پیشنهاد میانجیگری استیونسون در مذاکرات تاجیکستان و ازبکستان

استیونسون حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای استیوینسون پیوسته از موضع تاجیکستان در مسائل آب و انرژی آسیای مرکزی پشتبانی می‌کند

استروان استیوینسون، نماینده پارلمان اروپا، برای میانجیگری در مذاکرات رهبران تاجیکستان و ازبکستان اظهار آمادگی کرد.

این مطلب در بیانیه آقای استیوینسون که روز چهارشنبه ۱۸ آوریل منتشر شد، مطرح شده است.

این عضو پارلمان اروپا پیشنهاد کرده است که مذاکرات رهبران تاجیکستان و ازبکستان در شهر بروکسل بلژیک صورت بگیرد.

در این بیانیه آقای استیوینسون از بروز اختلافات میان این دو کشور آسیای مرکزی اظهار نگرانی کرده و گفته است: "جمعیت فقیر این دو کشور با تندشوی رابطه‌ها میان دو دولت، بستن راه آهن، قطع انتقال گاز و قطع خط انتقال برق، که زندگی‌شان را دشوار ساخته است، دست و پنجه نرم می‌کنند."

استروان استیوینسون معتقد است که بروز چنین اختلافات زندگی ساکنانی معمولی دو کشور را باز هم مشکل‌تر کرده و این امر به اقتصاد دو کشور خسارات سنگینی وارد کرده است. "به نظرم سیاست غیرسازنده، روابط دولت‌ها را به ناکامی می‌رساند."

ظاهراً از این بیانیه آقای استیوینسون چنین برداشت می‌شود که وی ساختمان نیروگاه "راغون" در تاجیکستان را عامل اصلی بروز اختلافات میان دو کشور می‌داند.

وی افزوده است: "مقصر دانستن تاجیکستان در ساختمان نیروگاه راغون در رودخانه وخش نمی‌تواند برای ازبکستان بهانه نزاع باشد. نیروی آبی تولید برق سرچشمه نیروی تازه و امن بوده و توسعه آن به منفعت/نفع کشورهای حوزه دریای آرال، از جمله افغانستان، می‌باشد."

استروان استیوینسون نوشته است که تنها راه‌حل این مشکل شروع مذاکرات میان رهبران دو کشور است. "باعث خوشحالی خواهد بود، اگر در چنین ملاقاتی در خاک بی‌طرف، در پارلمان اروپا به عنوان میانجی سخنرانی نمایم."

ضرورت برگزاری دیدار رؤسای جمهور تاجیکستان و ازبکستان از مدت‌ها قبل در رسانه‌های گروهی تاجیکستان بررسی می‌شود.

تأکید می‌شود که بدون توافق میان رؤسای جمهور دو کشور راه‌حلی برای این بحران پیدا نمی شود. ولی مقامات تاجیکستان تا حال در باره احتمال برگزاری چنین دیداری اظهار نظر نکرده‌اند.

در همین حال، خبرگزاری‌های ازبکستان روز چهارشنبه ۱۸ آوریل از برگزاری مذاکرات میان فرماندهان نیروهای مرزبانی دو کشور در شهر بیک‌آباد ازبکستان گزارش دادند.

خبرگزاری "ریا نوووستی” می‌نویسد که در این دیدار وضع در مرز دو کشور و راه‌های ساده کردن شرایط عبور از مرز برای اتباع تاجیکستان و ازبکستان بررسی شده و اجرای تدابیری روی دست گرفته می‌شود.

در این دیدار، هیئت تاجیکستان را شیرعلی میرزا، فرمانده نیروهای مرزبانی، و هیئت ازبکستان را روسلان میرزایف، فرمانده نیروهای مرزبانی این کشور، رهبری کرده‌اند.

خوشنود رحمت‌الله‌اف، سخنگوی نیروهای مرزبانی تاجیکستان، از برگزاری چنین یک دیدار در شهر بیک‌آباد ازبکستان اظهار بی اطلاعی کرد، ولی گفت که شیرعلی میرزا، فرمانده نیروهای مرزبانی تاجیکستان، در شمال کشور قرار دارد.

رسانه‌های گروهی تاجیکستان در پایان هفته گذشته، با تکیه به منابع محلی از تجمع نیروهای نظامی ازبکستان در مرز با تاجیکستان گزارش‌ها دادند. دولت تاجیکستان این خبرها را نه تکذیب کرد و نه تأیید.

میان تاجیکستان و ازبکستان از سال ۲۰۰۰ بدین سو مقررات روادید راه‌اندازی شده و بیشتری از مناطق مرزی مین‌کاری شده است. در یک ماه اخیر، ازبکستان راه آهن به سمت جنوب تاجیکستان را برچیده و انتقال گاز به این کشور را قطع کرد.

دولت تاجیکستان ازبکستان را در تلاش "ضبط قسمی از قلمرو تاجیکستان" و "به هم زدن ثبات در این کشور" متهم کرد. دولت ازبکستان چنین اتهام را بی‌پایه خواند.

مطالب مرتبط