تمامی ۱۲۷ سرنشین هواپیمای پاکستانی کشته شده‌اند

سقوط هواپیما در پاکستان حق نشر عکس AFP
Image caption مقام های پاکستانی می گویند جعبه سیاه این هواپیما پیدا شده است

براساس گزارش‌ها، یک هواپیمای متعلق به شرکتی پاکستانی، روز جمعه، ۲۰ آوریل (اول اردیبهشت)، در نزدیکی اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، دچار سانحه شده و سقوط کرده است.

گزارش شده است که تمام ۱۲۷ نفر سرنشین این هواپیما جان خود را از دست داده‌اند.

هواپیمای شرکت هوایی بوجاایر از کراچی راهی اسلام‌آباد بود و در شرایط بد جوی در روستای حسین‌آباد در نزدیکی فرودگاه سقوط کرد.

آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان، از سقوط این هواپیما ابراز ناراحتی و تاسف کرده است. او به تمام مردم این کشور تسلیت گفته و از ارگان‌های مرتبط خواسته است تا تمام نیروی خود را بر رسیدگی به این موضوع متمرکز کنند.

بر اساس گزارش‌ها، این هواپیما احتمالا از نوع بوئینگ ۷۳۷ بوده و ۱۱۸ مسافر و ۹ خدمه سرنشین آن بوده‌اند.

این هواپیما ساعت ۱۷ به وقت محلی (۱۲:۰۰ به وقت گرینویچ) در روز جمعه ۲۰ آوریل، کراچی را ترک کرده و قرار بود ساعت ۱۸:۵۰ (۱۳:۵۰ به وقت گرینویچ) در اسلام‌آباد فرود آید، اما لحظاتی قبل از فرود سقوط کرده است.

صیفور رحمان، از تیم امدادگران پلیس، به تلویزیون جئو تی‌وی در پاکستان گفته است: "(هواپیما) پس از سقوط آتش گرفت و لاشه آن در حال سوختن است. این هواپیما کاملا از بین رفته است."

فاضل اکبر، یکی از مقام‌های پلیس پاکستان نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است که هواپیما کاملا از بین رفته و اگر کسی نجات یافته باشد، معجزه شده است.

جزئیات بیشتر

کمتر از یک روز بعد از سانحه هوایی روز جمعه در نزدیکی اسلام‌آباد، مقام‌های رسمی پاکستان اعلام کردند که جعبه سیاه این هواپیما پیدا شده است.

فرخند اقبال، رییس دفتر توسعه پایتخت پاکستان، که هدایت عملیات جستجوی بازماندگان این سانحه را به عهده دارد، گفته است که این جعبه به مقام‌های مربوطه داده خواهد شد تا بررسی بیشتری روی آن انجام شود.

او همچنین گفت که جستجو برای یافتن بازماندگان احتمالی این سانحه جمعه شب متوقف شد، اما از صبح روز شنبه از سر گرفته خواهد شد. به گفته آقای اقبال ۱۵۶ کیسه حاوی قطعات اجساد گردآوری شده است که برای شناسایی به بیمارستان انتقال داده خواهند شد.

هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در پاکستان می‌گوید که بیشتر سرنشیان این هواپیما پاکستانی بوده‌اند و بیمارستان‌های اسلام‌آباد و راولپندی به حال آماده‌باش درآمده‌اند.

شرکت هواپیمایی بوجا پس از آنکه برای دوره‌ای زمانی، به دلیل مشکلات مالی تعطیل شد، از حدود یک ماه پیش فعالیت‌های خود را از سر گرفته بود.