ریک سنتروم از نامزدی جمهوری‌خواهان کناره گیری کرد

سنتروم حق نشر عکس Getty
Image caption ریک سنتروم در انتخابات مقدماتی کانزاس،بی رقیب برنده شده بود

ریک سنتروم، يکی از نامزدهای انتخابات درون حزبی جمهوری‌خواهان و سرسخت ترین رقیب میت رامنی از نامزدی این حزب کناره گیری کرد.

با کناره گیری آقای سنتروم به نظر می رسد آقای رامنی شانس اول برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده از سوی حزب جمهوری خواهان باشد.

پیش از این و پس از سه پیروزی پی در پی، آقای رامنی با داشتن بیشترین رای از سوی جمهوری خواهان در ایالت های مختلف آمریکا، از رقبای خود خواسته بود تا برای اتحاد بین جمهوری خواهان از رقابت کنار بکشند.

در حالیکه از آقای رامنی به عنوان نماینده جناح لیبرال تر حزب جمهوری خواه نام برده می شد، طرفداران آقای سنتروم او را نماینده اعضای عادی و محافظه کار تر حزب می دانستند.

این در حالی است که فاصله آقای رامنی و آقای سنتروم با نفرات بعدی، نیوت گینگریج و ران پال زیاد است و بعید به نظر می رسد که دو نفر آخر، هیچ بختی برای نامزد شدن از سوی محافظه کاران آمریکایی را داشته باشند.

در رای گیری برای تعیین نامزد حزب جمهوری خواه، فردی که بتواند آرای ۱۱۴۴ تن از نمایندگان ایالتی را به دست آورد، به عنوان نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری به رقابت خواهد پرداخت اما در انتخابات مقدماتی، هیچیک از داوطلبان نامزدی حزب جمهوری خواه به این میزان آرا دست نیافته بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی انتخاباتی خود به میت رامنی حمله کرد و تحلیلگران گفته بودند که همین امر نشانه این است که آقای اوباما خود را رقیب میت رامنی می داند و نه هیچ کدام از سه جمهوری خواه دیگر.

آقای اوباما، نامزد قطعی حزب دموکرات محسوب می شود و در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر، دومین دوره چهارساله ریاست جمهوری را از ماه ژانویه سال آینده آغاز خواهد کرد و در غیر اینصورت، فرد دیگری جایگزین او خواهد شد.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دلیل وزن سیاسی و اقتصادی این کشور در جهان می تواند بر شرایط بین المللی تاثیری قابل توجه بگذارد و به خصوص در انتخابات جاری، مساله نحوه برخورد با ایران به یکی از موضوعات اصلی در رقابت های انتخاباتی تبدیل شده است.

تاکنون داوطلبان نامزدی حزب جمهوری خواه در مقایسه با دولت آقای اوباما موضعی سختگیرانه تر در قبال جمهوری اسلامی و به خصوص برنامه های اتمی آن اتخاذ کرده و در مواردی، با متهم ساختن باراک اوباما به ضعف و تعلل، از اقدام نظامی علیه ایران حمایت به عمل آورده اند.

مطالب مرتبط