رئیس جدید بانک جهانی انتخاب شد

جیم یونگ کیم، رئيس جديد بانک جهانی حق نشر عکس Reuters
Image caption جیم یونگ کیم، رئيس جديد بانک جهانی در پنج سالگی با خانواده اش از کره جنوبی به آمريکا نقل مکان کرد

هیات اجرایی بانک جهانیجیم یونگ کیم، یک پزشک آمریکایی کره ای تبار و کاندیدای مورد حمایت آمریکا را به ریاست این بانک برگزیده است.

اندکی پیس از اعلام این تصمیم، وزیر اقتصاد نیجریه و تنها کاندیدای دیگر این مقام، نسبت به اعمال نفوذ آمریکا در فرایند گزینش رئیس بانک جهانی انتقاد کرده بود.

آقای کیم در سئول متولد شده و در پنج سالگی به اتفاق خانواده به آمریکا مهاجرت کرده است.

او با اخذ دو مدرک دکترا در رشته های طب و مردم شناسی از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شده و از سال ۲۰۰۹ ریاست دانشگاه معروف دارتموث را در ایالات نیو همشایر آمریکا بر عهده داشته.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در ۲۳ ماه مارس سال جاری یعنی نزدیک دو هفته پیش کاندیداتوری او را از سوی ایالات متحده آمریکا برای ریاست بانک جهانی اعلام کرده بود.

اما بر خلاف سالهای گذشته، انتخاب رئیس جدید بانک جهانی اینبار خیلی حاشیه ساز شده است.

از زمان تاسیس بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در سال ۱۹۴۴، بر اساس یک توافق نانوشته، همواره ریاست این نهاد را آمریکایی ها در دست داشته اند و ریاست صندوق بین المللی پول در اختیار اروپائیها بوده است.

اما در سالهای اخیر و بویژه از زمان تعیین رئیس جدید صندوق بین المللی پول در سال گذشته، غولهای اقتصادی نوظور مثل برزیل، هند، چین، روسیه و آفریقای جنوبی به تدریج بانتقادهای خود نسبت به نحوه تقصیم این سمتها بین اروپایی ها و آمریکایی ها را علنی کرده اند.

اینبار آفریقای جنوبی رسما ً از کاندیدای نیجریه ای حمایت کرد و خیلی ها منتظر بودند این اقدام با حمایت یکپارچه این بلوک اقتصادی همراه شود اما سه روز پیش، با اعلام حمایت رسمی مسکو از آقای کیم، این امیدها نقش بر آب شد.

در همان روز، کاندیدای سوم یعنی وزیر سابق اقتصاد کلمبیا با سیاسی توصیف کردن فرایند انتخاب رئیس جدید، از کاندیداتوری خود انصراف داد.

اندکی قبل از اعلام انتخاب آقای کیم به این سمت، وزیر اقتصاد نیجریه در یک نشست رسانه ای به خبرنگاران گفت رئیس جدید بر اساس شایستگی انتخاب نخواهد شد بلکه اعمال نفوذ آمریکا نتیجه را تعیین خواهد کرد.

با اینکه ۱۸۷ کشور در بانک جهانی عضو هستند، تحلیلگران می گویند این نهاد عظیم مالی عملا ً توسط گروه کوچکی از کشورهای صنعتی و سرمایه دار اداره می شود.

هر چند هدف رسمی این بانک، کاهش فقر در کشورهای در حال توسعه و در سطح جهان است، بسیاری از منتقدان این نهاد مالی را به اعمال سیاستهای آسیب رسان به اقتصادهای ضعیف ارزیابی می کنند.

مطالب مرتبط