط کرد

جنگنده اف 18 که در منطقه مسکونی ویرجینیا بیچ سقوط کرد حق نشر عکس AP
Image caption علت سقوط این جت جنگنده هنوز مشخص نیست

یک جت جنگنده از نوع اف ۱۸ متعلق به نیروی دریایی آمریکا روز جمعه (ششم آوریل) لحظاتی پس از پرواز در ناحیه مسکونی ویرجینیا بیچ سقوط کرد.

گزارش شده است که دو خلبان این جنگنده که در حال تمرین بودند، تنها لحظاتی پس از اوج گرفتن از فرودگاه نظامی ویرجینیا با نقص فنی جدی مواجه شدند و لحظاتی پیش از برخورد هواپیما با آپارتمان های مسکونی توانستند با صندلی نجات خود را به بیرون از کابین پرتاب کنند.

هر دو خلبان که گفته می شود یکی از آنها در حال آموزش بوده، زنده اند و برای مداوا در بیمارستان به سر می برند.

براساس گزارش‌ها، به جز خلبان‌ها، دست‌کم پنج نفر دیگر در این حادثه زخمی شده‌اند، اما کسی جان خود را از دست نداده است، هرچند مقامات رسمی گفته‌اند که آمار دقیقی از ساکنان منطقه‌ای که این حادثه در آنجا رخ داده است و در نتیجه، ناپدیدشدگان احتمالی، در اختیار ندارند.

گزارش شده که یکی از آتش نشانهایی که برای کمک به آسیب دیدگان و خاموش کردن آتش ناشی از سقوط هواپیما به این منطقه اعزام شده بود، در جریان عملیات امداد مجروح و راهی بیمارستان شده است.

ساکنان این ناحیه از ایالت ویرجینیا لحظاتی پس از وقوع این حادثه ویدئو ها و عکس های فراوانی را در شبکه های اجتماعی نظیر توییتر و فیس بوک به اشتراک گذاشتند.

تصاویری که از شعله های آتش و دود سیاهرنگ ناشی از انفجار حکایت داشت اگر چه مقامات محلی گفته اند که آتش ناشی از این حادثه تحت کنترل ماموران آتش نشانی درآمده است اما در جریان برخورد هواپیما با واحد های مسکونی حدود ۴۰ آپارتمان و منزل شخصی دچار آسیب شده اند.

شاهدان عینی به رسانه های محلی گفته اند که هواپیمای جنگنده لحظاتی پیش از سقوط اقدام به تخلیه مخزن سوخت خود کرده بود.

با این وجود ژنرال مارک وایزگربر، سخنگوی نیروی دریایی گفته که خالی شدن سوخت از هواپیما می تواند یکی از نشانه های نقص فنی در این جنگنده بوده باشد.

یکی از ساکنان واحد مسکونی آسیب دیده گفته است که خود خلبان این جنگنده را دیده است که هنوز روی صندلی نجات و با کمربند ایمنی نشسته بود و ساکنان به او کمک کردند که از شعله های آتش در امان بماند، در حالی که خلبان به آنها می گفت: "مرا ببخشید که باعث تخریب خانه های شما شدم."

ویرجینیا بیچ یک مقصد تفریحی و گردشگری واقع در جنوب ایالت ویرجینیا و منطقه آتلانتیک میانی است.

این شهر ۴۳۸ هزار نفر جمعیت دارد و چند پایگاه نظامی ایالات متحده در حاشیه ساحلی این منطقه قرار دارد.