مرکز مبارزه با سل: 'وضع زندان‌ها خوب است'

دلیر عبدالمدوداف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای عبدالمدوداف می‌گوید، برادرش در بازداشتگاه مبتلا به بیماری سل شده است

مسئولان مرکز مبارزه با سل تاجیکستان وضع بهداشتی در زندان‌های این کشور را معتدل ارزیابی کرده‌اند.

در این باره مسئولان مرکز، پس از دیدار گروه کاری از زندان‌ها و بازداشتگاه‌های کشور در رابطه به روز جهانی مبارزه با سل خبر دادند.

این در حالیست که برخی از پیوندان زندانیان در تاجیکستان از بی‌اعتنایی مسئولان زندان‌ها نسبت به وضع سلامت زندانیان انتقاد می‌کنند.

به گفته اسلم رجب‌اف، یکی از مسئولان مرکز مبارزه با سل، همه بیماران سل برای درمان به بخش جداگانه، واقع در محله “کیرپیچنیی” انتقال می‌یابند.

وی تأکید کرد که همه گونه داروهای مورد نیاز و فناوری لازم در بخش‌های بهداشتی زندان‌ها برای مراقبت از زندانیان وجود دارد.

وی افزود: “تنها در یکی از زندان‌ها ماشین رنتگن (پرتو ایکس) از کار برآمده است، ولی باز یک ماشین سیار فیولاگرافی هست که زندان‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.”

ارزیابی بیماران سل در زندان‌ها در حالیست که پیوندان بهادر عبدالمدوداف، یک زندانی بازداشتگاه شهر دوشنبه به مقامات مختلف شکایت می‌کنند.

پیوندان بهادر عبدالمدوداف، ساکن و متولد ناحیه تیمورملک تاجیکستان که هفت سال است در بازداشتگاه شهر دوشنبه به سر می‌برد، به اداره حقوق بشر شکایت برده‌اند که بهادر بیماری سل داشته، ولی همچنان در بازداشتگاه به سر می‌برد و درمان نمی‌شود.

دلیر عبدالمدوداف، برادر بهادر عبدالمدوداف می‌گوید که علی رغم مقررات موجوده، خانواده‌اش اجازه دیدار با بهادر را طول چندین سال نداشته است و بیم از آن داشته است که وی در بازداشتگاه فوتیده است، اما اخیراً به آن‌ها میسر شد، با او دیدار کوتاه‌مدت داشته باشند.

وی افزود که برادر زندانی‌اش بیماری سل داشته است. او می‌گوید: “برادرم گفت که در بازداشتگاه از دیگر بیماران سل به این بیماری مبتلا شده است، زیرا کاسه و طبق (ظرف‌ها ) را در آنجا کسی نمی‌شوید.”

دلیر عبدالمدوداف گفت که به وکالت‌دار حقوق بشر و اداره حقوق بشر تاجیکستان عریضه ارسال کردند، تا به برادر بیمارشان طبق قانون کمک پزشکی رسانده شود.

در همین حال اسلم رجب‌اف، یکی از مسئولان مرکز سل تاجیکستان گفت که در باره این فرد اطلاعی ندارند و افزود که متخصصان مرکز مبارزه با سل، پزشک خود را برای تحقیق این مورد دوباره به بازداشتگاه خواهند فرستاد.

پس از چندی آقای رجب‌اف اطلاع داد که پزشک وضع سلامت آقای عبدالمدوداف را ارزیابی کرده و واقعاً بهادر عبدالمدوداف بیماری سل در حال تجزیه (سوراخشوی شش) داشته است.

اما او افزود: “چون گذرانیدن (انتقال) وی از بازداشتگاه به بیمارستان در صلاحیت ما نیست، ما تنها از فردا به کمک رایگان پزشکی به بهادر عبدالمدوداف در داخل بازداشتگاه خواهیم پرداخت.”

مشخص نیست که چند نفر دیگر در زندان یا بازداشتگاه‌ها به مانند بهادر عبدالمدوداف از نظر پزشکان دور مانده‌اند.

مرکز مبارزه با سل در تاجیکستان در روز جهانی سل گفتند که بر اساس آخرین آمار این مرکز در تاجیکستان ۷۹۰۶ بیمار سل ثبت‌نام شده است.

طبق اطلاع آماری مرکز سراسری کشوری مبارزه بر ضد بیماری سل، سال ۲۰۱۱، در تاجیکستان ۷۹۰۶ حالت بیماری سل و از هر ۱۰۰ هزار نفر ۶٫۶ حالت فوت ثبت شده است.

مسئولان مبارزه با سل شهر دوشنبه می‌گویند که این رقم در مقایسه‌ با پنج سال قبل حدود دو مراتبه پایینتر است.

مطالب مرتبط