رئیس سازمان اطلاعات حسنی مبارک برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد

هواداران عمر سلیمان حق نشر عکس Reuters
Image caption شرکت آقای سلیمان با انتقاد گروه اخوان روبرو شده است

عمر سلیمان، رئیس سازمان اطلاعات مصر در دوران ریاست‌جمهوری حسنی مبارک، رسما برای حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری مصر ثبت نام کرده است.

ثبت‌نام عمر سلیمان به عنوان نامزد انتخابات آتی ریاست‌جمهوری مصر، این گمانه‌زنی را به وجود آورده است که او تحت حمایت نظامیان حاکم بر این کشور است.

خیرت الشاطر، یکی از نامزدهای مورد حمایت اخوان‌المسلمین در انتخابات ریاست جمهوری مصر، گفته است که ثبت‌نام عمر سلیمان، "توهین" به مردم مصر بوده است.

او گفت که عمر سلیمان "فقط با تقلب می‌تواند برنده (انتخابات) شود و حتی اگر او برنده هم شود، انقلاب در مصر دوباره از سر گرفته می‌شود."

با پایان مهلت ثبت‌نام نامزدها در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری مصر پس از سقوط حسنی مبارک، اعلام شد که ۲۳ نفر برای حضور در این رقابت‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

گزارش شده است که عمر سلیمان، رئیس سابق سازمان اطلاعات مصر در دقایق پایانی در این انتخابات ثبت‌نام کرد.

همزمان، اخوان‌المسلمین یک نفر دوم را نامزد حضور در این رقابت‌ها کرده است. این اقدام اخوان‌المسلمین در پی ایجاد پرسش‌هایی درباره صلاحیت نامزد اول این گروه اسلامگرا انجام می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است روز ۲۳ مه برگزار شود.

این اولین رأی‌گیری از زمان سقوط حسنی مبارک، رئیس‌جمهور سابق مصر است که سال گذشته به دنبال اعتراضات گسترده عمومی کناره‌گیری کرد. او در پی برگزاری دادگاهش در رابطه با سرکوب مخالفان، منتظر حکم قضایی است.

روز دوشنبه، نهم آوریل، فهرستی مقدماتی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مصر منتشر خواهد شد، هرچند خبرنگاران می‌گویند به نظر می رسد که اسلامگرایان و مقام‌های سابق دولتی بر این انتخابات غالب باشند.

دوره منتهی به پایان مهلت ثبت‌نام نامزدها، شاهد تحولاتی چشمگیر بود.

عمر سلیمان که روز جمعه اشاره کرد ممکن است نامزد انتخابات شود، فقط دقایقی پیش از سرآمدن مهلت و درحالی که هوادارانش او را در میان گرفته بودند، فرم‌های ثبت‌نام را تحویل مسئولان مربوطه داد.

این اقدام او، باعث انتقاد خیرت الشاطر نامزد مورد حمایت اخوان‌المسلمین شد.

آقای شاطر که در دوران حکومت حسنی مبارک زندانی شده بود، گفت: "من ورود او را توهینی به انقلاب و مردم مصر می‌دانم. عمر سلیمان مرتکب اشتباه بزرگی شده است. او فقط با تقلب برنده خواهد شد و اگر این اتفاق بیافتد، انقلاب دوباره شروع خواهد شد."

آقای سلیمان که در دوران حسنی مبارک خدمت می‌کرد، در کنار دیگر نامزدهای مرتبط با رهبر سابق مصر، از جمله احمد شفیق، نخست‌وزیر سابق این کشور، قرار می‌گیرد.

گروه اخوان‌المسلمین در شرایطی آقای شاطر را نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر کرد که پیش از آن می‌گفت در این انتخابات کاندیدا نخواهد داشت.

با این حال، این گروه، نفر دوم به نام "محمد مرسی"، رهبر حزب آزادی و توسعه اخوان را هم نامزد شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری مصر کرده است.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که سوالاتی درباره صلاحیت آقای شاطر مطرح شد به این دلیل که او اخیرا به خاطر یک "جرم" بخشیده شده بود.

در دوران آقای مبارک محدودیت‌های شدیدی بر اخوان‌المسلمین اعمال می‌شد.

آقای شاطر یکی از چند نفری است که سوالاتی درباره نامزدی آنها مطرح شده است، از جمله ایمن نور، نامزد لیبرال‌ها، و حازم ابواسماعیل، یک موعظه‌گر اسلامگرا که به خاطر شعارهای ضدآمریکایی‌اش شناخته می‌شود.

آقای ابواسماعیل احتمالا ردصلاحیت خواهد شد، به این دلیل که گزارش می‌شود مادرش گذرنامه آمریکایی دارد، مساله‌ای که ناقض قوانین انتخاباتی است.

روز یکشنبه همچنین آقای شاطر اعلام کرد که گروه اخوان‌المسلمین از یک وام ۳.۲ میلیارد دلاری صندوق بین‌المللی پول که دولت درخواست آن را کرده، حمایت نخواهد کرد مگر آنکه شرایط وام عوض شود.

صندوق بین‌المللی پول گفته است که خواهان اجماع در میان گروه‌های اصلی سیاسی مصر پیش از پردازش وام است.

مطالب مرتبط