تدابیر امنیتی در فرودگاه‌های اسرائیل برای مقابله با کمپین حمایت از فلسطینی‌ها

مأموران پلیس در فرودگاه حق نشر عکس Getty
Image caption مأموران پلیس در فرودگاه بن گوریون در نزدیکی تل‌آویو

در آستانه ورود شماری از فعالان غربی طرفدار فلسطینیان به اسرائیل، تدابیر امنیتی گسترده ای در بزرگ ترین فرودگاه این کشور به اجرا گذاشته شده است.

فعالان کمپین "به فلسطین خوش آمدید" اکثرا از کشورهای اروپایی هستند.

آنها می گویند که با سفر به کرانه غربی رود اردن قصد دارند توجه عمومی را به ادامه اشغال نظامی اراضی فلسطینیان جلب کنند.

رسانه های اسرائیلی گزارش داده اند که دست کم ۶۵۰ مأمور پلیس که برخی لباس شخصی هستند در فرودگاه بن گوریون در حوالی تل آویو، مستقر شده اند.

دولت اسرائیل همچنین فهرست اسامی شرکت کنندگان احتمالی در این کمپین را به شرکت های هواپیمایی و دولت های غربی داده است تا مانع از سفرشان به اسرائیل شود.

انتظار می رود ۱۵۰ نفر از مجموع حدود ۱۲۰۰ فعال یادشده وارد اسرائیل شوند.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیت المقدس می گوید که مقام های اسرائیلی این فعالان را خطر امنیتی جدی نمی دانند، اما کمپین آنان را تحریک آمیز ارزیابی می کنند.

دولت اسرائیل برای این فعالان نامه ای آماده کرده که در آن توصیه شده است که به جای اسرائیل علیه سیاست های ایران، سوریه و گروه فلسطینی حماس در غره اعتراض کنند.

در این نامه نوشته شده است: "شما می توانستید علیه وحشیگری های روزانه رژیم سوریه که به مرگ هزاران نفر منجر شده است اعتراض کنید. می توانستید علیه سرکوب بی رحمانه مخالفان توسط رژیم ایران و حمایتش از تروریسم در سراسر جهان اعتراض کنید."

ایران اتهام حمایت از گروه های تروریستی را رد می کند و در مقابل اسرائیل را به ترور دانشمندان هسته ای خود متهم کرده است.

گروه لیبرال "گش شالوم" در تل آویو طی بیانیه ای اعلام کرده است که اسرائیل باید از فعالان مذکور با دسته گل استقبال می کرد.

ادام کلر، سخنگوی این گروه به بی بی سی فارسی گفت: "تا زمانی که اسرائیل ورود و خروج به سرزمین های فلسطینی را کنترل می کند، معنی ندارد که مانع از سفر این افراد به آن شود."

او می افزاید: "ما می گوئیم فلسطینی ها باید کشور مستقل و فرودگاه بین المللی جداگانه خود را داشته باشند تا هر کس که می خواهد به شهر بیت لحم یا هر جای دیگر در سرزمین های فلسطینی برود، به طور مستقیم به آن سفر کند."

مطالب مرتبط