آماده شدن کره شمالی برای پرتاب موشک برد بلند

 سازی کره شمالی برای پرتاب موشک دور برد حق نشر عکس AFP
Image caption کره شمالی از خبرنگاران خارجی دعوت کرد تا به محل پرتاب موشک بلند برد روند

کره شمالی خود را برای پرتاب موشک برد بلند، که در ماه‌های گذشته باعث نگرانی همسايگان و کشورهای غربی شده است، آماده می سازد.

پیونگ یانگ می گوید موشک اون ها-۳ بین روزهای ۱۲ و ۱۶ آوریل (۴ تا ۸ روز دیگر) پرتاب می شود و ماهواره ای را به مدار زمین خواهد فرستاد.

اما مخالفان آزمایش کره شمالی معتقدند که این پرتاب، آزمایشی پنهانی است و به منظور توسعه قابلیت های نظامی هسته ای صورت می گیرد.

در عین حال، مقام‌های کره جنوبی می گویند تصاویر جدید ماهواره ای نشان می دهد که کره شمالی قصد دارد سومین آزمایش هسته ای خود را انجام دهد.

بنا به گزارش خبرنگاری یونهاپ کره جنوبی، در این تصاویر مقدار زیادی خاک و ماسه در مکان انجام آزمایش‌های بمب هسته ای سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ میلادی کره شمالی دیده می شود.

یک مقام ناشناس به خبرگزاری فرانسه گفته است: "تصاویر جدید ماهواره ای ما را به این باور رسانده است که کره شمالی در حال کندن یک تونل زیر زمینی در محل آزمایش های هسته ای است، درست در کنار جایی که دو آزمایش دیگر را در آن انجام داده است."

از زمانی که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی شده است، فعالیت های هسته ای این کشور تحت نظارت شدید همسایگان و جامعه بین المللی قرار داشته است.

کره شمالی حدود ۲ ماه پیش موافقت کرد که غنی سازی اورانیوم و آزمایش های اتمی و موشک های دوربرد خود را معلق کند. در مقابل، واشنگتن گفت که ۲۴۰ هزار تن غذا به کره شمالی کمک خواهد کرد.

تصمیم کره شمالی ، سه ماه پس از به قدرت رسیدن کیم جونگ اون در پی مرگ پدرش، کیم جونگ ایل، اعلام شد.

پس از اعلام پرتاب موشک دور برد توسط مقام‌های کره شمالی، طرح کمک رسانی آمریکا متوقف شد.

هدف صلح آمیز

کره شمالی از خبرنگاران خارجی دعوت کرده است تا به محل پرتاب موشک در تونگچانگری، در سواحل شمال غربی کره شمالی بروند و از نزدیک مراحل آخر آماده سازی پرتاب موشک را ببینند.

جنگ میونگ جیم، مدیر ایستگاه پرتاب موشک، به خبرنگاران گفت که موشک آماده است و به زودی پرتاب خواهد شد.

او افزود که ماهواره ۱۰۰ کیلویی این موشک، تصاویر و اطلاعاتی را از وضعیت هوا و منابع طبیعی کره شمالی در اختیار مقام‌های این کشور خواهد گذاشت.

کره شمالی معتقد است چنین اقدامی، گامی ضروری در جهت توسعه اقتصادی این کشور است.

به گفته دولت کره شمالی، این موشک به مناسبت یکصدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ، رهبر پیشین این کشور، پرتاب می‌شود و مسیر آن، برخلاف آزمایش قبل که به سمت شرق و از فراز ژاپن بود، این بار به سمت جنوب خواهد بود.

ژاپن و کره جنوبی اعلام کرده اند که به منظور مقابله با عبور احتمالی این موشک از آسمان کشورشان، سیستم دفاع ضدموشکی خود را به حالت آماده‌باش درمی‌آورند.

آمریکا و متحدانش در آسیا می گویند که پرتاب موشک توسط کره شمالی ناقض مقررات سازمان ملل خواهد بود و خواستار لغو این برنامه شده اند.

مطالب مرتبط