ژنرال سلیمان: اخوان المسلمین محبوبیتش کم شده است

عمر سلیمان حق نشر عکس AP
Image caption تصویر طرفداران آقای سلیمان که چند ماه پیش از او برای نامزدی در انتخابات دعوت کرده بودند

عمر سلیمان، رئیس سازمان اطلاعات در رژیم حسنی مبارک، که نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر شده است، از اخوان المسلمین انتقاد کرده و وعده داده که در صورت انتخاب شدن، ثبات را به کشور باز می گرداند.

آقای سلیمان در گفتگویی که با روزنامه "الاخبار" مصر داشت، گفته که اخوان المسلمین، پس از "تلاش برای به انحصار در آوردن قدرت، محبوبیتش را از دست داده است."

آقای سلیمان، قول داده در صورتی که قدرت را به دست آورد، رژیم حسنی مبارک را دوباره احیا نکند.

خیرات الشاطر، یکی از نامزدهای مورد حمایت اخوان‌المسلمین برای انتخابات ریاست جمهوری هم در واکنش به اعلام نامزدی آقای سلیمان تهدید کرده که در صورت پیروزی عمر سلیمان، مردم مصر دوباره به خیابان ها خواهند رفت.

آقای شاطر گفته که اخوان المسلمین نخواهد گذاشت تا رژیم گذشته دوباره بازسازی شود.

او که در زمان حکومت حسنی مبارک، زندانی بود، گفته است: "این توهین به انقلاب مردم مصر است و نشان دهنده کم اطلاعی [آقای سلیمان] از طبیعت تغییری است که در میان مردم مصر روی داده."

ژنرال سلیمان، ۱۸ سال در راس سازمان اطلاعاتی مصر بود. او سمتی کلیدی در رژیمی داشت که به فساد اقتصادی و نقض حقوق بشر متهم است.

اما در گفتگوی خود با روزنامه الاخبار، آقای سلیمان سعی کرده که بین خود و رژیم گذشته مصر فاصله بیاندازد. او حتی گفته که با برخی از تصمیم های حسنی مبارک مخالف بوده است.

او گفته که هیچ کس نمی تواند رژیمی را که سقوط کرده و مردم علیه آن به پا خواستند دوباره احیا کند.

برای تاکید مجدد، آقای سلیمان در گفتگویش گفته: "اینکه من رئیس سازمان اطلاعات بودم و برای چند روزی هم معاون رئیس جمهوری بودم به معنی این نیست که من جزیی از نهادی بودم که مردم علیه آن به پا خواستند."

عمر سلیمان گفته که از روز جمعه از سوی "عوامل اخوان المسلمین و برخی گروه های اسلام گرای دیگر، به مرگ تهدید می شود."

با پایان مهلت ثبت‌نام نامزدها در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری مصر پس از سقوط حسنی مبارک، اعلام شد که ۲۳ نفر برای حضور در این رقابت‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

گزارش شده است که عمر سلیمان، رئیس سابق سازمان اطلاعات مصر در دقایق پایانی در این انتخابات ثبت‌نام کرد.

همزمان، اخوان‌المسلمین یک نفر دوم را نامزد حضور در این رقابت‌ها کرده است. این اقدام اخوان‌المسلمین در پی ایجاد پرسش‌هایی درباره صلاحیت نامزد اول این گروه اسلامگرا انجام می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است روز ۲۳ مه برگزار شود.

این اولین رأی‌گیری از زمان سقوط حسنی مبارک، رئیس‌جمهور سابق مصر است که سال گذشته به دنبال اعتراضات گسترده عمومی کناره‌گیری کرد. او در پی برگزاری دادگاهش در رابطه با سرکوب مخالفان، منتظر حکم قضایی است.

مطالب مرتبط