دولت لیبی: سیف الاسلام قذافی در کشور محاکمه شود

به روز شده:  15:14 گرينويچ - شنبه 21 آوريل 2012 - 02 اردیبهشت 1391
لوئیس مورنو اوکامپو، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری

دادستان دیوان بین‌المللی کیفری گفته است که به عهده قضات این دیوان است که در مورد درخواست دولت لیبی برای محاکمه سیف‌الاسلام تصمیم‌گیری کنند

دولت انتقالی لیبی به دیوان بین‌المللی کیفری گفته است که اسناد و مدارک کافی برای محاکمه سیف الاسلام قذافی فرزند معمر قذافی، رهبر سابق این کشور در داخل در اختیار دارد.

لوئیس مورنو اوکامپو، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری که برای مذاکره در مورد پرونده سیف الاسلام قذافی به طرابلس، پایتخت لیبی سفر کرده، گفت به او اطلاع داده شده که دولت لیبی، ادله خود را برای این امر تا آخر ماه جاری میلادی در اختیار دیوان قرار خواهد داد.

سیف الاسلام قذافی به جنایت علیه بشریت متهم شده است.

دولت لیبی از تحویل او به دیوان بین‌المللی کیفری خودداری می‌کند.

آقای اوکامپو گفت به عهده قضات این دیوان است که در مورد درخواست دولت لیبی تصمیم‌گیری کنند.

او افزود هر نوع محاکمه‌ای، فارغ از این که در چه مکانی صورت گیرد، ماهها طول خواهد کشید.

چند روز پیش و پس از سفر آقای اوکامپو به لیبی، یک منبع آشنا با این پرونده به بی بی سی گفته بود که احتمالا در این دیدار بر سر این موضوع توافق خواهد شد که سیف الاسلام در لیبی اما تحت نظارت دیوان بین المللی کیفری محاکمه شود.

پسر معمر قذافی هم اکنون در غرب لیبی و نزد گروه‌ پیکارجویی است که در ماه نوامبر او را بازداشت کردند.

شورای امنیت سازمان ملل در ماه مارس سال گذشته، انجام تحقیقات و پیگرد مقامات ارشد لیبی به اتهام جنایت علیه شهروندان این کشور را تصویب کرد و چند ماه بعد، دادگاه بین‌المللی کیفری حکم بازداشت معمر و سیف الاسلام قذافی را صادر کرد.

معمر قذافی در ماه اکتبر سال گذشته به دست نیروهای وفادار به دولت موقت لیبی کشته شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.