نگاه: 'چهار مقام ارشد تاجیکستان باید مجازات شوند'

نگاه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نشریه "نگاه" چهار مقام دولتی تاجیکستان را به آن متهم کرده است که در پی بی‌عملی آن‌ها استقلال کشور زیر سؤال رفته است

گل شیرعلی، امان‌الله حکومت‌الله، محمدسعید زویداف و سعیداحمد شراف‌الدین‌اف باید طبق قانون کیفری تاجیکستان از ۲ تا ۵ سال روانه زندان شوند.

این پیشنهاد در مطلبی در نشریه "نگاه" مطرح شده است. مؤلف این مطلب رهبران وزارت انرژی و صنایع، شرکت‌های "راه آهن تاجیکستان"، "تاجیک‌ترانس‌گاز" و "تاجیک‌سیمان" را به "بی‌عملی ضمن اجرای وظایفشان" متهم کرده است.

در این نشریه آمده است که این افراد در واکنش به برچیده شدن راه آهن از ازبکستان به ولایت ختلان و قطع انتقال گاز طبیعی از ازبکستان هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.

حرم‌گل قادر و قیام نور، مؤلفان این مطلب می‌نویسند: "بی‌عملی آن‌ها استقلال تاجیکستان و ثبات جامعه را در خطر گذاشته است."

در رابطه با فعالیت امان‌الله حکومت‌الله گفته می‌شود که اگر رئیس شرکت "راه آهن تاجیکستان" به موقع ساختمان راه آهن وحدت-یاوان را انجام داده بود، حالا خسارات برچیده شدن قطعه راه اموزنگ-ختلان چندان احساس نمی‌شد.

مؤلفان افزوده‌اند: "برچیدن این قطعه راه آهن در ازبکستان، راه ندادن تاجیکستان به خدمترسانی (خدمات) لجستیکی 'شبکه شمالی' - راه آلترناتیو تأمین نیروهای ناتو در افغانستان است."

به اعتقاد آن‌ها، اگر شرکت "راه آهن تاجیکستان" خطرات ناشی از قطع فعالیت راه آهن را به موقع درک کرده بود، "یک کشور و یک حکومت به چنین حال گرفتار نمی‌شد."

در مورد فعالیت محمدسعید زویداف، رئیس کارخانه "تاجیک‌سیمان"، در مقاله آمده است که این شرکت باید از مدت‌ها قبل تدابیری را روی دست می‌گرفت، تا امکان تولید سیمان از زغال‌سنگ فراهم شود.

"چرا شرکت 'تالکو' از 'زِددِه' زغال‌سنگ برده (و) تا جایی نیازهای خود به گاز را برآورده ساخت و 'تاجیک‌سیمان' که به این کان انگشت نزدیک‌تر است، این اقدام را انجام نداده است؟.. قطع تولید سیمان به روند اجرای طرح "راغون" لطمة جدی وارد می‌سازد."

در رابطه با سعیداحمد شراف‌الدین‌اف، رئیس "تاجیک‌ترانس‌گاز" این سؤال مطرح شده است که در تاجیکستان دو شرکت خارجی "گازپرم" و "تتیس" مشغول جست‌وجوی گاز هستند، ولی "تاجیک‌ترانس‌گاز" چه کاری را انجام داد که مشکل گاز ازبکستان را حل کند؟

نشریه آورده است: "سعیداحمد شراف‌الدین‌اف خود نتوانست در اوایل سال جاری برای خریداری گاز با ازبکیتسان سازش کند و دولت تاجیکستان ناچار شد مرادعلی علی‌مردان، معاون نخست‌وزیر، را به تاشکند اعزام کند."

بخشی از مقاله نشریه "نگاه" زیر عنوان "وقت آمد..." به فعالیت گل شیرعلی، وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان، بخشیده شده است. مؤلفان کلیه مشکلات انرژی تاجیکستان را به فعالیت این عضو کابینه دولت ارتباط داده‌اند.

مؤلفان، با اشاره‌ به این سخن شاعر روس که گفته بود "وقتی حزب می‌گوییم، مردم را در نظر داریم و وقتی مردم می‌گوییم، حزب را" به طور طنز‌آمیز نوشته‌اند: "به قول مایاکوفسکی (شاعر روس)، پرابلم (مشکل) برق و انرژی گفته، گل شیرعلی را در نظر داریم، گل شیرعلی گفته، پرابلم انرژی را."

در این مقاله از این چهار مقام دولتی تاجیکستان این سؤال مطرح شده است که آیا "سهم خود را در روزهای بد ما حس می‌کنید، یا نی!!؟"

به اعتقاد نویسندگان، فعالیت این افراد، یک نوع "بی‌عملی جنایی است"، ولی در قانون کیفری تاجیکستان چنین ماده‌ای وجود ندارد. اما در ماده ۳۱۵ برای بی‌عملی خادمان دولتی مجازات از دو تا به پنج سال زندان مقرر شده است.

صیم‌الدین دوست‌اف، رئیس بنیاد "ایندم" و مؤسس نشریه "نگاه" در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که پیشنهاد مجازات مقامات تاجیک در تاریخ استقلال کشور بی‌سابقه است.

وی گفت: "مثلی که مشکل ما هم با ازبکستان به این حد نرسیده بود و چنین ضرر هنگفت هم نبود. ما از وجود جنایت از بی‌عملی که ماده ۳۱ قانون کیفری تاجیکستان پیش‌بینی کرده است، اطلاع دادیم."

"ما دلیل آوردیم که کردار جنایت وجود دارد، تصمیم باشد به مقامات وابسته است. رسالت ما اجرا شد، مسئولیت‌شناسی آن‌ها اکنون امتحان مردمی می‌شود."

مطالب مرتبط