تایتانیک چگونه غرق شد؟

به روز شده:  10:10 گرينويچ - چهارشنبه 11 آوريل 2012 - 23 فروردین 1391

در ساعت ۲۳:۴۰ یکشنبه ۱۴ آوریل ۱۹۱۲، یعنی ۱۰۰ سال پیش، تنها چند روز بود که کشتی تایتانیک اولین سفر خود را (از بریتانیا به آمریکا) ‌آغاز کرده بود که ناگهان یکی از دیده بان ها این جمله سرنوشت ساز را به زبان آورد: ʺکوه یخ... درست جلوی ماست.ʺ چند لحظه بعد این کشتی مسافربری به کوه یخ برخورد کرد و این تصادف سبب شد سوراخ هایی در بدنه کشتی ایجاد شود. در مدت سه ساعت، کشتی در اقیانوس اطلس غرق شد. در این واقعه ۱۵۱۷ نفر جان خود را از دست دادند. در زیر می بینید که این کشتی چگونه هنگام غرق شدن به دونیم تقسیم شد و در کف اقیانوس قرار گرفت.

کشتی تایتانیک: سفری به اعماق اقیانوس

 • ۶۰۰ متر
 • ۱۴ آوریل ۱۹۱۲ ۲۳:۴۰* - برخورد تایتانیک با کوه یخ

  چند دقیقه پس از برخورد، هزاران تن آب وارد کشتی می شود. توماس اندروز، طراح تایتانیک، پس از بررسی خسارت وارد آمده نتیجه می گیرد که پنج محفظه از ۱۶ محفظه ضدآب کشتی پر از آب شده اند و این باعث غرق شدن کشتی خواهد شد.

 • ۱۵ آوریل ۱۹۱۲ ۰۰:۳۰ - پایین آوردن قایق های نجات

  ادوارد جی اسمیت، ناخدای کشتی، دستور به راه اندختن قایق های نجات را می دهد. در ساعت ۱۲:۴۰ پس از نیمه شب، اولین قایق وارد آب می شود که مسافران آن را زنان و کودکان تشکیل می دادند. قایق های نجات موجود برای ۱۰۰۰ نفر کافی بود. بسیاری از آنها وقتی به آب انداخته می شدند، نیمی از ظرفیتشان پر شده بود.

 • ۰۲:۱۰ - خاموش شدن چراغ های کشتی

  قسمت نوک کشتی کاملا در آب فرو رفته و عقب کشتی به سمت بالا می آید. ۱۸ قایق نجات از مجموع ۲۰ قایق در آب انداخته شده و چراغ های کشتی بالاخره خاموش می شوند.

 • ۰۲:۱۷ - دو نیم شدن تایتانیک

  قسمت عقبی کشتی همچنان به سمت بالا حرکت می کند به طوری که سه پروانه بزرگ کشتی نمایان می شوند. بدنه کشتی که تحمل این فشار را ندارد از محلی بین دودکش های سوم و چهارم، در هم می شکند.

 • ۰۲:۱۹ - نوک کشتی به زیر آب می رود

  قسمت جلویی کشتی در میان امواج آب از دیده ها ناپدید می شود و همچنان به سمت اعماق آب در حرکت است. عقب کشتی در سطح آب می ماند، ولی با ورود آب به موتورخانه،‌ آن قسمت نیز به زیر آب می رود.

 • ۰۲:۲۰ - غرق شدن قسمت عقبی کشتی

  عقب کشتی از آب پر می شود و به سمت پایین حرکت می کند. با غرق شدن این قسمت، بار کشتی نیز در اقیانوس رها می شود. این بخش از کشتی خیلی زود با سرعت به قعر اقیانوس فرو می رود.

 • ۰۲:۲۲ - نوک کشتی بر بستر اقیانوس

  نوک کشتی با سرعتی بین ۴۰ تا ۶۴ کیلومتر درساعت به بستر اقیانوس می رسد و نهایتا در بستر فرو می رود.

 • ۰۲:۲۴ - بقایای کشتی

  قسمت عقبی کشتی با سرعتی معادل ۹۶ کیلومتر در ساعت به کف دریا می خورد و در فاصله ۶۰۰ متری بخش جلویی کشتی قرار می گیرد. بدنه کشتی خم شده و ترک می خورد. عرشه کشتی در اثر فشار آب فرو می ریزد.

بقایای تایتانیک در کف اقیانوس اطلس، در عمق ۳۸۰۰ متری مانده و در حال تکه تکه شدن است.

مقیاس عمق

۴۰ تا ۵۰ متر - محدوده غواصی
۱۰۰۰ متر
حداکثر عمق نفوذ نور آفتاب
۲۰۰۰ متر
۲۴۳۸ متر
عمق عملیات نفتی Deepwater Horizon
۳۰۰۰ متر
۳۸۰۰۰ متر   بستر دریا
* زمان ها همگی با توجه به موقعیت کشتی در زمان تصادف هستند (سه ساعت عقب تر از ساعت گرینویچ)
نقاشی: کن مارشال

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.