تشخیص سن زرافه ها از روی پوستشان

زرافه ها حق نشر عکس NA
Image caption دانشمندان می گویند تیره گی رنگ لکه های زرافه ها می تواند سن آنها را نشان دهد

تحقیقات جدید نشان می دهد می توان از روی رنگ پوست زرافه های نر سن آنها را تخمین زد.

یک تحقیق ۳۳ ساله روی نوعی زرافه در زامبیای آفریقا نشان می دهد که لکه های قهوه ای رنگ روی بدن آنها با بالا رفتن سنشان تیره تر می شوند.

پروفسور فرد بی برکوویچ از مرکز تحقیقات نخستی سانان و مرکز تحقیقات حیات وحش در دانشگاه کیوتو ژاپن، با فیل بری، که از دهه ۷۰ آغاز به جمع آوری اطلاعات درباره زرافه ها در زامبیا کرده در این تحقیق همکاری کرد.

با مقایسه تغییر رنگ هایی که آقای بری به ثبت رسانده بود، آنها توانستند تاریخچه ای از رنگ لکه های زرافه ها تهیه کنند.

آنها به این نتیجه رسیدند که می توان تغییر رنگ در لکه های زرافه ها را به بالا رفتن میزان هورمون تستوسترون در دوران بلوغ نسبت داد.

پروفسور برکوویچ می گوید: "واقعا هیجان انگیز است که فیل بری به مدت سی سال این اطلاعات را درباره زرافه ها جمع آوری کرده و ما اکنون می توانیم آنها را در تحقیقاتمان به چاپ برسانیم."

نتایج این تحقیقات در مجله جانورشناسی به چاپ رسیده است.

اینکه با بالاتر رفتن سن زرافه ها لکه های روی بدن آنها تیره تر می شوند موضوعی جدید نیست، اما آنچه قبلا شناخته نشده بود زمان دقیقی بود که این تغییر در آنها بروز می کند.

پروفسور برکوویچ می گوید: " آنچه تحقیقات ما به دانسته هایمان اضافه می کند، این است که اکنون می توانیم با بررسی تیره گی رنگ لکه های رزافه ها یک زمان مشخص را در سن آنها تشخیص دهیم."

آنها در تحقیقات شان متوجه شدند در زرافه های نر، لکه های قهوه ای برای اولین بار در سنین هفت یا هشت سالگی آغاز به تغییر رنگ می کند و پس از آن نیز بعد از گذشت دو سال این لکه ها به قهوه ای تیره تر تبدیل می شوند.

آقای برکوویچ می گوید: "با در نظر داشتن زمانی که این لکه ها تیره تر می شوند، به نظر من می توان گفت که تیره گی این لکه ها مربوط به بالا رفتن میزان هورمون تستوسترون در دوران بلوغ است."

زرافه های نر در ده سالگی به بلوغ جنسی می رسند و به همین دلیل آقای برکوویچ اعتقاد دارد تیره تر شدن اولیه لکه های قهوه ای آنها نشانه "بالغ شدن" این حیوانات است.

او می گوید: "گمان می کنم تیره تر شدن لکه های قهوه ای زرافه ها در این سن باعث می شود آنها به زرافه های دیگر اعلام کنند وارد مرحله بلوغ شده اند. مانند زمانی که پسر بچه های نوجوان برای جلب توجه دختران قدرت نمایی می کنند."

مطالب مرتبط