گاف نیکولا سارکوزی در مورد بازدید از نیروگاه فوکوشیما

حق نشر عکس AFP
Image caption فرانسوا اولاند، رقیب انتخابات آقای سارکوزی گفته که او در هرچیزی پیشتاز است، حتی در سفری که هرگز انجام نداده است

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه که این روزها سرگرم مبارزات انتخابات ریاست جمهوری است، تائید کرده که در جریان دیدار سال گذشته‌اش از ژاپن از نیروگاه هسته ای فوکوشیما بازدید نکرده است.

آقای سارکوزی پیشتر گفته بود سال گذشته پس از زمین لرزه شدید و سونامی در ژاپن از این نیروگاه بازدید کرده بود.

فرانسوا اولاند، رقیب انتخاباتی آقای سارکوزی، در این باره که آقای سارکوزی از این نیروگاه بازدید کرده یا نه، تحقیقاتی کرده است.

آقای سارکوزی در این مورد به تلویزیون آی تله گفت:" من که مهندس نیستم، پس چرا درباره وضعیت فوکوشیما فضولی کنم."

آینده صنایع هسته ای فرانسه از جمله مسائل مورد بحث کاندیداهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری است.

سوسیالیست ها وعده داده اند که وابستگی فرانسه را به انرژی هسته ای برای استفاده از نیروی برق تا سال ۲۰۲۵ از ۷۵ درصد به ۵۰ درصد کاهش خواهند داد.

این در حالی است که حزب راستگرای وابسته به آقای سارکوزی، معتقد است که استفاده از صنایع هسته ای از نظر اقتصادی، ایجاد فرصت های شغلی و همچنین استفاده از انرژی های پاک که برای محیط زیست مضر نیست، حائز اهمیت است.

'پیشتازی در هر کاری'

آقای سارکوزی در جریان مبارزات انتخاباتی اش در نورماندی گفته بود که به همراه وزیر محیط زیست این کشور از نیروگاه فوکوشیما بازدید کرده بود.

اما فرانسوا اولاند، رقیب انتخاباتی او در هفته گذشته اعلام کرد که در این باره تحقیق کرده و دریافته که او "هرگز به آن جا نرفته است."

آقای اولاند همچنین افزود: این اولین بار در تاریخ فرانسه است که یک کاندیدای ریاست جمهوری درباره سفری صحبت کرده که اصلا اتفاق نیفتاده است. "

فرانسوا اولاند همچنین تاکید کرد که " آقای سارکوزی در هر چیزی پیشگام است، حتی در سفری که هرگز انجام نشده است."

نیکولا سارکوزی در جریان گفتگویش با آی تله گفت: " من به همراه وزیر محیط زیست به ژاپن سفر کردم. در جریان این سفر با مقامات این کشور دیدار و مذاکره کردم. من با نخست‌وزیر ژاپن درباره وضعیت نیروگاه فوکوشیما صحبت کردم، اما وزیر محیط زیست از آن جا دیدار کرد."

آقای سارکوزی همچنین گفت که مرتبط کردن آنچه که در فوکوشیما رخ داده با بحث های مربوط به استفاده از انرژی هسته ای در فرانسه امری "مضحک" است.

این اولین بار نیست که آقای سارکوزی مرتکب چنین گاف هایی می شود.

در سال ۲۰۰۹ میلادی هم او در صفحه فیس بوک تصویری از خودش را در کنار دیوار برلین منتشر کرد.

هرچند بر روی این عکس تاریخ "۹ نوامبر ۱۹۸۹" دیده می شد، یعنی تاریخ فروپاشی دیوار برلین ، اما مردی که این این عکس را گرفته بود، گفت که این عکس یک روز پس ازفروپاشی دیوار برلین گرفته شد.

مطالب مرتبط