درخواست کشورهای آمريکای لاتين برای شرکت کوبا در اجلاس کشورهای آمريکا

خوان منوئل سنتوس، رییس جمهوری کلمبیا حق نشر عکس Reuters
Image caption خوان منوئل سنتوس، رییس جمهوری کلمبیا گفت که شرکت نکردن کوبا در این اجلاس "قابل قبول" نیست

سران ۳۰ کشور قاره آمریکا در آخرین روزاجلاس خود از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواستند تا کوبا هم در اجلاس آینده شرکت کند.

خوان منوئل سنتوس، رییس جمهوری کلمبیا و میزبان این نشست، گفت شرکت نکردن کوبا در این اجلاس "قابل قبول" نیست.

رئیس جمهوری کلمبیا گفت که منزوی کردن کوبا تاثیری نداشته است و در دنیای امروزی، هیچ دلیلی برای عدم حضور کوبا دراین اجلاس وجود ندارد.

سخنان آقای سنتوس، اظهارات ایوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی را تائید می کند که گفته بود همه کشورهای آمریکای لاتین از شرکت کوبا در این اجلاس حمایت می کنند.

رئیس جمهوری بولیوی گفت: "غیر ممکن است که یک کشور (ایالات متحده آمریکا) خواسته بقیه کشورها را نادیده بگیرد و به حرف آنها گوش ندهد."

اما به نظر می رسد با وجود فشارها، آمریکا و کانادا از این پیشنهاد استقبال نکنند.

با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوی آمریکا در ماه نوامبر سال جاری میلادی، آقای اوباما با موافقت برای شرکت کوبا در این اجلاس موقعیت خود را به خطر نخواهد انداخت تا رقبای محافظه کارش، از این فرصت علیه او استفاده کنند.

کوبا در سال ۱۹۶۲ در سالهای جنگ سرد میان دو اردوگاه سرمایه داری در غرب و سوسیالیسم در شرق، با توجه به نفوذ دولت ایالات متحده از عضویت سازمان کشورهای آمریکایی کنار گذاشته شد.

ممانعت از شرکت کوبا در این اجلاس باعث شد که رافائل کوررا، رئیس‌جمهوری اکوادور در این نشست شرکت نکند.

کشورهای مشهور به آلبا (ALBA) ، یک دسته از کشورهای چپگرای آمریکای لاتین هم گفته اند که اگر کوبا (یکی از اعضای این گروه)، به اجلاس آینده راه پیدا نکند، از شرکت در این اجلاس ممانعت خواهند کرد.

در این بیانیه، کشورهای عضو آلبا خواستار پایان بخشیدن به تحریمهای"غیر انسانی" پنجاه ساله اقتصادی و تجاری آمریکا علیه کوبا شده اند و از کشورهای ناحیه خواسته اند تا اتحاد خود را برای شرکت کوبا در این اجلاس حفظ کنند.

کشورهای ونزوئلا، اکوادور، بولیوی، نیکاراگوا، کوبا، آنتیگوا، باربودا و سن وینسنت، اعضای گروه آلبا هستند.

کوبا تا کنون هیچگاه در این اجلاس شرکت نکرده است.

این اجلاس توسط سازمان اتحادیه آمریکا (OAS) حمایت می شود.

مطالب مرتبط