حماس سه فلسطینی را به جرم همکاری با اسرائیل اعدام کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption حماس در ماه‌های اخیر چندین نفر را به ظن همکاری با اسرائیل بازداشت کرده است

جنبش حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، از اعدام سه مرد خبر داده است. گفته شده یکی از این افراد به اتهام همکاری با اسرائیل و دو نفر دیگر به دلیل مشارکت در قتل، اعدام شدند.

در همین رابطه وزارت کشور حماس با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این سه نفر در مرکزی امنیتی در شهر غزه به دار آویخته شدند.

این اولین بار در سال جاری میلادی است که جنبش حماس، فردی را به اتهام "همکاری " با اسرائیل اعدام می کند.

در بیانیه وزارت کشور حماس اشاره ای به اسامی، سن و یا مشخصات این افراد نشده است.

سازمان عفو بین الملل روز پنج شنبه، پنجم آوریل، اعلام کرد که فرد چهارمی هم در حال حاضر در معرض اعدام قرار دارد.

به گفته این نهاد بین المللی، آخرین بار که جنبش حماس افراد را به دلیل همکاری با اسرائیل اعدام کرد، در ژوئیه سال ۲۰۱۱ میلادی بود.

در آن سال در ابتدا دو نفر به جرم همکاری با اسرائیلی ها اعدام شدند. یک ماه پس از آن هم سه نفر دیگر به همین جرم با مجازات مرگ روبرو شدند.

نیروهای امنیتی اسرائیل به طور مرتب از مخبران فلسطینی برای خنثی کردن حملات پیکارجویان و کمک به ترور مقامات ارشد گروه‌های پیکارجوی فلسطینی استفاده می کنند.

براساس قوانین فلسطینی‌ها، مجازات ارتکاب به جرائمی همانند همکاری با اسرئیل، قتل و قاچاق مواد مخدر اعدام است.

تمامی احکام اعدام باید قبل از اجرا به تصویب رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برسد، اما حماس مشروعیت محمود عباس را به عنوان رئیس دولت خودگردان به رسمیت نمی شناسد.

حماس که در ماه‌های اخیر چندین نفر را به ظن همکاری با اسرائیل بازداشت کرده، هشدار داده است هر کسی را که با اسرائیل همکاری کند به جرم "خیانت" اعدام خواهد کرد.

مطالب مرتبط