آصف علی زرداری در سفری کم‌سابقه به هند رفت

حق نشر عکس AP
Image caption 'آقای زرداری برای زیارت مرقد خواجه معین‌الدین چشتی به هند رفته است'

آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان امروز یکشنبه، هشتم آوریل (۲۰ فروردین)، راهی هند شده است. این اولین‌بار در هفت سال اخیر است که رئیس هیات دولت پاکستان به هند می‌رود.

این دیدار تنها چند روز بعد از آن انجام می‌شود که دولت هند پاکستان را متهم کرد به مردی پناه داده است که هند می‌گوید طراح حمله‌های مومبای (بمبئی) در سال ۲۰۰۸ میلادی بوده است.

آقای زرداری امروز بعد از صرف نهار با مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، به یکی از مراکز زیارتی مسلمانان در راجستان خواهد رفت.

گزارش شده است که وزیر کشور پاکستان و پسر آقای زرداری، از جمله اعضای هیاتی هستند که او را در این سفر همراهی می‌کنند. در هیات همراه آقای زرداری دست‌کم ۲۵ نفر حضور دارند.

رئیس‌جمهور پاکستان بعد ورود به خاک هند، به محل سکونت نخست‌وزیر این کشور رفت و آنها پیش از صرف نهار، نشستی خصوصی با هم داشتند.

خبرنگاران می‌گویند که محور اصلی گفت‌وگوهای این دو نفر احتمالا بیشتر درباره مسائلی است که می‌توانند مورد توافق دو کشور باشند.

یک منبع خبری دولتی هند به خبرگزاری رویترز گفته است که "نخست‌وزیر (هند) فقط در باره موضوع‌های مرتبط با تجارت، آموزش و پرورش و فرهنگ، گفت‌وگو خواهد کرد."

مقامات رسمی گفته‌اند که این سفر یک دیدار خصوصی است، ولی به گفته خبرنگاران، پیش‌بینی می‌‎شود که در سفر آقای زرداری به هند زمینه‌های ارتقای روابط اقتصادی دو کشور فراهم شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای زرداری (چپ) در سفر یک‌روزه‌اش به هند با مانموهان سینگ، نخست‌وزیر هند (راست) دیدار کرده است

همچنین انتظار نمی‌رود که مذاکرات مقامات هند و پاکستان در حل و فصل اختلافات دیگر آنها، از جمله اختلاف‌نظر بر سر حاکمیت کشمیر، چندان تاثیری داشته باشد.

مقامات رسمی اعلام کرده‌اند که آقای زرداری به دلایل شخصی و مذهبی، برای زیارت مرقد خواجه معین‌الدین چشتی، در ۳۵۰ کیلومتری جنوب غرب دهلی، به این سفر رفته است.

رئیس‌جمهور پاکستان صبح امروز بعد از زیارت مرقد این صوفی، به اسلام‌آباد برمی‌گردد.

مذاکرات صلح هند و پاکستان به دنبال حمله‌های سال ۲۰۰۸ میلادی در بمبئی (مومبای) با چالش‌هایی روبه‌رو شد، هرچند روابط دو کشور به تدریج رو به بهبود گذاشته است.

آقای زرداری به تازگی از لغو محدودیت‌های تجاری با هند حمایت کرد. همچنین پاکستان در حال بررسی حذف محدودیت‌هایی است که برای خرید برخی کالاها از هند در نظر گرفته است.

با این حال، اختلاف‌نظر و تنش بین هند و پاکستان بر سر مسایلی که حساسیت بیشتری دارند، از جمله اختلاف‌نظر آنها بر سر حاکمیت کشمیر همچنان به قوت خود باقی است.

همچنین به تازگی، هند دوباره از پاکستان خواهان استرداد حافظ سعید، مردی که هند مدعی است طراح حمله‌های مومبای بوده است، شد. آمریکا برای بازداشت این مرد ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

در مقابل، دولت پاکستان با رد این درخواست هند، خواستار دریافت مدارکی برای اثبات این اتهامات شد.

به گفته خبرنگاران، انتظار کمی می‌رود که در جریان سفر آقای زرداری به هند، درباره این موضوع صحبت شود.

اندرو نورث، خبرنگار بی‌بی‌سی در دهلی می‌گوید که پیش از این، مقامات هند و پاکستان از فرصتی که با برگزاری مسابقات کریکت فراهم می‌شد، برای دیدار با یکدیگر استفاده می‌کردند.

او می‌گوید آخرین‌باری که رئیس دولت پاکستان با آقای سینگ دیدار کرد، در سال ۲۰۰۵ میلادی و زمانی بود که پرویز مشرف، رئیس جمهور وقت پاکستان، و مانموهان سینگ، نخست‌وزیر هند در محل یک مسابقه کریکت در دهلی حاضر شدند.

مطالب مرتبط