توره‌جان‌زاده: 'ناچاریم با شرط بازی آن‌ها بازی کنیم'

توره‌جان‌زاده حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای توره‌جان‌زاده می‌گوید که او و برادرانش ناچار هستند "با شرط ‌بازی آن‌ها ‌بازی کنند"

برادران توره‌جان‌زاده موظف شده‌اند که در محاکمه دادگاهی مربوط به قضیه مسجد "‌محمدیه" تنها به عنوان ناظر شرکت کنند.

کمیته دین دولت تاجیکستان از دادگاه ناحیه وحدت خواسته است که به برادران توره‌جان‌زاده اجازه سخنرانی در دادگاه داده نشود و قاضی دادگاه این شرط را پذیرفته است.

این موضوع در جریان محاکمه دادگاهی در مورد سرنوشت مسجد “‌محمدیه” که به برادران توره‌جان‌زاده متعلق است، مطرح شده است.

حاجی اکبر توره‌جان‌زاده، روحانی معروف، می‌گوید که طبق مقررات دادگاه، هم‌اکنون در محاکمه دادگاهی تنها ملا ویس‌الدین، امام خطیب فعلی مسجد محمدیه از حق سؤال کردن و پاسخ دادن برخوردار است.

آقای توره‌جان‌زاده گفت: "ملا ویس‌الدین تنها بعد از برکناری محمدجان توره‌جان‌زاده به سمت امام خطیب تعیین شد. این در حالیست که دادگاه موضوع نقض مقررات در زمان امامت محمدجان توره‌جان‌زاده را بررسی می‌کند. گذشته از این، محمدجان رئیس شورای مؤسسان مسجد ‌محمدیه است."

به گفته این روحانی سرشناس، ملا ویس‌الدین خیلی جوان است و به این دلیل در جریان محاکمه دادگاهی به کمک وکیل مدافع نیاز دارد. فعلاً بزرگمهر یاراف، وکیل برادران توره‌جان‌زاده در این قضیه است و هم‌اکنون به ملا ویس‌الدین نیز کمک حقوقی خواهد کرد.

حاجی اکبر توره‌جان‌زاده بر این نظر است که به این ترتیب مسئولان کمیته دین و دادگاه خواسته‌اند که برادران توره‌جان‌زاده را از امکان استفاده از تریبون دادگاه و ارائه اطلاعات صحیح محروم سازند.

زیرا به گفته وی در نخستین روز محاکمه دادگاهی که روز دوشنبه ۱۷ آوریل آغاز شده بود، آن‌ها از دادگاه سؤالات زیادی کرده و درخواست پاسخ‌کرده‌اند.

آقای توره‌جان‌زاده گفت: "ما را مجبور کردند که با شرط ‌بازی آن‌ها ‌بازی کنیم. ناچار، این شرط‌ها را قبول داریم."

ضمناً، قضیه مسجد ‌محمدیه از پاییز سال گذشته ادامه‌ داشته و به موضوع داغی در روابط میان برادران توره‌جان‌زاده و دولت تاجیکستان تبدیل شده است.

کمیته دین دولت تاجیکستان در ماه دسامبر سال گذشته فعالیت این مسجد را به عنوان یک مسجد جامع برای سه ماه متوقف کرده بود. دلیل این امر نقض قوانین تاجیکستان از سوی مسئولان این مسجد ارزیابی شده بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کمیته دین تاجیکستان می‌گوید که نور‌الدین توره‌جان‌زاده هنگام محدودیّت فعالیت مسجد "‌محمدیه" امامت کرده است

قبلاً شورای علمای دین تاجیکستان، برادران توره‌جان‌زاده را به دلیل برگزاری مراسمی برای یادآوری از شهادت امام حسین در روزهای اول دسامبر سال گذشته "به تبلیغ عقاید شیعه" متهم کرده بود. هرچند برادران توره‌جان‌زاده این اتهام را رد می‌کنند.

بعد از پایان مهلت مجازات، کمیته دین اعلام کرد که در این مدت مقررات منع امامت از سوی برادران توره‌جان‌زاده نقض شده و به این دلیل برای روشن کردن سرنوشت این مسجد به دادگاه مراجعه کرده است.

از جمله، به گفته مولان مختاراف، معاون رئیس کمیته دین، آن‌ها دلایلی در دست دارند که نور‌الدین توره‌جان‌زاده در مدت سه ماه محدودیت فعالیت این مسجد، هنگام نماز امامت کرده است.

آن زمان حاجی اکبر توره‌جان‌زاده ضمن شرح این تصمیم کمیته دین گفته بود که مقامات "انصاف را فراموش کرده و مشغول فشار بر مذهبیان" هستند.

وی افزود: "ما از این تصمیم کمیته دین تاجیکستان متأسفیم و تنها به خداوند شکایت می‌بریم. مطمئنیم که روزی می‌رسد و این افراد از سوی خداوند جزای خود را می‌بینند."

این در حالیست که وکیلان مجلس محلی در ناحیه وحدت اخیراً در نامه‌ای به دولت تاجیکستان نوشته‌اند که هیچ نیازی به ازسرگیری فعالیت مسجد ‌محمدیه وجود ندارد.

از سویی دیگر، در چند ماه اخیر برادران توره‌جان‌زاده برای بار سوم وارد محاکمه دادگاهی می‌شوند. نخست محاکمه دادگاهی شهر وحدت ۲۳ دسامبر برادران توره‌جان‌زاده را در تحقیر و توهین رئیس شورای علمای اسلامی تاجیکستان مجرم شناخته و هر یکی را ۳۵۰ سامانی جریمه کرد.

از سوی دیگر، دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه شکایت برادران توره‌جان‌زاده علیه رئیس شورای علمای اسلامی تاجیکستان مبنی به تقلب‌کاری در تهیه متن بیانیه این شورا علیه خانواده توره‌جان‌زاده را بی‌پایه دانست.