نگرانی‌ها در اسرائیل از خوشبینی نسبت به مذاکرات اتمی با ایران

دانی آیالون حق نشر عکس Getty
Image caption معاون نخست وزیر اسرائیل: نباید در دام فضای مثبت مذاکرات افتاد

چهار روز پس از برگزاری گفتگوهای اتمی در استانبول، هشدار مقام های اسرائیلی درباره احتمال بی نتیجه بودن دیپلماسی در برابر ایران، همچنان ادامه دارد.

دانی آیالون، معاون نخست وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه گفت که "نباید در دام فضای مثبت مذاکرات افتاد."

در اسرائیل این نظر مطرح است که منافع مشترک واشنگتن و تهران ایجاب می کند که روند مذاکرات طی سال ۲۰۱۲ میلادی ادامه پیدا کند تا بنیامین نتانیاهو در اوج مبارزات انتخاباتی باراک اوباما نتواند او را با جنگ جدیدی در خاورمیانه غافلگیر کند.

آلکس فیشمن، تحلیلگر روزنامه یدیعوت احرونوت به بی بی سی فارسی می گوید: "آمریکایی ها می خواهند از طریق دیپلماتیک این مشکل را حل و فصل کنند. اولویت دوم آنها این است که اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران را به تاخیر بیاندازند."

عقب نشینی تاکتیکی ایران یا نرمش بیش از اندازه قدرت های بزرگ، نگرانی دیگر اسرائیلی هاست.

بعضی مقام های دولت آقای اوباما بدون افشای نامشان در اقدامی کم سابقه به رسانه های اسرائیلی متوسل شده اند تا "رفع شبهه" کنند.

به طور نمونه، روزنامه هاآرتص به نقل یک مقام "ارشد" آمریکایی موضع کاخ سفید را بسیار سختگیرانه توصیف کرده و گفته است: "حتی اگر ایران برای برقراری اعتماد گام بردارد و غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کند، در مقابل چیزی دریافت نخواهد کرد."

بنا بر این گزارش، قدرت های بزرگ قصد ندارند که اجرای تحریم های نفت و بانک مرکزی ایران توسط اتحادیه اروپا که روز یکم ماه ژوئیه آغاز خواهد شد را به تاخیر بیندازند.

در این رابطه، آنشل پفیفر، روزنامه نگار اسرائیلی، به بی بی سی فارسی می گوید که برای اسرائیلی ها اطمینان یافتن از تغییر استراتژیک در خط مشی ایران مهم است.

او می گوید: "مساله اصلی میزان درصد غنی سازی اورانیوم نیست، بلکه تائید غیرنظامی بودن فعالیت های اتمی ایران است. مساله این است که آیا می توان اطمینان پیدا کرد که ایران به طور پنهانی تا ۲۰ درصد غنی سازی نمی کند یا نه."

ایران تمام جوانب برنامه هسته ای خود را صلح آمیز می داند و می گوید تسلیم فشارهای خارجی نخواهد شد.

برخی ناظران می گویند که ابراز تردید مقام های اسرائیلی درباره موفقیت مذاکرات و انتقاد از سیاست آمریکا، بیشتر مصرف داخلی دارد و برای آرام کردن طرفداران حمله به ایران است.

به باور این تحلیلگران، درخواست های آمریکا از ایران مدت هاست که با اسرائیل در میان گذاشته شده و رهبران دو کشور در این باره تفاهم متقابل دارند.

مطالب مرتبط