پرتاب موشک کره شمالی ناکام ماند

حق نشر عکس AFP
Image caption این تصویر موشک "اون ها-۳" را نشان می دهد که علی رغم هشدارهای بین المللی، پرتاب شد

کره شمالی تایید کرده است که عملیات پرتاب موشک دوربرد با شکست مواجه شده است.

این عملیات که از سوی بسیاری از منتقدان کره شمالی یک آزمایش موشکی به منظور گسترش توانایی های نظامی محسوب می شود، در ساعات اولیه صبح روز جمعه انجام شد.

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی که با دقت بر این عملیات نظارت داشتند می گویند که لحظاتی پس از پرتاب، موشک قطعه قطعه شد و در آب های شبه جزیره کره فرو افتاد.

کره شمالی می گوید دانشمندان این کشور به دنبال یافتن دلایل ناموفق بودن این پرتاب هستند.

دولت این کشور همچنین اعلام کرده بود که هدف از پرتاب این موشک قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین برای انجام تحقیقات علمی است. اقدامی که به مناسبت گرامیداشت صدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ، بنیانگذار حزب کمونیست کره شمالی انجام شد.

کاخ سفید نیز در واکنش به پرتاب این موشک در اطلاعیه ای اعلام کرد علی رغم ناموفق بودن پرتاب، کره شمالی همچنان خطری برای امنیت منطقه به حساب می آید. در این اطلاعیه آمده "عمل کره شمالی تهدیدآمیز، بر خلاف قوانین بین المللی، و مغایر با تعهدات پیشین این کشور است."

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است امروز جمعه ۱۲ آوریل جلسه ای اضطراری تشکیل دهد تا درباره نحوه برخورد با کره شمالی تصمیم بگیرد.

چین، نزدیک ترین متحد کره شمالی، خواستار حفظ آرامش در شبه جزیره کره شده است.

مقام های آمریکا و کره جنوبی گفته اند تحولات در منطقه شبه جزیره کره را با دقت تحت نظر دارند.

یگان دفاعی هوا و فضا آمریکای شمالی (نوراد) اعلام کرده است که بررسی های اولیه نشان می دهد قسمت هایی از این موشک در ۱۶۵ کیلومتری غرب سئول در دریای زرد افتاده است. اما این یگان گفته قطعات این موشک به جایی در خشکی اصابت نکرده است.

قبلا کره شمالی موافقت کرده بود فعالیت های هسته ای خود را در قبال دریافت کمک های غذایی متوقف کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: "کره شمالی با انجام اینگونه عملیات تهدیدآمیز، خود را بیشتر منزوی می کند. این کشور ذخایر مالی خود را صرف خرید سلاح و تبلیغات دولتی می کند، در حالی که مردم آن گرسنه هستند."

اوسامو فوجی مورا، دبیر ارشد کابینه ژاپن هم پرتاب موشک کره شمالی را محکوم کرده و آن را تهدیدی برای امنیت کشورش خواند.

در زمان اعلام آزمایش موشکی کره شمالی، کشورهای همسایه آن و آمریکا نگرانی های زیادی را درباره این اقدام، که به گفته آنها ناقض تحریم های شورای امنیت است، ابراز کرده بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط