انتخابات فرانسه، کاندیداهای ریاست جمهوری

نیم‌رخ : نامزدهای مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۱۲ فرانسه

انتظار می‌رود که انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ فرانسه، یکی از تنگاتنگ‌ترین مبارزه‌های انتخاباتی دهه‌ی اخیر باشد. احتمال دارد که نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری باشد که همچون والری ژیسکاردستن در انتخابات سال فرانسه۱۹۸۱، نتواند برای بار دوم به مقام ریاست جمهوری برسد. وب‌سایت خبری بی‌بی‌سی نگاهی به اسامی زنان و مردانی دارد که در دوره اول انتخابات برای تصرف کاخ الیزه، در ۲۲ آوریل شرکت می‌کنند.

نیکولا سارکوزی

حق نشر عکس BBC World Service

او که در سال ۲۰۰۷ با فاصله‌ای چشمگیر شش درصدی از رقیب سوسیالیست خود، سگولن رویال در انتخابات پیروز شد،حالا به عنوان یک رهبر اصول‌گرا باید به مصاف فرانسوا اولاند برود، ‌کسی که به گمان بعضی قوی تر و چالش برانگیزتر است.

پنج سال ریاست برای مردی که پس از ژاک شیراک با وعده‌ی آغازی دوباره برای حزب "همبستگی برای جنبش مردمی" بر سرکار آمد، ساده نبود. تغییرات بنیادی در سیاست اجتماعی از جمله افزایش سن بازنشستگی از ۶۰ به ۶۲ سال در سال ۲۰۱۰، سبب دشمنی چپ‌ها با او شد و این در حالی بود که متحدان نامی‌اش نیز از منش رهبری او ابراز ناخشنودی کردند. آقای سارکوزی در خاطراتش از خود به عنوان "تندخو، بی‌پروا، خود رای و بدون شک کسی که همه کار را به نفع خود انجام می‌دهد" یاد می‌کند. اما بزرگترین مانعی که در انتخابات پیش پای اوست، وضعیت اقتصادی فرانسه است که در دوران ریاست جمهوری او بحرانی بوده است.

سیاست‌گذاری: • کاهش میزان سالانه‌ی مهاجرت به فرانسه از ۱۸۰،۰۰۰ به ۱۰،۰۰۰ نفر • افزایش ۳ میلیاردی بودجه با بستن‌ راه‌های فرار شرکت‌های بزرگ از پرداخت مالیات بر سود • حذف شرط نیاز کاندیداهای انتخاباتی به کسب تایید مقاماتی دولتی منتخب مسیر او به سوی انتخابات این بوده است که به رای‌دهندگان نشان دهد اگر چه بسیاری از آنان شبیه سارکوزی فکر نمی‌کنند، اما تنها اوست که ابزار لازم برای مبارزه با بحران اقتصادی را در دست دارد. اما حالا هیو سکوفیلد از بی‌بی‌سی می‌گوید که بعد از نزول درجه‌ی اعتبار مالی فرانسه، این استدلال سارکوزی دیگر چندان کارساز نیست.

مشخصات فردی: متولد ۲۸ ژانویه ۱۹۵۵، بزرگ‌شده پاریس

همسر :مدل پیشین کارلا برونی شعار برگزیده : "من نماینده یک اقلیت ممتاز بر علیه مردم نخواهم بود." روز تلخ: روزی که در گفتگو با باراک اوباما، نخست وزیر اسرائیل را "دروغگو" خواند.

فرانسوا اولاند

حق نشر عکس BBC World Service

او که یک برنامه‌گذار سیاسی باتجربه برای حزب مطبوعش است، " بزرگترین امید سوسیالیست‌ها" نام گرفته است؛ کسی که هرگز مقام دولتی در سطح ملی نداشته است. از منظر بسیاری، او یک میانه‌روی مهربان است که آرامشش در مغایرت کامل با رفتار تند و پیروزمندانه‌ی رئیس جمهوری کنونی‌ست. با این حال طرفدارانش می‌گویند که تصویر شکیبای او نافی اراده‌ی آهنینش برای رهبری کشور نیست. برای راهیابی به انتخابات ۲۰۱۲، او باید در انتخابات مقدماتی فرسایشی برنده می‌شد که زندگی سیاسی وخصوصی او را در معرض آزمونی عمومی قرار داد. ژاک شیراک او را یک " دولتمرد واقعی" توصیف کرده است که قادر به گذار از مرزهای حزبی ‌است.

سیاست‌گذاری: • تثبیت یک ظرفیت سالیانه برای مهاجران اقتصادی با مشاوره با کارآفرینان • پرداخت ۷۵ درصد مالیات بردرآمد برای افراد با درآمدی یک میلیون یورو یا بیشتر • ترمیم برنامه‌ی مالی اتحادیه‌ی اروپا برای افزایش رشد اقتصادی اما شایستگی‌های او هر چه که باشند، برخی او را یک جانشین ضعیف برای دومینیک استراوس-کان ، رئیس پرجذبه و پیشین صندوق جهانی پول می‌دانند که سال پیش به دلیل رسوایی جنسی از کار برکنار شد. کلود الرژ، یکی از وزرای سابق دولت سوسیالیست، با پشتیبانی خود از آقای سارکوزی و عدم حمایت از آقای اولاند به دلیل "قاطع نبودن و نداشتن شایستگی احراز مقام رهبری ملی،" بسیاری را در بهت و حیرت فرو برد. تردید نسبت به قابلیت‌های سیاسی او دوباره از زمانی مطرح شد که او ظاهراً بدون مشورت با اطرافیانش در مصاحبه‌ای اعلام کرد تصمیم دارد از فرانسوی‌های ثروتمند ۷۵ درصد مالیات بگیرد.

مشخصات فردی: متولد ۱۲ اوت ۱۹۵۴ در شهر روئن واقع در شمال غربی فرانسه

همسر سابق سگولن رویال و پدر فرزندان او شعار برگزیده: من می‌خواهم دوباره به رویای فرانسه جامه‌ای جادویی بپوشانم. روز تلخ: هنگام سخنرانی‌اش در پاریس، زنی مقدار زیادی آرد به سر و روی او پاشید.

مارین لوپن

حق نشر عکس BBC World Service

دختر بنیان‌گذار جبهه‌ی ملی ژان-ماری لوپن، رهبری حزب راست افراطی را در جهتی کاملاً متفاوت با پدرش در دست گرفته است. با این حال، او با انتقاد شدید به مهاجرت غیرقانونی و مقایسه آن با "سونامی" و نیز موضوع همیشگی "اسلام‌‌گرایی" توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است. او تلاش کرده است که بر مخالفت جبهه‌ی ملی با "یورو" و همچنین حمایت از تولیدات داخلی فرانسه تاکید کند. او در جهت تلاش برای از بین بردن چهره‌ی بیگانه‌ستیز حزب، یک کارمند پلیس اصالتاً مغربی را که فردی مطرح در جامعه‌ی یهودی فرانسه است را به عضویت در گروه ویژه‌ی انتخاباتی خود درآورده است. او حتی از تعبیر "راست افراطی" انتقاد می‌کند و می‌گوید که این اصطلاح باعث می‌شود از اهمیت گروهی که پانزده درصد رای‌دهندگان کشور از آن طرفداری می‌کنند، کاسته شود.

سیاست‌گذاری: • کاهش آمار مهاجرت و رساندن آن به پنج درصد میزان فعلی • تاسیس وزارت‌خانه ‌جدید کشور، مهاجرت و سکولاریسم • کنار گذاشتن "یورو" و استفاده دوباره از واحد پول ملی

مشخصات فردی: متولد ۵ اوت ۱۹۶۸ در نویی‌سورسن، یعنی همان‌جایی که نیکولا سارکوزی هم دوران کودکی خود را در آنجا بسر برده است. کوچک‌ترین دختر از سه دختر ژان‌ماری لوپن شعاربرگزیده : "اتحاد جماهیر اروپایی" (در توصیف اتحادیه‌اروپا) روز تلخ: زمانی که راستگرایان نام حامیان انتخاباتی ناشناس او را فاش کردند

فرانسوا بیرو

حق نشر عکس BBC World Service

میانه‌روی مطرح سیاست فرانسه با کسب یک پنجم آرای دوره‌ی اول انتخابات ریاست جمهوری درسال ۲۰۰۷، سیاستمداران فرانسه را بهت‌زده کرد. گرچه او یک‌باره از گمنامی وارد نظرسنجی‌ها شد، اما واقعیت این بود که پشتوانه‌ی سیاسی بزرگی داشت، و آن هم دولت ائتلافی با "اتحاد برای دمکراسی فرانسوی" بود که آقای ژیسکاردستن رهبری آن را به عهده داشت. پشتیبانانش این فرزند پرغرور گاسکونی را نه تنها قهرمان دلاور شهرستان‌ها و کشاورزان فرانسه می‌دانند بلکه او را به عنوان یکی سرسخت‌ترین طرفداران اروپا در میان کاندیداها می‌شناسند. منتقدان او را به فرصت‌طلبی و خودبینی متهم می‌کنند و معتقدند که توانایی ایجاد اتحادهای سیاسی پایدار را ندارد. در حالی که انتظار نمی‌رود آقای بیرو دور نخست انتخابات ۲۰۱۲ را از سربگذراند، اما شاید این بار بتواند خود را در نقش کسی بیابد که آینده‌ای روشن برای احراز این مقام داشته باشد.

سیاست‌گذاری: • کار بیشتر برای به رسمیت شناختن دستاوردهای مهاجران • اصلاح بودجه عمومی با قطع پنجاه میلیارد یورو و بازیافت پنجاه میلیارد یورو از محل درآمدهای جدید • موظف ساختن مدارس ابتدایی برای تخصیص پنجاه درصد از زمان تدریس به آموزش زبان فرانسوی او قول داده است که برخلاف سال ۲۰۰۷ در صورتی که موفق به کسب کرسی ریاست جمهوری نباشد، حداقل یکی از کاندیداهایی باشد که به دور دوم انتخابات ۲۰۱۲ راه می‌یابد.

مشخصات فردی: متولد ۲۵ ماه مه ۱۹۵۱ در نزدیکی لورد، کاتولیکی معتقد و مردی خانواده‌دوست که در کارزار انتخاباتی‌اش در سراسر فرانسه سراغ کلیساهای محلی را می‌گیرد. گزیده‌ی شعاری: "ما تمدنی هستیم که ضعیفان را به خاطر انتخاب‌های نادرست قدرتمندان سرزنش نمی‌کند." روز بد: زمانی که در سال ۲۰۰۷ توسط سیمون ویل "توطئه گر" ، "فرصت طلب"، "خائن" و "پست فطرت"‌خطاب شد.

ژان-لوک ملانشون

حق نشر عکس BBC World Service

ده‌ها سال است که سوسیالیستی ستیزه‌گر است و به خوبی می‌تواند چپ رادیکال را به چالش بکشد. او به عنوان نماینده از پشتیبانی یک ائتلاف کمونیست به نام جبهه‌ی چپ برخوردار است. پس از سالها فعالیت در حزب سوسیالیست و ارتقاء تا مقام وزارت آموزش عالی در زمان لیونل ژوسپن، در سال ۲۰۰۸ از این حزب جدا شد تا حزب چپ را تاسیس کند. حزبی که تحت تاثیر جنبش‌های چپ آمریکای لاتین و سابقه‌ی طولانی رادیکالیسم فرانسه به وجود آمده است. او خواستار "انقلاب شهروندان" است، چیزی که مستلزم تمرکز‌زدایی از قدرت و ملی‌سازی صنعت در "جمهوری ششم" خواهد بود. او که زمانی مدافع فدرالیسم اروپایی بود، حالا به عنوان عضو پارلمان اروپا معتقد است که اتحادیه اروپا بر اثر "لیبرالیسم اقتصادی" ویران شده است.

سیاست‌گذاری: • "مهاجرت یک مشکل نیست" • احترام اکید به سکولاریسم • همزمان با نگهداری یورو باید اولویت‌های اتحادیه‌ی اروپا بازنگری شوند و بانک مرکزی اروپا قدرت بگیرد.

تندی لحنش زبانزد همگان است. به ویژه‌ این که در دسامبر سال ۲۰۱۰ دومینیک استراوس-کان را "احمق" خطاب کرد. میانه‌ی خوبی با روزنامه‌نگاران ندارد و ترجیح می‌دهد نقطه‌نظرهایش را در وبلاگش تشریح کند. دشمنانش او را " ژان‌ماری لوپن چپ" یا " ملانشون بدجنس" می‌نامند.

مشخصات فردی: متولد ۱۹ اوت ۱۹۵۱در یک خانواده فرانسوی مقیم مغرب، بزرگ شده در نورماندی و ژورا. دانش‌آموز بود که در اعتراضات جنبش دانشجویی سال ۱۹۶۸ شرکت کرد و در سال ۱۹۸۳ عضو فراماسونری شد. گزیده‌ی شعاری: "همه باید بروند پی کارشان!" این عنوان کتاب اوست که درسال ۲۰۱۰ منتشر شده است. روز تلخ: ناسزا گفتن به یک گزارشگر جوان که تلاش می‌کرد از یک تحقیق منتشر شده در روزنامه لوپریزین دفاع کند. آقای ملانشون جلوی دوربین به او گفت :"به جای چرند گویی از سیاست حرف بزن!"

اوا ژولی

حق نشر عکس BBC World Service

نام کاندیدای حزب سبزها زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که او یک گلوله و نامه‌های تهدیدآمیز از ملی‌گرایان افراطی دریافت کرد. اما ظاهراً خانم ژولی (متولد ۵ دسامبر ۱۹۴۳) با پیام‌های تهدید‌آمیز چندان بیگانه نیست و این به دلیل کارش به عنوان قاضی تحقیق (دادیار) است. او که زاده نروژ است، در بیست سالگی به عنوان پرستار کودک به فرانسه آمد، در آن جا ازدواج کرد و به دنبال کار حقوقی رفت. او ارتباطش را با اسکاندیناوی حفظ کرد، جایی که مبارزه علیه فساد اداری را به راه انداخته بود. در زندگینامه خود، بدون هر گونه اغراق آورده است: "اگرچه بیست نسل گذشته‌ی من به وایکینگ‌ها برمی‌گردد، با این وجود بخشی از وجود من و رویاهای من بلافاصله با فرانسه پیوند خورده است." آرای سبزها به نوعی وابسته به آرای سوسیالیست‌هاست، به این معنا که در ازای پشتیبانی از فرانسوا اولاند در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کرسی‌های بیشتری را در مجلس به دست خواهند آورد.

مطالب مرتبط