'پنهانکاری' پلیس چین پس از قتل بازرگان بریتانیایی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جسد نیل هیو‌ود، بازرگان ۴۱ ساله بریتانیایی در هتلی در شهر چونگکینگ کشف شد

یک روزنامه‌نگار ارشد چینی به بی بی سی گفته است که پلیس چین از قتل مردی بریتانیایی که ماه نوامبر سال گذشته در این کشور کشته شد، خبر داشته و بلافاصله پس از قتل او اقدام به پنهانکاری کرده است.

به گفته او، بلافاصله پس از پیدا شدن جسد این شهروند بریتانیایی پلیس مطمئن شد که او کشته شده است، اما پس از اینکه متوجه شد این قتل می تواند به سیاستمدار مطرحی در چین مرتبط شود، اقدام به پنهانکاری در خصوص علت مرگ او کرد.

مقام‌های رسمی چین سال گذشته پس از کشف جسد نیل هیو‌ود، بازرگان ۴۱ ساله بریتانیایی در اتاقی در هتلی در شهر چونگکینگ در جنوب غربی چین، گفته بودند که او به دلیل مسمومیت بر اثر استعمال الکل سکته کرده و مرده است.

مقام‌های چینی از همسر بو شیلای، سیاستمدار برجسته حزب کمونیست چین به عنوان مظنون به دست داشتن در قتل آقای هیوود نام برده اند.

هفته گذشته از گو کایلای، همسر آقای بو به ظن دست داشتن در این قتل بازجویی شد.

رسوایی بزرگ

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ونگ لیجون پس از اینکه برکنار شد، به کنسولگری آمریکا در چنگدو پناهنده شد

هن پینگزائو، خبرنگار سابق "روزنامه مردم"، ارگان رسمی حزب کمونیست چین به مارتین پیشنس، خبرنگار بی بی سی در چونگکینگ گفته است که سه نفر از کسانی که بر روی پرونده این قتل کار می کردند "از ترس سیاستمداران" استعفا کردند.

در این زمان بود که ونگ لیجون، رئیس پلیس سابق چونگکینگ که به آقای بو خیلی نزدیک بود، درگیر ماجرا شد. او در ماه ژانویه به آقای بو گفت که همسرش در این قتل نقش داشته است.

آقای هن می گوید: "وقتی بو شیلای جزئیات را شنید، شوکه شد و شدیدا شروع کرد به عرق ریختن."

آقای ونگ پس از اینکه بلافاصله توسط آقای بو از کار برکنار شد، به کنسولگری آمریکا در چنگدو پناهنده شد و گزارش شد که در آنجا جزئیات این قتل را برای مقام های آمریکایی تشریح کرد.

او نهایتا مجبور به ترک کنسولگری شد، به پلیس تحویل داده شد و تحت بازجویی قرار گرفت.

پس از آن بود که بو شیلای از رهبری حزب کمونیست در چونگکینگ برکنار و متعاقب آن از تمام سمت‌های دولتی خود خلع شد.

انتظار می رفت آقای بو در جریان تغییر و تحول امسال در کادر رهبری، به پست بالایی برسد.

او یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران چین به شمار می‌رفت. دو چیز نام آقای بو را در چونگکینگ مطرح کرد؛ یکی مبارزه با جرایم سازمان‌یافته و دیگری ارتقای گذشته حزب کمونیست چین.

آقای بو هم اکنون از عضویت در پولیتبوروی ۲۵ نفره حزب و کمیته مرکزی آن خلع شده است.

خبرگزاری رسمی چین گفته است تحقیق مجدد در باره مرگ آقای هیوود که گفته می شد از دوستان نزدیک آقای بو بوده است، نشان داد که همسر و پسر آقای بو هم "روابط خوبی" با آقای هیوود داشتند اما بر سر منافع اقتصادی اختلاف پیدا کرده بودند.

مقام های چینی به دولت بریتانیا قول داده اند که در خصوص جزئیات مرگ آقای هیوود تحقیقاتی کاملی به عمل آورند.

اتفاقات پیرامون این قتل و ارتباط آن با خانواده بو شیلای و برکناری او از همه سمت های رسمی اش، به یکی از بزرگترین رسوایی های سال‌های اخیر در چین تبدیل شده است.

مطالب مرتبط