شورای امنیت پیش نویس قطعنامه‌ای تازه درباره سوریه را بررسی می کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل، در محل تشکیل جلسه اعضای شورای امنیت درباره سوریه

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در حال نهایی کردن پیش نویس قطعنامه تازه ای هستند که بر اساس آن، گروهی از ناظران راهی سوریه می شوند تا بر آتش بس موجود در سوریه نظارت کنند. همچنین بر اساس این پیش نویس، طرح صلح بین المللی تازه ای به اجرا در خواهد آمد.

یک سخنگوی کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، گفت که گروهی از ناظران هم اکنون آماده سوار شدن به هواپیما هستند و به محض تصویب این قطعنامه، راهی دمشق خواهند شد.

شورای امنیت سازمان ملل در حالی تشکیل جلسه داده است که گزارش های رسیده از سوریه حاکی از بروز درگیری مسلحانه میان شورشیان و نیروهای دولتی در شمال غرب کشور است.

فعالان حقوق بشر در سوریه امروز ۱۳ آوریل گفته اند که چندین نفر در این درگیری ها کشته شده اند.

به گفته منابع خبری از زمان برقراری آتش بس که روز گذشته ۱۲ آوریل به اجرا درآمد، این درگیری اولین مورد جدی از نقض طرح صلح سازمان ملل متحد بوده است.

به گفته یکی از گروه های فعال حقوق بشر، درگیری ها در خربه الجوز ، دهکده ای در نزدیکی مرز با ترکیه رخ داده است.

مخالفان دولت همچنین می گویند که در روز نخست آتش بس (پنجشنبه) دست کم ۲۰ نفر کشته شدند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیاست، همچنین گزارش کرده است که چند نفر در جریان تظاهراتی که امروز، جمعه ۱۳ آوریل در نقاط مختلف کشور برگزار شد، کشته شده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption کوفی عنان گفته است که دولت سوریه هنوز به تمامی تعهدات خود عمل نکرده است

پیشتر، اعضای شورای امنیت در دیدار با کوفی عنان در جریان سفرهای اخیر او به کشورهای مختلف، از جمله ایران قرار گرفتند.

آقای عنان گفته است که دولت سوریه هنوز به تمامی تعهدات خود عمل نکرده است.

روز پنجشنبه، ۱۲ آوریل، در اجرای طرح صلح آقای عنان، از ساعت ۶ بامداد آتشباری واحدهای ارتش سوریه به سوی مناطق مسکونی شهرهای این کشور متوقف شد و مخالفان مسلح حکومت این کشور نیز دست از تیراندازی به سوی نیروهای دولتی برداشتند.

بر اساس تخمین سازمان ملل از زمان اعتراضات ضد حکومتی در سوریه که از سال گذشته آغاز شده است، حدود ۹۰۰۰ کشته شده اند. اما دولت سوریه در ماه فوریه تعداد کشته شدگان را سه هزار و ۸۳۸ نفر - دو هزار و ۴۹۳ نفر غیر نظامی و هزار و ۳۴۵ نفر نیروی امنیتی - اعلام کرد.

مطالب مرتبط