با وجود نزدیک شدن به مهلت آتش‌بس، درگیری‌ها در سوریه ادامه دارد

حق نشر عکس AP
Image caption دولت سوریه گفته است درصورتی نیروهای نظامی را از شهرها خارج می کند که مخالفان تعهدنامه کتبی برای پایان دادن به برخوردهای مسلحانه ارائه کنند

در حالی که تنها یک روز به پایان ضرب الاجل شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری آتش بس در سوریه باقی مانده است، دولت ترکیه از تیراندازی نیروهای سوری به یک اردوگاه پناهندگان در نزدیکی شهر کیلیس در جنوب غرب ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه خبر داده است.

گفته شده در جریان این تیراندازی دو سوری و یک شهروند ترکیه کشته شده اند.

ترکیه خواهان متوقف شدن تیراندازی ها در مناطق مرزی دو کشور است.

در همین رابطه ترکیه کاردار سوریه در آنکارا را به وزارت امور خارجه فراخوانده است.

گزارش ها از سوریه همچنین حاکی است که یک فیلمبردار شبکه تلویزیونی لبنان به ضرب گلوله در امتداد مرز سوریه با لبنان کشته شده است.

فعالان حقوق بشر نیروهای امنیتی سوریه را به ارتکاب بیش از یکصد "اعدام خودسرانه " در ماه های اخیر متهم کرده اند.

بر اساس یک گزارش منتشر شده توسط دیده بان حقوق بشر، اکثر این کشته ها غیرنظامیان هستند.

این نهاد همچنین گفته است که علیرغم دریافت گزارش هایی که از آمار بیشتر کشته ها حکایت دارد، تنها اقدام به انتشار آماری از کشته ها در شهرهای حمص و ادلب کرده ،که صحت آنها تائید شده است.

این در حالی است که دولت سوریه تاکنون ادعاهای مطرح شده در مورد "اعدام های خودسرانه" را افتراآمیز خوانده است.

در همین حال مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، شرط‌های جدید دولت این کشور را برای برقراری آتش‌بس رد کرده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption قرار است کوفی عنان در ادامه تلاش هایش برای برقراری آرامش در سوریه فردا، سه شنبه به ایران سفر کند

در چارچوب طرحی که کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، برای پایان دادن به خشونت‌ها و برقراری آرامش در سوریه ارائه کرده، انتظار می‌رود تمام طرف‌های درگیر در این کشور از روز سه‌شنبه دهم آوریل (فردا) به برخوردهای نظامی پایان دهند.

اما روز گذشته و تنها ۴۸ ساعت قبل از آغاز اجرای این طرح صلح، دولت سوریه اعلام کرد که فقط در صورتی نیروهای نظامی از مناطق مسکونی خارج خواهند شد که مخالفان، تعهدنامه‌ای مکتوب برای پایان دادن به برخوردهای مسلحانه با نیروهای دولتی ارائه دهند.

با نزدیک شدن به موعد ضرب‌الاجل، دولت چین امروز دوشنبه ۲۱ فروردین در بیانیه‌ای از دولت سوریه خواست تا به تعهداتش در چارچوب طرح صلح عمل کند.

این درخواست از سوی چین همزمان با سفر امروز وزیر امور خارجه سوریه به مسکو مطرح شده است.

در بیش از یک سال گذشته و با وجود ادامه درگیری‌ها در سوریه، دولت‌های چین و روسیه از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه حمایت کرده‌اند.

با این حال، طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان مورد حمایت هر دو کشور چین و روسیه بوده است و نمایندگان آنها در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، با این طرح صلح اعلام موافقت کرده‌اند.

همچنین گزارش شده است که کوفی عنان در ادامه تلاش‌هایش برای جلب حمایت جهانی و منطقه‌ای به منظور برقراری آرامش در سوریه، فردا، سه‌شنبه، راهی ایران می‌شود.

مطالب مرتبط