'نشانه ای از اجرای طرح آتش بس توسط سوریه دیده نمی شود'

خشونت های سوریه
Image caption گفته می شود که نشانه ای از اجرای طرح آتش بس در سوریه دیده نمی شود

کاخ سفید روز دوشنبه گفت درحالی که ساعاتی به پایان ضرب الاجل سازمان ملل متحد باقی مانده هنوز هیچ نشانه ای از اینکه سوریه قصد اجرای طرح بین المللی برای پایان خشونت ها را داشته باشد دیده نمی شود.

براساس این طرح نیروهای سوریه تا روز سه شنبه باید از شهرهایی که کانون اعتراضات ضدحکومتی بوده عقب نشینی کنند، اما مقام های آمریکایی می گویند که به نظر می آید وضعیت بدتر شده باشد.

دوشنبه یکی از خونین ترین روزها در ناآرامی های سوریه بود و فعالان از مرگ بیش از ۱۰۰ نفر خبر دادند.

پیشتر خشونت ها به آنسوی مرز سوریه با ترکیه و لبنان سرایت کرد. ترکیه از تیراندازی نیروهای سوری به یک اردوگاه پناهندگان در نزدیکی شهر کیلیس در جنوب غرب ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه خبر داد. آن حادثه به مرگ دو نفر منجر شد.

ترکیه با فراخواندن کاردار سوریه در آنکارا به این اقدام سوریه اعتراض کرد. ترکیه خواهان متوقف شدن تیراندازی ها در مناطق مرزی دو کشور است.

گزارش ها از سوریه همچنین حاکی است که یک فیلمبردار شبکه تلویزیونی لبنان به ضرب گلوله در امتداد مرز سوریه با لبنان کشته شده است.

تشدید خشونت ها یک روز پیش از ضرب الاجل بین المللی برای خروج نیروهای سوریه از شهرها روی می دهد.

در چارچوب طرحی که کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، برای پایان دادن به خشونت‌ها و برقراری آرامش در سوریه ارائه کرده، انتظار می‌رود تمام طرف‌های درگیر در این کشور از روز سه‌شنبه دهم آوریل به برخوردهای نظامی پایان دهند.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید به گزارشگران گفت: "ما مسلما نشانه ای از پایبندی رژیم اسد به تعهداتش ندیده ایم که آشکارا مایه تاسف زیاد است."

آمریکا همچنین از بروز خشونت در مرز ترکیه ابراز انزجار کرد.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "ما همچون دولت ترکیه از حکومت سوریه می خواهیم فورا به آتشبار پایان دهد. خشونت ها نه فقط تخفیف نیافته، در روزهای اخیر بدتر شده است."

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیز با صدور بیانیه ای خشونت در مرزهای سوریه را محکوم کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی آقای بان نوشت که او همچنین یک بار دیگر از دولت سوریه خواست به همه حملات به غیرنظامیان پایان دهد.

در میان بدبینی فزاینده در مورد چشم انداز پیمان صلح آقای عنان، محکومیت های بین المللی نیز شدت یافته است. پیشتر وزیر خارجه ترکیه ضرب الاجل ۱۰ آوریل برای عقب نشینی نیروهای سوری را عملا "باطل" دانست.

حق نشر عکس AP
Image caption قرار است کوفی عنان در ادامه تلاش هایش برای برقراری آرامش در سوریه فردا، سه شنبه به ایران سفر کند

دولت چین در بیانیه‌ای از دولت سوریه خواست تا به تعهداتش در چارچوب طرح صلح عمل کند.

این درخواست از سوی چین همزمان با سفر امروز وزیر امور خارجه سوریه به مسکو مطرح شده است. همچنین گزارش شده که کوفی عنان در ادامه تلاش‌هایش برای جلب حمایت جهانی و منطقه‌ای به منظور برقراری آرامش در سوریه، روز سه‌شنبه، راهی ایران می‌شود.

او پس از ورود به ایران از اردوگاه های پناهجویان سوری در ترکیه بازدید خواهد کرد.

دولت سوریه روز یکشنبه اعلام کرد که فقط در صورتی نیروهای نظامی از مناطق مسکونی خارج خواهند شد که مخالفان، تعهدنامه‌ای مکتوب برای پایان دادن به برخوردهای مسلحانه با نیروهای دولتی ارائه دهند.

این درحالی است که دمشق قبلا با طرح آقای عنان موافقت کرده بود.

دمشق گفت نمی خواهد شورشیان از عقب نشینی نیروهای دولتی سوءاستفاده کنند تا به تجدید قوا و تسلیح بپردازند.

"ارتش آزاد سوریه" متشکل از مخالفان گفت هرچند از طرح آتش عنان حمایت می کند اما درخواست های تازه دولت را نمی پذیرد.

همزمان خشونت ها روز دوشنبه در سراسر سوریه بالا گرفت.

فعالان گزارش دادند که بیش از ۱۰۰ نفر در این روز کشته شدند - از جمله حداقل ۳۰ غیرنظامی در بمباران استان مرکزی حما.

همچنین صحنه های دلخراشی در شهر اللطمنه گزارش شد جایی که گفته شد ۱۷ زن و هشت کودک زیر آوار خانه هایشان در دومین حمله به این ناحیه در چند روز گذشته جان باختند.

سازمان ملل می گوید تاکنون بیش از 9 هزار نفر در قیام علیه حکومت آقای اسد که بیش از یک سال قبل شروع شد کشته شده اند.

دولت سوریه می گوید که دو هزار خدمه امنیتی کشته شده اند و خشونت ها را به "گروه های مسلح" و "تروریست ها" نسبت می دهد.

مطالب مرتبط