ولیعهد بحرین: لغو مسابقه فرمول یک افراطگرایان را قدرتمند می‌کند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مخالفان می گویند لغو این مسابقات می تواند تلنگری به جامعه جهانی باشد

تدابیر امنیتی برای مقابله با مخالفان دولت در بحرین در حالی تشدید شده است که تمرینات رانندگان مسابقات فرمول یک در این کشور در حال برگزاری است.

نیروهای امنیتی با پرتاب گاز اشک آور و نارنجک‌های بی‌حس‌کننده سعی در برهم زدن تظاهرات ضد دولتی در روستاهای عمدتا شیعه نشین در نزدیکی منامه، پایتخت بحرین داشته اند.

معترضان گفته اند به دلیل تصمیم بر برگزاری مسابقه گران پری فرمول یک در روز یکشنبه و همچنین سرکوب مخالفان توسط دولت، در "سه روز خشم" دست به تظاهرات خواهند زد.

خبرنگاران می‌گویند که این تظاهرات می تواند بر برگزاری این مسابقه تاثیر بگذارد.

بسیاری از فعالان حقوق بشر خواهان لغو برگزاری این مسابقه شده اند. آنها می گویند برگزاری این مسابقه تمرکز جامعه جهانی را از اعتراضات به این مسابقه منحرف می کند.

اما ولیعهد بحرین گفته است که لغو این مسابقه "افراطگرایان را قدرتمند می کند".

شاهزاده سلمان بن حمد آل خلیفه ضمن تاکید بر اینکه بحرین "بی نقص" نیست، به خبرنگاران گفت که مسابقه گران پری "نیروی مفیدی" خواهد بود.

او گفت: "به نظر من، کسانی از ما که در تلاش اند ه راهی برای گذر از مشکلات سیاسی بیابند، این مسابقه به ما امکان می دهد که برای همکاری مردم با همدیگر، بتوانیم پل هایی میان جوامع مختلف بسازیم."

برنی اکلستون، رئیس مسابقات فرمول یک که در کنار ولیعهد بحرین بود نیز گفت: "اگر مردم از موضوع دیگری شکایت دارند، این ربطی به فرمول یک ندارد."

ولیعهد بحرین همچنین گفت که تامین امنیت رانندگان این مسابقه و اعضای تیمشان را تضمین می می کند.

روز چهارشنبه دو نفر از اعضای تیم "فورس ایندیا" پس از اینکه در مسیر بازگشت از پیست بین المللی بحرین (BIC) در تظاهرات گیر کردند و در کنار خودروشان کوکتل مولوتفی منفجر شد، خواهان بازگشت به کشورشان شده اند. به این دو نفر آسیبی نرسیده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مسابقه گران‌پری فرمول یک بحرین از سال ۲۰۰۴ در این جزیره در خلیج فارس انجام می شود

روز جمعه، معاون مدیر این تیم گفته است که با توجه به کمبود امنیت، دومین روز تمرینات خود را به طور محدود برگزار می کنند.

اما برنی اکلستون، رئیس مسابقات فرمول یک به بی بی سی گفته است که به این تیم پیشنهاد کرده که برای رفت و آمد به پیست، محافظ در اختیارشان گذاشته شود. به گفته او دلیلی برای نگرانی اعضای این تیم وجود ندارد.

مخالفان دولت بحرین که عمدتا از شیعیان این کشور هستند، می گویند لغو این مسابقات می تواند تلنگری به جامعه جهانی باشد تا به دولت بحرین فشار آورد که روند اصلاحات را سرعت بخشد.

آنها می گویند نمی خواهند حاکمان بحرین از مسابقات برای تبلیغ خود استفاده کنند.

اما دولت می گوید مسابقاتی که ۱۰۰ میلیون تماشاگر تلویزیونی خواهد داشت فرصتی برای آشتی مردم این جزیره با یکدیگر خواهد بود.

در بریتانیا بعضی نمایندگان پارلمان خواهان لغو این مسابقات شده اند و حتی از بی بی سی خواسته اند از پوشش خبری آن خودداری کند.

سال گذشته با اوج گرفتن اعتراضات و تظاهرات ضد دولتی در بحرین که در ماه فوریه و مارس، پیش از برگزاری گران‌پری بحرین، منجر به کشته شدن ۳۵ نفر شد، برگزاری این مسابقه لغو شد.

اما هفته گذشته با وجود فشار سازمان‌های حقوق بشری و هشدار معترضان بحرینی، فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی، فیا اعلام کرد که مسابقه گران‌پری بحرین مطابق برنامه در روز یکشنبه، ۲۲ آوریل برگزار خواهد شد.

مسابقه گران‌پری فرمول یک بحرین که از سال ۲۰۰۴ در این جزیره در خلیج فارس انجام می شود، نخستین مسابقه اتومبیرانی در این سطح است که در خاورمیانه برگزار می شود.

مطالب مرتبط