'ناظران صلح به سوریه می‌روند'

تظاهرات پس از نماز جمعه
Image caption مخالفان می گویند تظاهرات پس از نماز جمعه امروز (۱۳ آوریل) معیاری برای محک زدن رعایت آتش بس توسط نیروهای دولتی بوده است

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه ای را به تصویب رساندند که در صورت تایید نهایی به گروهی از ناظران اجازه می دهد به سوریه سفر کنند و بر روند برقراری آتش بس در این کشور نظارت کنند.

پیش نویس این قطعنامه روز جمعه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل به بحث گذاشته شد اما در دور اول با اعتراض روسیه روبرو شد و پس از اصلاحات به تصویب رسید.

رای گیری نهایی در مورد این قطعنامه روز شنبه (14 آوریل) صورت می گیرد.

سخنگوی کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب می گوید که گروه کوچکی از ناظران هم اکنون آماده شده اند که به محض تصویب این قطعنامه عازم سوریه شوند.

همزمان فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند با وجود اعلام آتش بس، روز جمعه نیروهای امنیتی چند تن از تظاهرات کنندگان پس از نمازجمعه را با شلیک گلوله کشته اند.

مخالفان می گویند تظاهرات پس از نماز جمعه امروز (۱۳ آوریل - ۲۵ فروردین) معیاری برای محک زدن رعایت آتش بس توسط نیروهای دولتی بوده است.

در طول یکسال گذشته برگزاری تظاهرات پس از مراسم هفتگی نماز جمعه، یکی از روش های مخالفان دولت برای نشان دادن اعتراضاتشان بود.

فعالان حقوق بشر می گویند ماموران امنیتی پس از شکل گیری تظاهرات و خروج نمازگزاران از مساجد با تیراندازی هوایی تلاش کردند که حاضران را از خیابان ها متفرق کنند اما در مواردی این تیراندازی ها به کشته و زخمی شدن افراد انجامیده است.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیاست، همچنین گزارش کرده است که چند نفر در جریان تظاهراتی که امروز در نقاط مختلف کشور برگزار شد، کشته شده‌اند.

به گفته یکی از گروه های فعال حقوق بشر، همچنین درگیری ها در خربه الجوز، دهکده ای در نزدیکی مرز با ترکیه رخ داده است.

مخالفان دولت می گویند که در روز نخست آتش بس (پنجشنبه) هم دست کم ۲۰ نفر کشته شدند.

این در حالی است که مرحله اصلی آتش بس میان نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد، تنها از سپیده دم روز گذشته (پنجشنبه) آغاز شده است.

همزمان اعضای شورای امنیت سازمان ملل در حال نهایی کردن پیش نویس قطعنامه تازه ای هستند که بر اساس آن، گروهی از ناظران راهی سوریه می شوند تا بر آتش بس موجود در سوریه نظارت کنند. همچنین بر اساس این پیش نویس، طرح صلح بین المللی تازه ای به اجرا در خواهد آمد.

یک سخنگوی کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، گفت که گروهی از ناظران هم اکنون آماده سوار شدن به هواپیما هستند و به محض تصویب این قطعنامه، راهی دمشق خواهند شد.

بر اساس تخمین سازمان ملل از زمان اعتراضات ضد حکومتی در سوریه که از سال گذشته آغاز شده است، حدود ۹۰۰۰ کشته شده اند. اما دولت سوریه در ماه فوریه تعداد کشته شدگان را سه هزار و ۸۳۸ نفر - دو هزار و ۴۹۳ نفر غیر نظامی و هزار و ۳۴۵ نفر نیروی امنیتی - اعلام کرد.

مطالب مرتبط