'ضعف حکومت عامل گسترش نفوذ حزب نهضت اسلامی تاجیکستان است'

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حزب نهضت اسلامی، حزب عمده مخالف دولت تاجیکستان محسوب می‌شود

مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌گویند که "ضعف و ناتوانی حکومت در تأمین زندگی شرافتمندان" برای مردم بسیاری را به آغوش این حزب مخالف سوق داده است.

گفته می‌شود که صرف نظر از "فشارها و تهدیدها" از سوی مقامات در یک ماه اخیر ۳۰۰ نفر به عضویت حزب نهضت اسلامی پذیرفته شده‌اند که ۶۵ درصد آن‌ها جوانان هستند.

همچنین، فعالان این حزب ادعا می‌کنند که نهادهای دولتی با وعده اختصاص قطعات زمین جانبداران این حزب را به خارج شدن از صفوف آن تبلیغ می‌کنند.

اکاشه کبیری، رئیس بخش آمار حزب نهضت اسلامی، روز سه‌شنبه‌ ۱۰ آوریل به بی‌بی‌سی گفت که موضوع جلب اعضای جدید به صفوف این حزب در جلسه روز دوشنبه رهبران این حزب بررسی شده است.

وی خبر داد که در دو ماه اول سال جاری، هر ماه از یکصد تا ۱۶۰ نفر به حزب نهضت اسلامی می‌پیوستند: "ولی با وجود فشارها و تهدیدها، در ماه مارس، این رقم به ۳۰۰ نفر رسید. به این ترتیب، تعداد اعضای حزب نهضت اسلامی بالغ بر ۴۱ هزار نفر شد."

آقای کبیری همچنین خبر داد که در ماه گذشته، حدود سی نفر این حزب را به صورت "داو‌طلبانه" ترک کرده‌اند. وی گفت: "معمولاً این افراد تحت فشار صفوف حزب را ترک کردند. حتی حسن خط در بیشتر عریضه‌های این افراد یکسان بود."

ضمناً، در اوایل ماه مارس، سایت "zvezda.ru" زیر عنوان "تاجیکستان در آستانه انقلاب" مطلبی منتشر کرد که همراه با آن اسنادی با مهر "مخفی" نیز منتشر شد.

طبق این اسناد، رئیس جمهوری تاجیکستان گویا در اواخر ماه نوامبر گذشته، جلسه‌ای با مقام‌های امنیتی و پلیس برپا کرده و از آن‌ها خواسته است که فعالیت حزب نهضت اسلامی، "خصوصاً مسئولان و رهبران ساختارهای ابتدایی آن را تحت نظارت قطعی و دائمی" قرار دهند.

یکی از این اسناد می‌گوید که مقامات ذیدخل باید "رویخط پره (فهرست کامل) اعضای حزب و محل و سراغه (نشانی) زیست آن‌ها را" معین و "طرز و اسلوب کار تبلیغاتی حزب را" آشکار کنند و برای بیرون کشیدن آن‌ها از صفوف حزب، "از جمله با راه هوسمندسازی"، تدابیری بیندیشند.

سید عمر حسینی، عضو پارلمان تاجیکستان و معاون رهبر حزب نهضت اسلامی، در جلسه روز دوشنبه گفته است که "مردم ما را می‌خواهند از عضویت و پیروی از حزب نهضت منع کنند، ولی برعکس اعضای این حزب زیاد شده ایستاده است (در حال افزایش است)."

وی افزوده است: "دو سبب است که اعضای (حزب) نهضت از این حزب خارج می‌شوند. یکم، تقدیم بعضی امتیازها از طرف رقیب در حالت خارج‌شوی و دوم، عامل ترس دادن و فشار به آن‌ها. بخصوص، در مناطق دوردست کشور اعضای حزب را با تهدید، ترس و فریب دادن و وعده زمین دادن در حالت خارج‌شوی می‌خواهند از حزب بیرون کنند."

آقای حسینی بر این نظر است که محبوبیت حزب نهضت اسلامی و افزایش اعضای آن به عامل‌های دیگری، نظیر "ضعف و ناعهده‌برایی حکومت" نیز مربوط است. مشکلات فراوان در زندگی مردم و حل نشدن مشکلات اقتصادی در کشور از جمله چنین عامل‌ها است.

وی می‌فزاید: "حزب حاکم همه امکانات و شرایط برایش مهیا است، ولی نتوانسته است برای مردم زندگی شرافتمندانه را تأمین نماید. حتّی برقی را که در تاجیکستان استحصال (تولید) می‌شود، نمی‌تواند به مردم بدهد و اینچنین آب، که دعوا داریم که چند درصد آب منطقه در تاجیکستان جایگیر است، بعضی مناطق کشور از آن تنقیصی (کمبودی) می‌کشند."

"اما از گاز تمام ملت محروم است. علاوه بر این، مردم راه‌های ویران، موج کلان مهاجرت کاری به خارج و غیره را دیده، آنها به سبب چنین کمبودی‌های حکومت امیدشان را به حزب نهضت می‌بندند."

در همین حال، تأکید شده است که موارد کوشش برای خارج‌شوی "داو‌طلبانه" از حزب در بعضی ناحیه‌ها و شهرها، بویژه در نواحی ظفر‌‌آباد، تباشهر، تیمورملک و همدانی مشاهده شده است.

ضمناً، حزب نهضت اسلامی نیروی اصلی مخالف دولت تاجیکستان محسوب می‌شود و کارشناسان در باره افزایش قابل ملاحظه نفوذ آن در جامعه اظهار نظر می‌کنند.

در گذشته، محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته بود که از سال ۲۰۰۶ به این سو تعداد اعضای این حزب بیش از صد درصد افزایش یافته است و بیش از پنجاه درصد طرفداران این حزب را زنان تشکیل می‌دهند.

با این وجود، حزب نهضت اسلامی تاجیکستان هنوز در مورد پیشنهاد نامزد خود به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۳ تصمیم نگرفته است.

مطالب مرتبط