تاکید گروه چهارجانبه برای اعتمادسازی بین اسرائیل و فلسطینی ها

حق نشر عکس a
Image caption گروه چهارجانبه خواهان خودداری از اقدام های مخرب در آستانه نشست هفته آینده شد

گروه چهارجانبه مذاکره کننده در گفت و گوهای صلح در خاورمیانه از اسرائیل و فلسطینی ها خواسته است برای بهبود جو مذاکراتی که قرار است هفته آینده برگزار شود، اقدام به اعتمادسازی کنند.

این گروه همچنین خواهان کمک مالی به تشکیلات خودگردان فلسطینی برای تامین بودجه مورد نیاز آن شد.

گروه چهار جانبه شامل سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، آمریکا و روسیه است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیلاری کلینتون و سرگئی ایوانف، وزرای خارجه آمریکا و روسیه روز چهارشنبه در واشنگتن دیدار کردند.

اعضای این گروه در پایان این دیدار در بیانیه ای درباره شکننده بودن وضع مالی تشکیلات خودگردان فلسطینی که یک میلیارد و یکصد میلیون دلار کسری بودجه دارد، هشدار دادند و خواهان همکاری دو طرف برای تقویت حاکمیت این تشکیلات و افزایش فرصت های اقتصادی برای فلسطینی ها شدند.

آنها از فلسطینی ها و اسرائیلی خواستند از اقدام هایی که به اعتمادسازی صدمه می زند، خودداری کنند و در عوض "بر اقدام های مثبتی که می تواند به تقویت فضای مناسب برای از سرگیری مذاکرات کمک کند، تمرکز کنند."

گروه چهارجانبه همچنین با ابراز نگرانی از حرکات مخرب، اقدام های یکجانبه مانند شلیک راکت از سرزمین های فلسطینی به اسرائیل و ادامه شهرک سازی یهودیان در اراضی اشغالی را محکوم کرد.

گفت و گوهای صلح خاورمیانه در سال ۲۰۱۰ به خاطر از سرگیری شهرک سازی یهودیان در اراضی اشغالی متوقف شد ولی انتظار می رود بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و سلام فیاض، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی سه شنبه آینده دیدار کنند.

تحلیلگران امیدواری چندانی نسبت به موفقیت این دیدار ندارند.

آقای فیاض گفته است در این دیدار نامه ای رسمی را به نخست وزیر اسرائیل خواهد داد که شروط فلسطینی ها برای از سرگیری گفت و گوها را فهرست می کند.

دفتر نخست وزیر اسرائیل با انتشار اعلامیه ای از بیانیه گروه چهارجانبه استقبال کرد و گفت آقای نتانیاهو در پی ارتقای سطح گفت وگوهاست.

مطالب مرتبط