پلیس بحرین با مخالفان برگزاری فرمول یک درگیر شد

بحرین حق نشر عکس Reuters
Image caption مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک بحرین که از معتبرترین مسابقات در نوع خود محسوب می شود، سال گذشته به علت افزایش ناآرامی ها در این کشور حاشیه خلیج فارس برگزار نشد

تنها دو روز مانده به زمان تعیین شده برای برگزاری مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک در بحرین گزارش ها از وقوع درگیری میان پلیس و مخالفان دولت در منامه حکایت دارد.

شاهدان عینی از منامه می گویند تظاهرات کنندگان از بمب های بنزینی علیه نیروهای پلیس استفاده کرده اند و در مقابل هم با پرتاب گاز اشک آور مواجه شده اند.

مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک بحرین که از معتبرترین مسابقات در نوع خود محسوب می شود، سال گذشته به علت افزایش ناآرامی ها در این کشور حاشیه خلیج فارس برگزار نشد اما مسئولان بحرین در تلاش‌اند که امسال این مسابقات را در زمان تعیین شده برگزار کنند.

همزمان امروز سلمان بن احمد آل خلیفه، شاهزاده بحرین گفته "لغو مسابقات فرمول یک تنها به نفع تندروها خواهد بود".

با این حال، زینب الخواجه، دختر عبدالهادی الخواجه فعال سیاسی و مدنی بحرین که حدود دو ماه در اعتصاب غذا به سر می برد و چند روز پیش به خاطر وخامت وضعیت جسمی راهی بیمارستان شده بود، گفته که پدرش از آشامیدن آب هم امتناع می کند و برای نوشتن وصیتنامه خواستار حضور وکیلش شده است.

امروز جمعه (۲۰ آوریل - اول اردیبهشت) دهها هزار معترض بحرینی در غرب منامه و محدوده ای که قرار است مسابقات فرمول یک برگزار شود، تظاهرات کردند.

گزارش شده که پلیس گروه کوچکی از معترضان که قصد رساندن خود به محوطه میدان مروارید سابق را داشته اند، با پرتاب گاز اشک آور و شلیک بمب های صوتی متفرق کرده است.

سلمان بن احمد آل خلیفه، شاهزاده بحرین روز جمعه و در حالی که در جمع خبرنگاران حاضر شده بود گفت: "برگزاری مسابقات فرمول یک به معنای اینکه ما کشوری کامل و بدون مشکل هستیم نیست. ما هم مثل خیلی از کشورها دارای مشکلات جدی هستیم، اما برگزاری این مسابقات می تواند گامی خوب و مثبت برای کشور باشد."

برنی اکسلستون، رئیس برگزاری مسابقات فرمول یک که شاهزاده بحرینی را همراهی می کرد هم گفته: "اگر مردم با چیز دیگری مشکل دارند این ربطی به فرمول یک ندارد."

کمیته اجرایی مسابقات فرمول یک تنها زمانی با برگزاری مسابقات امسال موافقت کرد که مسئولان بحرین امنیت مسابقات را تضمین کردند.

موضوعی که امروز هم در سخنان آقای آل خلیفه دوباره مورد تاکید قرار گرفت.

'تجمع یکصد هزار نفری'

حق نشر عکس Reuters
Image caption سلمان بن احمد آل خلیفه، شاهزاده بحرین (چپ) می گوید که برگزاری فرمول یک "به نفع" کشورش است

حدود ۱۰۰ هزار معترض بحرینی روز جمعه در منطقه البدیع منامه، پایتخت بحرین، تجمع کردند. این تجمع توسط بزرگترین حزب مخالف دولت یعنی حزب الوفاق ترتیب داده شده بود.

با وجود گزارش از درگیری ها شبانه در منامه، امروز دولت این کشور اجازه برگزاری راهپیمایی را به مخالفان داد.

شاهدان عینی در این مراسم می گویند که پلیس ابتدا با تظاهرات کنندگان برخورد نکرد اما هنگامی که یک گروه حدودا یکصد نفری قصد رساندن خود به محوطه میدان مروارید سابق را داشت، پلیس اقدام به شلیک نارنجک های صوتی و گاز اشک آور کرد.

بسیاری از تظاهرات کنندگان امروز از عبدالهادی الخواجه، فعال سیاسی و مدنی حمایت می کردند که گفته می شود دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

دختر آقای الخواجه در پیامی کوتاه که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرده از قول پدرش نوشته: "پدرم گفته اگر مرگ من ظرف ۲۴ ساعت گذشته فرار رسید، بدینوسیله از مردم می خواهم که به تظاهرات مسالمت آمیز خود همچنان ادامه دهند."

زینب الخواجه به نقل از پدرش نوشته که "نمی خواهم به احدی به خاطر من آسیبی برسد."

مقامات بحرین امیدوارند که با برگزاری مسابقات فرمول یک نشان دهند که کشور به وضعیت عادی بازگشته است.

پیش تر حکومت پادشاهی آل خلیفه وعده داده بود که به کمیته ای مستقل اجازه رسیدگی به ناآرامی های سال گذشته در این کشور را بدهد و با اعمال اصلاحات در قانون اساسی به خواسته های مخالفان پاسخ دهد.

در مقابل معترضان می گویند که حاکمان سنی بحرین پاسخی به خواسته های مخالفان شیعه نداده و گامی در جهت حل معضلات برنداشته اند.

پیش تر، نبیل رجب، رئیس مرکز حقوق بشر بحرین به بی بی سی فارسی گفته بود: "ما نمی خواهیم آنها فرصتی پیدا کنند که از این انزوا بیرون بیایند. می خواهیم به مقامهای بحرین بگوییم که شما جنایت کرده اید و جنایت شما هزینه ای دارد و هزینه آن، زیان به اقتصاد و خدشه دار شدن اعتبار و وجهه شماست. این پیغامی است که باید به آنها داد. مخصوصا این که بسیاری از دست اندرکاران فرمول یک در بحرین بازداشت و شکنجه شده اند."

مطالب مرتبط