همکاری بریتانیا در استرداد یک مظنون به همکاری با گروه‌های تروریستی در لیبی

حق نشر عکس g
Image caption عبدالحکیم بلحاج، در حال حاضر یکی از فرماندهان ارتش لیبی در طرابلس است

بی‌بی‌سی مطلع شده که دولت بریتانیا، به استرداد یک مظنون به همکاری با گروه‌های تروریستی به لیبی در زمان حکومت معمر قذافی کمک کرده است.

عبد الحکیم بلحاج، که اسناد استردادش در جریان درگیری های سال گذشته در لیبی به دست آمده، می گوید که در زندان شکنجه شده است.

او که در حال حاضر یکی از فرماندهان ارتش لیبی در طرابلس، پایتخت لیبی است، گفته است که قصد دارد از یک مامور سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا یا MI6 و دولت بریتانیا شکایت کند.

پیتر تیلور، خبرنگار بی‌بی‌سی می گوید که ظاهرا MI6 دریافته بود که آقای بلحاج در مالزی است و قصد دارد به امید دریافت پناهندگی سیاسی به لندن سفر کند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، MI6 پس از دریافت این اطلاعات، سازمان های اطلاعات خارجی را در جریان سفر آقای بلحاج قرار می دهد و در نهایت احتمالا توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) در بانکوک از سفر آقای بلحاج جلوگیری شده و او به لیبی بازگردانده می شود.

آقای بلحاج خود معتقد است که توسط CIA از بانکوک به لیبی تحویل داده شده است.

بی‌بی‌سی دریافته که این اقدامات MI6 در آن زمان به تائید حزب کارگر که در آن زمان در قدرت بود، رسیده است.

این در حالی است که بریتانیا مکررا مشارکت در استرداد و یا شکنجه مظنونان به همکاری با گروههای تروریستی را رد کرده است.

در همین حال کمیته تحقیقی که یک سال پیش در مورد شراکت بریتانیا در شکنجه مظنونان اقدامات تروریستی تشکیل شده بود، اعلام کرد که ادعاهای مربوط به روابط نزدیک میان سازمان اطلاعاتی بریتانیا و نیروهای امنیتی سرهنگ قذافی را مورد مطالعه قرار می دهد.

مطالب مرتبط