عامل کشتار نروژ اظهار بی‌گناهی کرد

حق نشر عکس AP
Image caption آندرس برویک در دادگاه امروز گفت که به خاطر دفاع از خود مرتکب این کشتار شد

آندرس برویک، فردی که سال گذشته ۷۷ نفر را دریک بمبگذاری در اسلو و حمله مسلحانه به اردوی جوانان طرفدار حزب حاکم کارگر درجزیره اتوئیا کشت، در نخستین جلسه محاکمه اش اظهار بی گناهی کرده است.

آقای برویک در جلسه امروز ( دوشنبه ۱۶ آوریل) دادگاه گفت که "تایید می کند" که دست به کشتار زده، اما خود را مجرم نمی داند.

او گفت که به خاطر دفاع از خود مرتکب این کشتار شده است.

آقای برویک همچنین افزود که صلاحیت این دادگاه را به این دلیل که وابسته به احزابی است که از جامعه چند فرهنگی حمایت می کنند، به رسمیت نمی شناسد.

در جریان دادگاه امروز، در مدتی که دادستان جزئیاتی درباره نحوه کشتن افراد ارائه می کرد ، او هیچ واکنشی از خود نشان نمی داد.

اگر دادگاه اعلام کند که برویک دچار جنون است، او تحت روان درمانی قرار می گیرد و در صورتیکه دادگاه اعلام کند که او دارای سلامت روانی است، به تحمل زندان محکوم می شود.

در صورتیکه دادگاه اعلام کند که او هنگام ارتکاب جرم دچار جنون نبوده است ۲۱ سال را در زندان خواهد گذراند؛ محکومیتی که امکان دارد تمدید شود و تا پایان عمر او ادامه یابد.

هفته گذشته روانپزشکان اعلام کردند که برویک از سلامت روانی برخوردار است. این در حالی است که پیش از آن گروه دیگری از متخصصان پس از معاینه برویک در گزارش اورا روانپریش خوانده و گفته بودند به اسکیزوفرنی پارانوئید مبتلاست.

دادگاه باید گزارش‌های دو گروه روانپزشک را در تصمیم گیری اش درباره این پرونده مدنظر قرار دهد.

بریویک بر اساس قوانین جنایی نروژ با اتهام اقدام به اعمال تروریستی مواجه است.

حملات نروژ که شامل انفجار بمب در مرکز اسلو و تیراندازی به شرکت کنندگان در اردوی نوجوانان طرفدار حزب حاکم در جزیره اوتوئیا در خارج از پایتخت نروژ بود، ۷۷ کشته و دهها زخمی برجای گذاشت.

آندرس برویک بعد از این اقدام گفت که از عمل خود پشیمان نیست و بر این باور است که شصت سال دیگر، مردم انگیزه این کار او را درک خواهند کرد.

مطالب مرتبط