معروف‌ترین آسایشگاه تاجیکستان به مالکیت دفتر ریاست جمهوری درآمد

خواجه آب‌گرم حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آسایشگاه ‌خواجه آب‌گرم در زمان شوروی با مبالغ فدراسیون اتحادیه‌های صنفی ساخته شده است

"‌خواجه‌ آب‌گرم"، معروف‌ترین آسایشگاه تاجیکستان که در گذشته مال فدراسیون اتحادیه‌های صنفی بود، هم‌اکنون به دفتر ریاست جمهوری وابسته شده است.

دادگاه عالی اقتصادی تاجیکستان با درخواست دادستانی کل، همه آسایشگاه‌های متعلق به فدراسیون اتحادیه‌های صنفی را در اختیار دولت قرار داده است.

اسماعیل فیضی‌اف، معاون رئیس فدراسیون اتحادیه‌های صنفی تاجیکستان، روز جمعه ۱۳ آوریل به بی‌بی‌سی گفت که در اوایل ماه جاری دادگاه عالی اقتصادی ادعای دادستانی کل در باره ضرورت تجدید ساختار فعالیت آسایشگاه‌های کشور را پذیرفته است.

طبق حکم دادگاه عالی اقتصادی تاجیکستان، کلیه آسایشگاه‌های وابسته به اداره امور آسایشگاه‌های فدراسیون اتحادیه‌های صنفی، از جمله آسایشگاه‌های "خواجه آب‌گرم"، "زومرد" و "توربازای ورزآب" در اختیار کمیته سرمایه‌گذاری و اموال دولتی تاجیکستان قرار داده شده‌اند.

آقای فیضی‌اف می‌گوید که احتمالاً این تصمیم تا جایی درست هم بود، زیرا این آسایشگاه‌ها به ترمیم و بازسازی و سرمایه‌گذاری نیاز دارند. وی گفت که طبق اطلاع وی، دولت در صدد است یک شرکت سهامی تأسیس داده و فعالیت آسایشگاه‌های کشور را در چارچوب این شرکت راه‌اندازی کند.

ولی در شبکه‌های تلویزیون دولتی تاجیکستان نوارهای تبلیغاتی در باره آسایشگاه ‌خواجه آب‌گرم پخش می‌شوند که در آن‌ها از این آسایشگاه همچون مالکیت دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان نام برده می‌شود.

ضمناً، دولت تاجیکستان هیئت رئیسه این آسایشگاه را نیز تغییر داده است. از جمله، سلیمان دولت‌اف رئیس تازه آسایشگاه ‌خواجه ‌ آب‌گرم تعیین شده است. طی حدود ده سال اخیر چهره‌گل قاسم‌اوا، خواهر سهراب قاسم‌اف، فرمانده سرشناس جبهه خلق تاجیکستان، رهبری این آسایشگاه را بر عهده داشت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آسایشگاه ‌خواجه آب‌گرم در منطقه کوهستانی ورزآب، در حومه شمالی شهر دوشنبه، واقع است

مقیم حکمت‌اف، مدیر اداره امور آسایشگاه‌های فدراسیون اتحادیه‌های صنفی تاجیکستان، می‌گوید که طبق اطلاع وی، "توربازای ورزآب" نیز به دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان تعلق گرفته است.

آقای حکمت‌اف گفت: "شاید چنین تصمیم درست است. ولی مشکل آن است که ما از سال گذشته برای استراحت و طبابت ساکنان در این آسایشگاه‌ها از کارخانه‌های کشور مبلغ جمع‌آوری کرده و بخشی از آن‌ها را صرف کرده‌ایم. حالا آسایشگاه ‌خواجه آب‌گرم راه‌خط‌های ما را قبول نمی‌کند. این در استراحت و طبابت مردم مشکل پیش آورده است."

به گفته وی، حالا راه‌خط‌ها را برای استراحت و طبابت در ‌خواجه آب‌گرم می‌توان در خود آسایشگاه خریداری کرد. ضمناً، قیمت استراحت در این آسایشگاه برای یک روز ۹۰ سامانی و برای ۱۲ روز یک هزار و ۸۰ سامانی مقرر شده است. این در حالیست که میزان حقوق معاش حد اقل در تاجیکستان برابر ۸۰ سامانی است.

در همین حال، یک منبع در فدراسیون اتحادیه‌های صنفی که نخواست نامش افشا شود، گفت که حکم دادگاه در مورد مالکیت این فدراسیون منصفانه نبوده است. وی حدس زد که در این امر تأثیر منافع گروهی مشاهده می‌شود.

این در حالیست که این آسایشگاه‌ها در زمان شوروی با استفاده از مبالغ فدراسیون اتحادیه‌های صنفی، یعنی از حق عضویت که ساکنان کشور می‌پرداختند، ساخته شده‌اند.

فعالیت این آسایشگاه‌ها عمدتاً با استفاده از مبالغ بیمه اجتماعی که هر کارمندی در تاجیکستان باید پرداخت کند، راه‌اندازی می‌شد.

ضمناً، فدراسیون اتحادیه‌های صنفی در تاجیکستان یک سازمان اجتماعی بوده و از زمان شوروی به میراث مانده است. رهبری آن را تا به حال مرادعلی صالح‌اف بر عهده دارد. تعداد اعضای این فدراسیون یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عنوان می‌شود.

طبق این آمار، فدراسیون اتحادیه‌های صنفی در تاجیکستان بزرگ‌ترین سازمان اجتماعی محسوب می‌شود، ولی موقع این نهاد در حل مسائل کشور قابل ملاحظه نبوده است.

طبق قانون، فدراسیون اتحادیه‌های صنفی، در کنار سازمان جوانان، دومین سازمانی اجتماعی است که از حق پیشنهاد نامزد به انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان برخوردار است.

مطالب مرتبط