گردهمایی های محافظه کاران و سوسیالیست ها در آستانه انتخابات

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیکولا سارکوزی در جمع هوادارانش در میدان کنکورد وعده داد که در زمینه رشد اقتصادی فرانسه تلاش خواهد کرد

در حالی که کمتر ازیک هفته به اولین دور انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه باقیمانده، کاندیداهای پیشتاز گردهمایی هایی را در پاریس برگزار کردند.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فعلی و کاندیدای راست میانه با حضور در میان طرفدارانش در میدان کنکورد گفت که در صورت انتخاب مجدد، در زمینه رشد اقتصادی فعالیت خواهد کرد.

فرانسوا اولاند، کاندیدای سوسیالیست ها هم در جمع هوادارانش در قلعه ون سن گفت که حال زمان تغییر فرارسیده است . اما آقای اولاند در جریان این گردهمایی ترجیح داد که حمله ای شخصی به آقای سارکوزی نداشته باشد.

آقای اولاند گفت که مردم فرانسه پنج سال بی عدالتی و ریاضت اقتصادی را در دوران آقای سارکوزی تحمل کردند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سازمان دهندگان گفته است که حدود ۱۰۰ هزار نفر در این گردهمایی‌ها شرکت کرده بودند.

در حالی که براساس نظرسنجی های عمومی، این دو کاندیدا در دور اول انتخابات رقابتی شانه به شانه خواهند داشت.

اما آقای اولاند در دور دوم انتخابات که درششم ماه مه برگزار می شود حدود ده درصد پیشتاز خواهد بود.

ناپلئون و کندی

علیرغم آن که میدان کنکورد در دوران انقلاب فرانسه محلی برای به زیر گیوتین بردن خاطیان بود، اما این مکان به طور سنتی محل دلخواه محافظه کاران برای جشن گرفتن پیروزی هایشان است.

حق نشر عکس Getty
Image caption فرانسوا اولاند، کاندیدای سوسیالیست ها در گردهمایی بر ضرورت ایجاد تغییرات در کشور تاکید کرد

نیکولا سارکوزی در جریان سخنرانی ۴۰ دقیقه ای خود در میدان کنکورد هوادارانش را به میهن پرستی ترغیب کرد. او همچنین با یاد آوری تاریخ فرانسه از رهبران گذشته این کشور مثل ناپلئون و شارل دوگل نام برد.

او خواستار" یک مدل اجتماعی جدید و " یک مدل جدید رشد" در کشور شد.

روزنامه فیگارو با گرایشات راست میانه گفته است برخلاف سخنرانی های قبلی آقای سارکوزی، او در سخنرانی روز گذشته اش از انجام حملات شخصی به فرانسوا اولاند خودداری کرد.

آقای اولاند هم در گردهمایی حزب سوسیالیست بر ضرورت ایجاد تغییرات در کشور تاکید کرد.

کاندیدای سوسیالیست ها گفت:" چرا باید سیاستی را که باشکست مواجه شده، ادامه دهیم. چرا باید در مسیر غلط حرکت کنیم. باید اوضاع را تغییر را داد. این فرانسه نیست که ورشکسته شده بلکه این رهبران فرانسه هستند که ورشکسته شده اند."

آقای اولاند درجریان این سخنرانی با اشاره به اصطلاحی که جان. اف .کندی ، در جریان پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۱۹۶۰ میلادی بیان کرد، گفت که او می خواهد "مرز جدیدی" برای فرانسه ایجاد کند.