کوفی عنان خواهان پایان فوری و بی قید و شرط خشونت‌ها در سوریه شد

کوفی عنان حق نشر عکس AFP
Image caption آقای عنان در یک نشست خبری گفت طرح صلح بین المللی هنوز می تواند به اجرا در بیاید

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل در بحران سوریه از تمام طرف‌های درگیر در این کشور خواسته تا فورا و بدون قید و شرط به خشونت‌ها پایان دهند.

آقای عنان که به ترکیه سفر کرده، در یک نشست خبری گفت طرح صلح بین المللی هنوز می تواند به اجرا در بیاید.

دبیرکل سابق سازمان ملل افزود گزارش‌هایی دریافت کرده که نشان می دهد که طبق توافق با دولت سوریه، نیروهای نظامی از برخی مناطق، عقب نشینی کرده‌اند.

او در عین حال افزود که بر پایه منابعی، این نیروها به مکان های دیگری منتقل شده اند.

فعالان مخالف دولت سوریه می گویند مناطق تحت کنترل مخالفان، تحت حملات شدید نیروهای دولتی قرار دارد.

به گفته آنها، در حملات امروز، بیش از سی نفر کشته شدند.

درخواست روسیه از سوریه

روسیه از دولت سوریه خواسته است طرح پیشنهادی سازمان ملل برای پایان خشونت در سوریه را به شکلی جدی‌تر به اجرا بگذارد.

روز سه شنبه، ۲۲ فروردین (۱۰ آوریل)، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در یک نشست خبری مشترک با ولید معلم، همتای سوری خود در مسکو، بر لزوم پایبندی دولت سوریه به طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، تاکید کرد و افزود: "در ملاقات با همکاران سوری، گفتیم که به اعتقاد ما، اقدامات آنان در اجرای این طرح صلح می توانست فعالانه تر و مصممانه تر باشند."

حق نشر عکس AP
Image caption لاوروف (راست) از مقامات سوریه خواسته است در اجرای طرح صلح "فعالانه تر و مصمم تر" عمل کنند

وزیر خارجه روسیه با اعلام اینکه آقای معلم، پایبندی رهبری سوریه به تمامی تعهدات دولت آن کشور در چارچوب این طرح را مورد تایید قرار داده است، افزود که "اطلاعاتی هم در زمینه اجرای بخش مربوط به نحوه استفاده از واحدهای ارتش و تسلیحات سنگین در مناطق شهری" در اختیار روسیه قرار گرفته است.

احتمالا اظهارات آقای لاوروف به معنی آن است که مقامات سوری اطلاعاتی را در مورد آغاز خروج واحدهای نظامی از مناطق شهری در اختیار روسیه قرار داده اند.

وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که دولت آن کشور برای اعزام ناظرانی به سوریه جهت نظارت بر اجرای آتش بس آماده است و ابراز امیدواری کرد که کشورهای دیگر نیز از این اقدام تبعیت کنند.

بحران سیاسی سوریه از بیش از یک سال پیش با تظاهراتی حاوی درخواست برخی اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در تشکیلات حکومتی آغاز شد اما با اعزام واحدهای ارتش برای مقابله با تظاهرکنندگان، این حرکت اعتراضی به خشونت گرایید و در ماه های بعد، به مخالفت صریح با ادامه حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری، منجر شد.

با ادامه تشدید و گسترش دامنه برخورد ارتش با تظاهرکنندگان، گروهی از نظامیان با ترک خدمت و اعلام حمایت از معترضان در برابر تهاجم نیروهای دولتی، نهادی را به نام "ارتش آزاد سوریه" تشکیل دادند که در عملیات مسلحانه علیه واحدهای نظامی و امنیتی سوریه شرکت داشته است هر چند منابع دولتی سوریه، این افراد را اعضای گروه های تروریستی وابسته به خارج معرفی کرده اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت روسیه از طرح عنان برای پایان دادن به خشونت در سوریه حمایت کرده است

به گفته منابع بین المللی، در جریان اعتراضات سیاسی در سوریه، تا کنون بیش از نه هزار نفر کشته و چند هزار تن دیگر بازداشت و زندانی شده اند و دولت سوریه نیز از کشته شدن بیش از یکهزار تن از نیروهای دولتی به دست مخالفان مسلح خبر داده است.

براساس طرح صلح کوفی عنان، قرار است از روز سه شنبه، دولت سوریه نیروهای ارتش و تجهیزات سنگین نظامی را از مناطق مسکونی شهرها خارج سازد و در مقابل، مخالفان مسلح نیز آتش بس را رعایت کنند.

آقای عنان گفته بود که انتظار دارد دولت سوریه، به عنوان طرف قوی تر در این درگیری، در اجرای طرح صلح پیشگام باشد و با خارج کردن نیروهای خود را از مناطق مسکونی، اجرای طرح را آغاز کند اما در روزهای اخیر، دولت سوریه اعلام کرد که تنها به شرطی حاضر است به طرح آقای عنان عمل کند که نیروهای مخالف ضمن تحویل اسلحه خود، در مورد رعایت آتش بس تعهد کتبی بدهند و کشورهای حامی آنها نیز رسما حمایت خود را قطع کنند.

واکنش چین و سفر عنان به ترکیه

در حالیکه کشورهای غربی و شماری از کشورهای عرب حکومت بشار اسد را به "کشتار مردم سوریه" متهم کرده و خواستار کناره گیری او شده اند، دولت های روسیه و چین تا کنون با هر نوع راه حل مبتنی بر"تغییر رژیم" در سوریه مخالفت ورزیده و از مذاکره بین دولت و مخالفان به عنوان تنها شیوه پایان دادن به بحران کنونی حمایت کرده اند.

با اینهمه، به نظر می رسد که شروطی که دولت سوریه برای اجرای طرح صلح کوفی عنان مطرح کرده بود و می توانست این طرح را به شکست بکشاند، باعث نگرانی مقامات روسی و چینی شده و سفر ولید معلم به مسکو نیز احتمالا به منظور رفع این نگرانی و تلاش برای حفظ حمایت روسیه صورت گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت چین نسبت به تیراندازی نیروهای سوری به داخل مرز ترکیه ابراز نگرانی کرده است

به گفته منابع مخالفان در سوریه، در روزهای اخیر عملیات ارتش علیه مناطق مسکونی در شماری از شهرهای این کشور شدت گرفته و تلفات سنگینی برجای گذاشته و این عملیات در ساعات صبح سه شنبه نیز ادامه داشته است.

در تحول دیگری که به نشانه ای از گسترش دامنه بحران سیاسی سوریه تعبیر شده است، روز گذشته نیروهای سوری یک خبرنگار لبنانی را در مناطق مرزی داخل خاک لبنان به ضرب گلوله کشتند و برای نخستین بار، به سوی اردوگاه پناهندگان سوری در داخل مرز ترکیه نیز تیراندازی کردند که در نتیجه آن چند نفر، از جمله دو کارمند ترک این اردوگاه زخمی شدند.

تیراندازی به سوی اردوگاه پناهندگان سوری خشم مقامات ترکیه را برانگیخت و رجب طیب اردوعان، نخست وزیر ترکیه که به پکن، پایتخت چین سفر کرده، در مصاحبه ای با خبرنگاران این واقعه را "تجاوز مرزی" توصیف کرد و گفت که دولت وی "به اقدامات لازم" در این زمینه دست خواهد زد.

به گفته منابع خبری ترکیه، احمد داووداوغلو، وزیر خارجه ترکیه که آقای اردوغان را در سفر به چین همراهی می کند، به دلیل واقعه مرزی روز دوشنبه، سفر خود را نیمه تمام گذاشته و قرار است به ترکیه باز گردد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با ابراز نگرانی از این واقعه مرزی، بار دیگر بر حمایت دولت خود از طرح کوفی عنان تاکید نهاد و از دولت سوریه خواست تا به تعهدات خود در برقراری آتش بس و خروج واحدهای ارتش از مناطق شهری در موعد مقرر - روز سه شنبه - عمل کند.

کوفی عنان امروز سه شنبه برای ملاقات با مقامات ترکیه، و جلب حمایت آنان از طرح صلح خود با وجود ماجرای تیراندازی مرزی روز دوشنبه، وارد آن کشور شد.

سخنگوی آقای عنان گفته است که وی امروز نامه ای را در مورد وضعیت سوریه برای شورای امنیت سازمان ملل ارسال خواهد کرد.

در حالیکه قرار است اجرای طرح صلح آقای عنان با برقراری آتش بس در روز سه شنبه آغاز شود، هنوز گزارش مستقلی از نحوه عملی شدن این طرح انتشار نیافته اما صبح روز سه شنبه، برخی منابع وابسته به مخالفان دولت سوریه گفتند که نشانه ای حاکی از پایان عملیات واحدهای ارتش و خروج آنان از مناطق شهری دیده نمی شود.

براساس برخی گزارش ها، نیروهای دولتی همچنان به گلوله باران و آتشباری به سوی مناطق شهری در نقاط مختلف این کشور ادامه می دهند و هلی کوپترهای نظامی پناهجویانی را که عازم مرز ترکیه بوده اند به رگبار مسلسل می بندند.

دولت سوریه فعالیت خبرنگاران خارجی و رسانه های مستقل را ممنوع کرده و در نتیجه، تایید مستقل گزارش های مربوط به تحولات این کشور امکانپذیر نیست.

مطالب مرتبط