بازداشت زنی به ظن قاچاق 'یک رقصنده به افغانستان'

دختر تاجیک حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در سال ۲۰۱۱، در تاجیکستان بیش از ۱۰۰ مورد قاچاق انسان ثبت شده است

وزارت امور داخله (کشور) تاجیکستان از بازداشت یک زن به گمان دست داشتن در قاچاق انسان خبر داده است.

بر اساس اطلاع دفتر مطبوعاتی این وزارت، این زن ۳۸ ساله به قاچاق یک دختر جوان به افغانستان با هدف سوءاستفاده جنسی متهم شده است.

سخنگوی وزارت روز چهارشنبه ۱۱ آوریل به بی‌بی‌سی گفت که موجوده عظیم‌اوا، ساکن شهر دوشنبه، برای قاچاق یک زن جوان در سال ۲۰۱۰ به افغانستان بازداشت شده است.

مسئولان پلیس می‌گویند که این زن با راه فریب به یک بانوی رقصنده وعده برگزاری برنامه‌های هنری در شهر کابل، پایتخت افغانستان، را کرده است.

سپس، در اوایل ماه ژانویه سال ۲۰۱۰ این دختر را از طریق گذرگاه "پنج پایان" در جنوب تاجیکستان به افغانستان انتقال داده است.

پلیس می‌گوید که در شهر کابل خانم عظیم‌اوا این دختر ۲۵ ساله را وادار به تن‌فروشی کرده و از این کار بیش از ۱۲۰۰ دلار به دست آورده است.

کارمندان پلیس در جریان عملیاتی ویژه موجوده عظیم‌اوا را بازداشت کرده‌اند.

در رابطه با این قضیه پرونده جنایی باز شده و مأموران مشغول تحقیق در باره احتمال دست داشتن خانم عظیم‌اوا در موارد دیگر قاچاق انسان هستند.

در گذشته نیز پلیس از بازداشت عده‌ای از افراد متهم به قاچاق انسان که به کشورهای عربی دختران را از تاجیکستان با راه فریب انتقال می‌دادند، خبر داده بودند.

ولی این از موارد نادر است که پلیس زنی را به اتهام قاچاق یک دختر جوان به افغانستان با وعده برگزاری کنسرت بازداشت می‌کند.

هرچند گزارش‌ها حاکیست که برخی از دختران در مناطق مرزی تاجیکستان و افغانستان قربانی داد و ستد قاچاقچیان مواد مخدر شده و به افغانستان انتقال می‌یابند، ولی منابع پلیس این خبرها را تأیید نکرده‌اند.

آمار رسمی در مورد شمار دختران تاجیکی که به کشورهای خارجی قاچاق و در آن جا وادار به تن‌فروشی شده‌اند، در دست نیست، ولی بسیاری از حقوق‌دان‌ها بر این نظرند که مشخص کردن مکان و تعداد چنین دختران در کشورهای خارجی با ملاحظات سری نگه داشتن فعالیت‌های غیرقانونی آن‌ها دشوار است.

از سوی دیگر، مقامات برای جلوگیری از قاچاق دختران به برخی از کشورهای خارجی، مقررات ویژه‌ای را وضع کرده‌اند که بر اساس آن، دختران جوان تنها همراه با افراد خانواده می‌توانند به کشورهای عربی سفر کنند.

اما کارشناسان می‌گویند، بعید به نظر می‌رسد که این اقدام دولت از قاچاق دختران جوان به کشورهای خارجی جلوگیری کند.

گفته می‌شود که برخی از قاچاقچیان انسان برای بردن زنان و دختران به خارج از مسیرهای هوایی کشورهای دیگر منطقه، از جمله قرقیزستان و روسیه، استفاده می‌کنند.

در همین حال، در اوایل ماه مارس، پارلمان تاجیکستان یک توافقنامه همکاری با نهادهای انتظامی اتحادیه کشورهای همسود را برای مبارزه با قاچاق انسان به تصویب رساند.

مسئولان وزارت امور داخله کشور می‌گویند که اکثر شهروندان تاجیکستان به روسیه، قزاقستان، امارات متحده عربی، پاکستان و افغانستان قاچاق می‌شوند.

طبق اطلاع این وزارت، در سال ۲۰۱۱، بیش از ۱۰۰ مورد قاچاق انسان در تاجیکستان ثبت شده و شماری از متهمان این جرم بازداشت شده‌اند.