حمایت دادگاه حقوق بشر اروپا از استرداد ابوحمزه به آمریکا

ابو حمزه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بعید به نظر می‌رسد ابو حمزه به دلیل ناتوانی‌های جسمی خود در زندان فوق امنیتی کلرادو نگه‌داری شود

دادگاه حقوق بشر اروپا از تصمیم بریتانیا به استرداد پنج مظنون به اقدامات تروریستی به آمریکا حمایت کرده است.

این پنج نفر با توسل به دادگاه حقوق بشر اروپا، خواستار لغو تصمیم دولت بریتانیا در تحول آنان به آمریکا و محاکمه در آن کشور شده بودند.

این افراد در دادخواست خود گفته بودند که در صورت استرداد به آمریکا، با احکام حبس‌های طولانی مدت در سلول‌های انفرادی رو به رو خواهند شد که به منزله بدرفتاری و نقض حقوق بشر آنها خواهد بود.

اما دادگاه مستقر در استراسبورگ فرانسه، در رای خود، احتمال صدور رای حبس ابد و زندانی شدن در سلول انفرادی برای این افراد را به منزله نقض حقوق انسانی آنها ندانست.

ابو حمزه المصری، یکی از این پنج نفر است که به دلیل تحریک به نفرت قومی در بریتانیا به هفت سال زندان محکوم شده و در حال حاضر دوره محکومیت خود را می گذراند.

قضات دادگاه حقوق بشر اروپا گفتند که پرونده هارون رشید اسوات، نفر ششم ارائه دهنده دادخواست را به دلیل سلامت روانی او، مورد رسیدگی بیشتر قرار خواهند داد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که از شنیدن این خبر "بسیار خشنود" شده است.

رای این دادگاه، یکی از مهم‌ترین آرا پس از حادثه یازده سپتامبر به شمار می رود به این دلیل که رعایت حقوق انسانی در زندان‌های فوق امنیتی آمریکا را تائید می کند و برای بریتانیا، استرداد مظنونان به نزدیک‌ترین متحد خود را آسان‌تر می‌کند.

به طور نظری، امکان درخواست تجدیدنظر علیه رای این دادگاه وجود دارد اما در عمل تنها معدودی پرونده در این مرحله، در شعبه عالی این دادگاه مورد بازبینی قرار گرفته‌اند.

این افراد، سه ماه فرصت دارند تا شعبه عالی دادگاه حقوق بشر اروپا را قانع کنند که پرونده آنها را از نو مورد بازبینی قرار دهد اما اگر درخواست تجدیدنظر ندهند، به آمریکا تحویل خواهند شد.

خانواده بابر احمد، یکی از این افراد که براساس قانون مبارزه با تروریسم، هشت سال گذشته را بدون محاکمه در زندان سپری کرده، اعلام کرده که او علیه استرداد به آمریکا تلاش خواهد کرد.

هفته پیش او در مصاحبه‌ای با بی بی سی درخواست کرد که در مراجع قضایی بریتانیا تفهیم اتهام و در محاکم این کشور محاکمه شود، چون جرایمی که به او نسبت داده شده، در این کشور روی داده است.

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا هم از رای دادگاه حقوق بشر اروپا استقبال کرده و گفته است که تلاش می‌کند تا این افراد، "هرچه سریعتر" در اختیار مقام‌های آمریکایی قرار گیرند.

این افراد قرار است در سلول‌های انفرادی در زندان فوق امنیتی در شهر فلورنس در فرمونت کانتی در ایالت کلرادو آمریکا که مختص متهمان به جرایم تروریستی است، زندانی شوند.

البته بعید به نظر می‌رسد ابو حمزه به دلیل ناتوانی‌های جسمی خود در این زندان، نگه‌داری شود.

ابوحمزه در آمریکا با چند اتهام تروریستی مواجه است. دادستانی آمریکا او را به تلاش برای بر پا کردن اردوگاهی برای آموزش اعمال تروریستی و دست داشتن در آدم ربایی در یمن متهم کرده است که به کشته شدن چهار گروگان منجر شد.

مطالب مرتبط