'ASIA-Plus' درخواست دادستانی را رد کرد

اینترنت حق نشر عکس PA
Image caption "ASIA-Plus" از حق خود برای افشا نکردن منبع خبر استفاده کرده است

خبرگزاری "ASIA-Plus" به درخواست داداستانی در باره افشای نشانی آی‌پی یک کاربر اینترنتی که در زیر یکی از مطالب این خبرگزاری در وب‌گاه نظر گذاشته است، جواب رد داده است.

به گفته مسئولان این خبرگزاری، طبق قوانین، رسانه‌ها حق ندارند منابع خود را افشا کنند.

زیبا تاجی‌بای‌اوا، یکی از مسئولان این خبرگزاری، گفت، ما از حق خود برای افشا نکردن منابع خبر استفاده کردیم، زیرا نمی‌خواهیم، منابع ما برای اظهار نظر خود با مشکلی روبرو شوند.

مارات محمدشاه‌اف، سردبیر این خبرگزاری، گفت که قبلاً دادستانی با ارسال نامه‌ای به خبرگزاری در باره افشای نشانی آی‌پی یک کاربر اینترنتی که در زیر یکی از مطالب این خبرگزاری در وب‌گاه نظر گذاشته است، درخواست کرده بود.

آقای محمدشاه‌اف گفت، دادستانی این کار را بر اساس شکایت یک شهروند دیگر تاجیکستان انجام داده است.

مسئولان این خبرگزاری از افشای نام فرد شاکی خودداری کرده، اما گفتند، فردی که از دادستانی درخواست افشای نشانی آی‌پی را کرده است، فردی “بانفوذ” بوده است.

اتحادیه رسانه‌های مستقل تاجیکستان در رابطه به این قضیه گفت که درخواست دادستانی در باره افشای نشانی رایانه نفر نظر‌دهنده در وب‌گاه خبری، “چیزی به جز نقض آزادی بیان نیست”.

نور‌الدین قرشی‌بای‌اف، رئیس این سازمان، گفت: “به باور من، این قضیه و قضیه‌ای دیگر در ناحیه راغون، کارزار گروه جداگانه برای جلوگیری از اجرای توصیه پرزیدنت رحمان در باره غیرجینایی کردن فعالیت خبرنگاری است”.

وی گفت، اخیراً در ناحیه راغون، یک پلیس اعتبارنامه خبرنگاری ذوقی‌بیک سالی‌اف، عکاس نشریه “امروز نیوز” را گرفته و او را از محل کارش که در میدان ورزش عکسبرداری می‌کرد، بیرون کرده است.

ظفر عبدالله‌اف، سردبیر قبلی خبرگزاری “اوستا”، نیز گفت که تعقیب افرادی که در فروم‌های اینترنتی ابراز عقیده می‌کنند، جلوگیری از آزادی بیان است، ولی از طرف دیگر تأکید می‌کند: “متأسفانه در سایت‌های کشورهای آسیای میانه‌ زیاد می‌بینیم که کاربران اخلاق را رعایت نمی‌کنند و حرف‌هایی قبیح می‌نویسند.”

با این وجود، به باور وی “جستوجوی کاربران اینترنتی توسط نشانی آی‌پی در تاجیکستان معنایی ندارد، زیرا برخی از فراهمگران اینترنت در این جا می‌توانند چندین مؤسسه را روی یک نشانی آی‌پی به اینترنت وصل بکنند.”

این در حالیست که تعداد کاربران اینترنت در تاجیکستان همه‌ساله افزایش می‌یابد و کارشناسان می‌گویند، در پی این روند، فروم‌ها در سایت‌های خبری و اجتماعی نیز شولوغ شده‌اند.

هرچند، بنا به برخی از گزارش‌ها، در یک ماه اخیر تعداد کاربران سایت اینترنتی فیس‌بوک در تاجیکستان از ۳۴ تا ۳۲ هزار نفر کاهش یافته است.

محبوبیت این شبکه در تاجیکستان در پی حوادث موسوم به "بهار عربی"، به طور چشمگیری افزایش یافته بود.

در پایان سال گذشته، رئیس جمهور تاجیکستان گفته بود که شمار کاربران اینترنت در این کشور از یک میلیون نفر بیشتر شده است.

مطالب مرتبط