انتقاد از پلیس لندن در ارتباط با نژادپرستی

حق نشر عکس Getty
Image caption براساس گزارش ها در مجموع ۱۸ افسر پلیس و یک نفر از کارکنان دفتری پلیس لندن درارتباط با ده مورد ادعای مرتبط با نژاد پرستی تحت بازجویی قرار دارند

در بریتانیا یکی از مقامات ارشد پلیس به جمع منتقدان اسکاتلندیارد (پلیس لندن) در مورد نژادپرستی در این نهاد پیوسته و گفته است که در بیش از یک دهه گذشته، هشدارها در این مورد "گوش شنوایی "نداشته است.

لیروی لیگان، از انجمن افسران پلیس متشکل از اقلیت های نژادی، گفته است که پلیس لندن باید مسائل نژادپرستانه را کنار بگذارد.

دو مقام ارشد سابق پلیس لندن هم پس از آن که هشت نفر از نیروهای پلیس به اتهام نژادپرستی از کار معلق شدند، از عملکرد پلیس لندن در این مورد انتقاد کردند.

پلیس لندن گفته است نژادپرستی، عملی "زشت" است که نمی توان آن را تحمل کرد.

براساس گزارش ها در مجموع ۱۸ افسر پلیس و یک نفر از کارکنان دفتری پلیس لندن در ارتباط با ده مورد ادعای مرتبط با نژادپرستی تحت بازجویی قرار دارند.

در همین ارتباط، کمیته مستقل رسیدگی به شکایات پلیس در حال تحقیق در مورد ادعاهایی همانند سوءرفتار، زورگویی و برخورد فیزیکی از سوی نیروهای پلیس است.

گفته شده سه افسر پلیس روز پنج شنبه، پنجم آوریل، در نیوهام از کار معلق شدند.

این درحالی است که در سال گذشته میلادی پنج نیروی پلیس و یک کارمند دفتری پلیس لندن با ادعاهایی مشابه از کار معلق شدند.

آقای لیگان که از بنیانگذاران انجمن افسران متشکل از اقلیت های نژادی است، گفته است رفتار با اقلیت های نژادی اخیرا بدتر شده است.

به گفته او " همانند بسیاری از چیزهای دیگر، هشدار درباره این گونه رفتارها تا همین اواخر که رسانه ها به آن توجه کردند و خواستار انجام اقداماتی درباره آن شدند، گوش شنوایی نداشته است."

آقای لیگان همچنین تاکید کرده که "با توجه به اینکه تاکنون وجود نژادپرستی در پلیس لندن توسط سازمان هایی مستقل به نحو موثری مورد بررسی قرار نگرفته، از این رو شاهد بروز چنین حوادثی هستیم."

'وجود تنوع بیشتر ضروری است'

حق نشر عکس AFP
Image caption کمیته مستقل رسیدگی به شکایات پلیس در حال تحقیق در مورد ادعاهایی همانند سوءرفتار، زورگویی و برخورد فیزیکی از سوی نیروهای پلیس است

کیت واز، رئیس کمیته امور کشوری مجلس عوام بریتانیا در گفتگویی با رادیو چهار بی بی سی گفته است:" زمانی که مواردی از نژادپرستی وجود دارد باید فورا با اتخاذ شیوه هایی مناسب با آن برخورد شود. در غیر این صورت این طور تصور می شود که این مسئله اهمیتی ندارد."

آقای واز پیشنهاد می کند که سازمان هایی نظیر سازمان بازرسی کشور باید دستورالعمل هایی خیلی روشن و قاطع برای تمامی نیروهای پلیس ارائه دهد. دستورالعملی که نشان دهد جایی برای رفتارهای نژادپرستانه وجود ندارد.

او همچنین افزوده مدیریت پلیس لندن در فهرست افرادی قرار دارند که باید از آنها تحقیقاتی صورت بگیرد.

مارک ریکلیس از نمایندگان محافظه کار در کمیته امور کشوری گفته است :" اینکه در رده های بالا از اقلیت های نژادی نداریم، اشتباه است."

یویت کوپر، وزیر کشور در کابینه سایه و حزب مخالف،حزب کارگر، هم گفته است :" ادعاهای مطرح شده در مورد نژادپرستی باید به شدت جدی گرفته شود."

او همچنین تاکید کرده پلیس باید این اطمینان را بدهد که به هیچ ترتیب رفتارهای نژادپرستانه را در رده های سازمانی مختلف تحمل نخواهد کرد.

'رفتارهای غیرقابل قبول'

جان اوکانر، فرمانده بازنشسته واحد ضربتی پلیس لندن با اشاره به تحقیقات انجام شده توسط ویلیام مک فرسون در سال ۱۹۹۹ در ارتباط با به قتل رسیدن استفان لورنس، نوجوان سیاهپوست بریتانیایی، گفت:"ما باید دریابیم که چرا چنین اتفاق هایی می افتد. این درست نیست که مقامات بگویند که ما کاری با نژادپرستی نداریم."

روز پنج‌شنبه گذشته، پنجم آوریل کریک مک کی، معاون کمیسر پلیس لندن گفت که پس از ابراز نگرانی نیروهای پلیس، از ده مورد پرونده ارجاع داده شده به کمیته بررسی رسیدگی به شکایات پلیس، شش مورد تحت رسیدگی است.

او گفت: "اکثر ۵۰ هزار نیروی پلیس به صورت حرفه ای و همانطور که انتظار داریم با استانداردهای بالا کار می کنند."

آقای اوکانر افزوده :" من می خواهم در سازمانی کار کنم که اکر کسی احساس کرد که با رفتاری نامعقول روبروست، بتواند این گونه رفتارها را گزارش کند. این اطمینان وجود داشته باشد که در موارد ضروری اقدامات لازم اتخاذ می شود. "

به گفته آقای اوکانر "پلیس لندن نژاد پرستی را تحمل نمی‌کند."

مطالب مرتبط