اولین گروه ناظران سازمان ملل امروز وارد سوریه می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption قطعنامه روز گذشته شورای امنیت سازمان ملل با استقبال مخالفان دولت سوریه روبرو شده است

یک گروه کوچک از ناظران سازمان ملل متشکل از ۶ نفر آماده می شوند تا در اولین مرحله برای نظارت بر روند آتش بس در سوریه به این کشور سفر کنند. انتظار می رود این گروه امروز( یکشنبه ۱۵ آوریل - ۲۷ فروردین) وارد سوریه شوند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هم گفته است که او پیشنهاداتی را برای اعزام گروهی شامل حدود ۲۵۰ نفر تا اواخر هفته جاری ارائه خواهد کرد.

اعزام اولین گروه از ناظران سازمان ملل پس از آن صورت می گیرد که روز گذشته ( شنبه ۱۴ آوریل) شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا قطعنامه ای را در این مورد تصویب کرد.

به گفته خبرنگار بی بی سی، ماموریت این ناظران در حالی انجام خواهد شد که آتش بس برقرار شده از روز پنج شنبه گذشته ( ۱۲ آوریل) در بخش های از سوریه در معرض خطر قرار گرفته است.

در همین حال فعالان مخالف دولت سوریه از کشته شدن دست کم ۲۰ نفر در جریان درگیری های روز گذشته در شهر حمص و حلب خبر داده اند.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل ضمن محکوم کردن این کشتارها، گفته است که " این اقدامات تردید هایی را در مورد تعهد دولت سوریه به آتش بس ایجاد می کند."

به گفته خانم رایس، قطعنامه روز گذشته فرصت مهمی را برای توقف خشونت ها در این کشور ایجاد کرده است.

این در حالی است که نماینده سوریه در سازمان ملل، مخالفان دولت را در بروز خشونت ها مقصر دانسته و گفته است که بیش از ۵۰ مورد نقض آتش بس از سوی مخالفان از جمله انجام " اقدامات تروریستی و آشوبگری" صورت گرفته است.

در همین حال قطعنامه روز گذشته با استقبال شورای ملی سوریه که متشکل از مخالفان دولت است، قرار گرفته است.

نماینده روسیه در سازمان ملل هم در مورد حمایت کشورش ازقطعنامه ای که روز گذشته به تصویب رسید، گفت مسکو از این قطعنامه حمایت کرد به این دلیل که در شرایط فعلی اعزام سریع ناظران به سوریه امری ضروری است.

مطالب مرتبط