ریشه های "سارکوهراسی" در چیست؟

حق نشر عکس BBC World Service

اگر بر اساس پیش بینی های انجام شده نیکولا سارکوزی موفق نشود که در اولین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروز شود. شاید دلیل آن انزجاری باشد که شخصیت او در بسیاری از مردم فرانسه ایجاد می کند.

اما علت این مسئله چیست؟

از لحظه ای که آقای سارکوزی در سال ۲۰۰۷ میلادی به کاخ الیزه راه یافت، هیچ رئیس جمهوری تا به این اندازه آشکارا مورد انزجار نبوده است.

این نوع تنفر از آقای سارکوزی با مخالفت با سیاست های او متفاوت است.

تمامی رهبران به دلیل سیاست هایی که اتخاد می کنند، انتظار مقداری عداوت و دشمنی را دارند، اما تنها تعداد اندکی از سیاستمداران تا به این حد مورد انزجار عمومی قرار دارند.

ژان سباستین فریو، ادیتور سایت خبری آتلانتیکو می گوید: "نوعی انزجار غیرمنطقی از آقای سارکوری در بین برخی از مردم فرانسه دیده می شود که این می تواند نقشی مهم درانتخابات ریاست جمهوری این دوره داشته باشد."

آقای فریو می افزاید به این دلیل می گویم"غیرمنطقی" که واقعا این طور است. نظرسنجی ها نشان می دهد اگر از مردم فرانسه درباره سیاست های سارکوزی سوال شود، اما اسمی از سارکوزی برده نشود، آنها از این سیاستها حمایت می کنند. با این وجود در انتخابات به او رای نخواهند داد.

به گفته آقای فریو دلیل اصلی برای این حس انزجار این است که سارکوزی اولین رهبر فرانسه بود که بدون هر گونه ملاحظه ای خود را سیاستمداری راستگرا معرفی کرد.

با این وجود ژان سباستین فریو معتقد است سارکوزی از نظر ایدئولوژیک خط و سوی مشخصی ندارد و به درستی نمی توان گفت که پیشینه تاریخی او چیست.

به گفته آقای فریو سالهاست که راستگرا ها در فرانسه گفتمان روشنفکرانه را به چپگراها باخته اند. آنها ممکن است مدعی باشند که در مقایسه با چپ ها مدیرانی بهتر هستند ولی به لحاظ ایده ها و ارزش های جامعه و مردم، آنها کاملا میدان را به چپ ها باخته اند.

لفظ "سارکو هراسی"در کافه ها و محافل فرهنگی پاریس رواج پیدا کرده، جایی که از رئیس جمهور به عنوان آدمی مبتذل، شخصی که تمام ذهنش را پول اشغال کرده و همچنین فردی تقریبا نژاد پرست و خطرناک یاد می شود.

پنج سال پس از زمانی که نیکولا سارکوزی پیروزی اش را در انتخابات سال ۲۰۰۷ میلادی در رستورانی در شانزلیزه جشن گرفت، می گذرد؛ اما دیگران هنوز این اقدام او را نمونه ای از سبک اشرافی زندگی او می دانند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مردم فرانسه نحوه زندگی نیکولا سارکوزی را به دقت دنبال می کنند

جیل ویلیام گلدنادل، از وکلای دست راستی معتقد است ریشه های "سارکو هراسی" را باید درفرهنگ اجتماعی فرانسه جستجو کرد، که همچنان مجذوب شعارهای چپ گرایانه است.

تفسیر دیگر از لفظ "سارکو هراسی" توسط آندره بیرکوف، نویسنده کتاب ( Sarko Hunt) ارائه شده است.

او می گوید دلیل واقعی انزجار مردم از سارکوزی این است که او تمامی قوانین مربوط به این که "چگونه باید یک رئیس جمهور بود" را شکسته است.

زمانی که شارل دوگل جمهوری پنجم را بنیان نهاد، مقام ریاست جمهوری از نوعی " ابهت شاهانه" برخوردار بود و از آن زمان تاکنون تمامی روسای جمهوری چه راستگرا، چه چپگرا دنباله رو همان راه بودند.

اما اقای بیرکوف می گوید نیکولا سارکوزی ترجیح داده تشریفات شاهانه را کنار گذاشته و تنها بازیگردانی در صحنه سیاسی باشد.

فیریو، گلدنادل و بیرکوف هر سه معتقدند که سارکوزی از همین الان، انتخابات را باخته است و پدیده "سارکو هراسی" در این بین نقش مهمی داشته است.

اما پروفسور میشل مافیسولی، جامعه شناس در دانشگاه سوربون پاریس، نسبت به شکست آقای سارکوزی مطمئن نیست.

او بین نظرسنجی های منتشر شده ، میان عقاید روشنفکران و افکار عمومی تفاوت قائل است.

آقای مافیسولی عقیده ای به نظرسنجی ها منتشره شده ندارد به این دلیل که او معتقد است مردم در نظرسنجی ها می دانند که از آنها انتظار چه پاسخی می رود، در نتیجه حمایت خود را از سارکوزی کتمان می کنند. حال آن که درزمان رای دادن شرایط متفاوت است.

به هرحال، نظرسنجی ها حاکی از آن است که بیش از ۶۰ درصد مردمی که قصد رای دادن به فرانسوا اولاند را دارند می گویند به دلیل خلاص شدن از شر سارکوزی به رقیب سوسیالیست او رای می دهند؛ که البته شاید چنین رویکردی نسبت به مسائل سیاسی، نوید بخش آینده ای روشن نباشد.

مطالب مرتبط