حزب خلق دمکرات تاجیکستان: 'امامعلی رحمان ارزنده‌ترین نامزد انتخابات آینده است'

رحمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اگر امامعلی رحمان نامزد انتخابات سال ۲۰۱۳ شود، این احتمال وجود دارد که وی برای برای بار چهارم رئیس جمهور خواهد شد

حزب خلق دمکرات تاجیکستان تدارکات برای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ را آغاز کرده است.

عثمان صالح، مسئول بخش اطلاعاتی این حزب، می‌گوید که هیئت رهبری حزب خلق دمکرات در صدد است مجدداً امامعلی رحمان را به این انتخابات نامزد کند.

مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، عمدترین حزب مخالف دولت، می‌گویند که در شرایط فعلی از پیشنهاد نامزد برای شرکت در انتخابات خودداری می‌کنند.

آقای صالح روز سه‌شنبه‌ ۱۰ آوریل به بی‌بی‌سی گفت که فعالیت‌های تبلیغاتی حزب خلق دمکرات برای آمادگی به انتخابت ریاست جمهوری در تاجیکستان آغاز شده است.

وی گفت: "حالا تلاش ما این است که صفوف حزب خلق دمکرات را از حساب اعضای جدید افزایش دهیم. این بدآن معنی است که باید دایره الکتورات (هیئت انتخابکنندگان) حزب ما وسیع شود. برای رسیدن به این هدف، ما تلاش می‌کنیم در مناطق مختلف کشور به مسائل اجتماعی مردم رسیدگی کنیم."

آقای صالح ادعای برخی از صاحب‌نظران در مورد جلب اجباری به صفوف حزب خلق دمکرات را بی‌پایه خواند و گفت که تا حال در این باره به رهبری حزب "هیچ شکایت رسمی وارد نشده است."

از سوی دیگر، وی خبر داد که در چند ماه نخست فعالیت سازمان "سازندگان وطن"، جناح جوانان حزب خلق دمکرات، حدود یک صد هزار نفر از جوانان شامل این سازمان شده‌اند.

در پاسخ به این سؤال که آیا حزب خلق دمکرات در مورد نامزد آینده خود برای انتخابات سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفته است یا خیر، گفت که "فعلاً ارزنده‌تر از امامعلی رحمان نامزدی در نظر نیست."

امامعلی رحمان که از سال ۱۹۹۲ به این سو زمام رهبری تاجیکستان را در دست دارد، رهبر حزب خلق دمکرات نیز هست و طبق قانون اساسی تاجیکستان، وی از حق انتخاب شدن به سمت ریاست جمهوری برای دو دوره هفت‌ساله برخوردار است.

عثمان صالح می‌گوید که تصمیم رسمی حزب خلق دمکرات در باره پیشنهاد امامعلی رحمان برای شرکت در انتخابات در انجمن این حزب که قرار است در اواسط سال آینده برگزار شود، گرفته خواهد شد.

انجمن حزب چند ماه قبل از انتخابات دایر می‌شود. به گفته وی، به احتمال زیاد انتخابات سال آینده ریاست جمهوری در ماه نوامبر برگزار خواهد شد.

آقای صالح مطمئن است که انتخابات سال آینده شفاف و منصفانه برگزار خواهد شد. در رابطه با احتمال پیشنهاد نامزدهای دیگر از سوی احزاب سیاسی، این مسئول حزب خلق دمکرات گفت که "در میان سیاستمدران تاجیکستان نامزد ارزنده‌تری" از امامعلی رحمان را نمی‌بیند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای سیف‌الله‌زاده می‌گوید که حزب نهضت اسلامی انتخابات آینده را تحریم نمی‌کند ولی نامزد خود را نیز به این انتخابات پیشنهاد نخواهد کرد

در همین حال، حکمت‌الله سیف‌الله‌زاده، عضو شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، می‌گوید که طبق راهبرد این حزب، آن‌ها از شرکت در انتخابات هرگز دست نمی‌کشند و یا آن را هرگز تحریم نمی‌کنند.

وی گفت: "ولی در شرایط فعلی سیاسی، ما بر این نظریم که شرکت با نامزد خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری معنی ندارد. ولی اعضای حزب در انتخابات به عنوان انتخابکننده و یا اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی شرکت خواهند کرد."

با این وجود، به گفته آقای سیف‌الله‌زاده، احتمال پیشنهاد نامزد حزب نهضت اسلامی همچنان موجود است: "اگر وضع سیاسی تغییر یافته و شرایط برای پیشنهاد نامزد فراهم شود، هیئت رئیسه حزب تهضت اسلامی و انجمن حزب می‌توانند موضع خود را تغییر دهند."

در رابطه با این ادعا که به جز از امامعلی رحمان نامزد ارزنده دیگری وجود ندارد، آقای سیف‌الله‌زاده گفت که حزب خلق دمکرات از حق چنین اظهار نظری برخوردار است، ولی نباید این نظر بر جامعه به صورت اجباری تحمیل کرده شود.

رحمت‌الله‌ ظاهراف، رهبر حزب سسیال دمکرات تاجیکستان، در گذشته از مردم و احزاب سیاسی دعوت کرده بود که از شرکت در "هر گونه انتخاباتی که در کشور برگزار می‌شود،" خودداری کنند.

جانبداران این حزب بر این نظرند که بدون اصلاح قوانین انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی تاجیکستان، برگزاری انتخابات شفاف و دمکراتیک در این کشور غیرممکن است.

شادی شبدال‌اف، رهبر کمونیست‌های تاجیکستان، در پاسخ به این سؤال که آیا جانبداران حزب کمونیست نیز به انتخابات آینده آمادگی می‌گیرند یا خیر، گفت،که "حالا بروقت (زود) است و پیش از پاده چنگ برداشتن کار خوبی نیست."

به گفته آقای شبدال‌اف، هیئت رهبری این حزب در مورد شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری در تاجیکستان هنوز هیچ تصمیمی نگرفته است.

در انتخابات گذشته ریاست جمهوری تاجیکستان در سال ۲۰۰۶، نمایندگان حزب کمونیست، حزب سوسیالیست، عبدالحلیم غفاراف، حزب اصلاحات اقتصادی و حزب کشاورزی شرکت داشتند.

نامزدهای این احزاب در انتخابات از پشتبانی قابل ملاحظه مردم برخوردار نشدند و گذشته از این، برخی از آن‌ها قبل از انتخاب اظهار داشتند که امامعلی رحمان ارزنده‌ترین نامزد در این انتخاب است.

مطالب مرتبط